Telefon : +90 212 275 71 06  
CV Yaz(ama)mak

CV Yaz(ama)mak

CV, herkesin bildiği ama adını anmaya çekindiği adeta bir demir leblebi. Açılımı curriculum vitae, Türkçesi öz geçmiş. Eğitiminizin, ilgi alanlarınızın, deneyimlerinizin özetini içeren kendi ellerinizle oluşturduğunuz bu belge, doğru hazırlandığı takdirde iş başvurularındaki en büyük yardımcınız haline gelebilir. İş hayatında tam olarak kapıları açmasa da ne kadar güçlü tıkladığınızı belirleyebilir.

Genellikle “İnsan Kaynakları Departmanı” ile buluşan CV’ler, bazen yüzlerce kişinin arasından sıyrılmanızı sağlarken bazen de o yüzlerce CV arasında kaybolmanıza neden olabilir.

Karşılaştığım binlerce CV ve yüzlerce aday ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında naçizane görüşlerimi ve doğru bildiklerimi yazmaya karar verdim.

CV hazırlarken öncelikle sakin olmanız gerekiyor. CV hazırlamanız gerektiği gerçeğinden kaçabilirsiniz ama kurtulamazsınız. Eninde sonunda yüzleşeceksiniz ama ne kadar erken yüzleşirseniz o kadar az yıpranır ve başarılı olursunuz.

Öncelikle hazırladığınız CV’nin sizi temsil ettiğini unutmamalısınız. CV akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmalıdır. İmla hataları ve kurgudaki karmaşıklık elenmenize neden olabilir. Adınız ve soyadınızın puntosu diğer yazılardan büyük olmalı. Sonunda A4 kağıda basılacak 3 sayfayı geçmeyecek şekilde hazırlayacağınız, hayatınızın belli bir bölümünü içeren CV, sizin kariyer aynanız görevini üstlenmektedir. CV uzunluğunun kritik bir önem taşıdığını bilmeli, sizin başvurduğunuz pozisyona yüzlerce kişinin başvurduğunu ve değerlendirme yapacak kişilerin sınırlı zamanlarının olduğunu unutmamak gerekir. Fotoğraf bir CV’nin olmazsa olmazlarından. Biyometrik fotoğraflardaki gibi ifadesiz, tek düze vesikalık fotoğraflarınız yerine sizi yansıtan doğal bir fotoğraf enerjinizin doğru algılanmasında kilit rol oynayabilir.

Sıra geldi yazarken hiç de zorlanmadığınız, iki dakikada yazıp geçtiğiniz ancak pratikte en çok hata yapılan bölüm olan “Kişisel Bilgiler”e. Adı soyadı en başta yazdık zaten, bir telefon numarası yazarsak tamam mı diyorsunuz? İş başvurusu yaptınız, CV’nizi gönderdiniz, artık firma tarafından aranmayı bekleme aşamasındasınız. Size döneceğiz denilip de dönülmediği durumlarda, size ulaşamadıkları için dönmediklerini hiç düşündünüz mü? İletişim bilgisi olarak sadece telefon yazmak büyük bir hata çünkü çalan telefonunuzu her zaman açamayabiliyorsunuz.  Bir CV’de olmazsa olmaz şey telefon numarası ve mail adresinizin birlikte yazılmasıdır. Yani firmalar müneccim değil J Bazı ülkelerde ayrımcılık kapsamında değerlendirildiği için yasak olsa da doğum tarihi, Türkiye için önemli bir bilgi. Ayrıca erkekler için çok önemli bir durum olan askerliğin yapılıp yapılmadığı gibi bilgilerin eksiksiz yazılması zaman kaybını önleyebilir.

Sıra geldi onca vize final haftası uykusuz kalıp, bin bir sıkıntı yaşayarak mezun olduğunuz okulları yazmaya. Mezun olduğunuz okulu ve bölümü yazarken başlangıç ve bitiş tarihlerini de ekleyerek yazmalısınız.

İş deneyimlerinizi yazarken ters bir kronolojik sıra izlemelisiniz. Başvurduğunuz pozisyona benzer geçmiş görevlerinizi ayrıntıya inerek anlatmanız o pozisyonda neleri başarabileceğinize dair elinizi güçlendirecektir. Çalıştığınız firmalarda almış olduğunuz görevlerinizi özet halinde yazmanız, hem tecrübeleriniz hem de yapacaklarınız ile ilgili firmaya ipucu vermesi adına CV’nizdeki en önemli bölümü oluşturmaktadır.

Okul sırasında veya mezun olduktan sonra yapmış olduğunuz stajlarda edindiğiniz deneyimlerinizi (fotokopi çekseniz dahi) firma ismi, staj yaptığınız departman ve aldığınız görevleri kısa cümlelerle anlatmak yeni mezunlar için önemli bir hal alırken, deneyimli profiller için staj yapmış oldukları şirketlerden edindikleri vizyonu yansıtmaktadır.

Milli eğitim ve YÖK’e bağlı olarak aldığınız eğitimler ve İş Kanunu’na uygun çalışma hayatınızı  yazdınız. Sıra geldi şahsi iradenizle edinmiş olduğunuz hobileri yazmaya. Her 10 CV’den en az 9’unda karşılaşabileceğimiz kitap okumak, yürüyüş yapmak gibi aslında yapılmayan (ya da herkesin yaptığı), entellektüel ve sportif görünmek için yazılan altı boş, belki de gerçeği yansıtmayan klişe hobileri unutun! Onun yerine gerçekten yaptığınız hobilerinizi yazmanız, belki sizi entellektüel veya sportif göstermeyecek de olsa, doğruyu söylediğiniz ve klişeleri yıktığınız için dikkat çekmenize neden olacaktır.

Unutmayın yazmış olduğunuz CV, herhangi bir platforma yüklediğiniz veya bir firmaya ilettiğiniz andan itibaren sizi temsil eden kimlik görevini üstlenmeye başlar. Bu nedenle yazmış olduğunuz her gerçek olmayan bilgi, masumane dahi olsa elbet bir gün ayağınıza dolanacaktır.

Emin olun kendinizi anlatmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Şimdiden kolay gelsin.


Meryem GÜNDÜZ