Telefon : +90 212 275 71 06  
2 Yıllık Bir Stanford Çalışması :  Evde Çalışma Modelinde Dikkat Çekici Bir Üretkenlik Artışı Gösteriyor

2 Yıllık Bir Stanford Çalışması : Evde Çalışma Modelinde Dikkat Çekici Bir Üretkenlik Artışı Gösteriyor

Jüri evde çalışmanın üretkenlik etkisini araştırıyordu. Ortaya şaşırtıcı bir sonuç çıktı.

 

Evde çalışma ve bunun bir üretkenlik artışı ya da büyük bir üretkenlik tüketimi olup olmadığı konusu her zaman tartışılmıştır. Paranoyak yöneticiler çalışanların Metallica konser tişörtleri ile koltuklarında oturup kucaklarındaki Doritos'u yerken Ellen seyrettiğini düşünüyor.


Ama Stanford profesörü Nicholas Bloom'un elinde çok farklı bir tablo çizen ve ilk ve son kez evde çalışmanın avantajlarını kucaklamanın ve etkinleştirmenin zamanı geldiğini gösteren kesin veriler var.


Stanford'da ekonomi sınıfından mezun biri, 16.000 çalışanı ile Çin'in en büyük seyahat acentesi olan Ctrip'in kurucu ortaklarından ve CEO'luk görevini yürüten James Liang, Bloom'un çığır açacak deneyine gönüllü olarak katıldı. CEO, şirketinin Shanghai merkezindeki ofis alanının son derece pahalı olmasından ve çalışanların işe gelmek için çok zaman harcamasından (şehirde yaşama maliyetini karşılayamadıkları için) dolayı çalışanlarına evden çalışma seçeneği sunmakla ilgileniyordu. Sonuç aşırı yıpranmaydı.


Bu yüzden Liang evden çalışma hamlesini oynamaya karar verdi ama üretkenliğin dibe vurmayacağına dair kanıta ihtiyacı vardı.


Bloom, bir test tasarlanmasına yardım etti, buna göre 500 çalışan iki gruba ayrıldı; bir kontrol grubu (merkezde çalışmaya devam edenler) ve gönüllü evden çalışanlar (koşul olarak evde özel bir çalışma odası, Ctrip'te en az altı ay geçmişi ve geniş bant erişimi olanlar).


Bloom, birbirini dengeleyen olumlu ve olumsuz bulgular bekliyordu. Ama yanılıyordu.


Bunun yerine, neredeyse iki yıl süren çalışma, uzaktan çalışanlarda, tam gün çalışmaya eşdeğer bir üretkenlik artışı olduğunu gösterdi. Görülüyor ki evden çalışan çalışanlar gerçek anlamda tam vardiya (ya da daha fazla) çalışıyor, işe geç kalmıyor ya da haftanın birkaç günü erken çıkmıyor ve evde dikkatinin daha az bozulduğunu ve daha kolay yoğunlaştığını düşünüyor.  


Ek olarak (ve inanılmaz biçimde), çalışan yıpranması uzaktan çalışanlarda yüzde 50 azalma gözlendi, daha kısa molalar aldılar, daha az hastalandılar ve daha az izne çıktılar. Sabah işe gelenlerin araçlarından kaynaklanabilecek karbon emisyonlarının azaldığını da unutmayın.


Bu arada şirket, merkez ofis alanını azaltarak kiralama maliyetinde çalışan başına neredeyse 2.000 dolar tasarruf elde etti.


Diğer taraftan evde çalışma ile ilgili şaşırtıcı bir bulgu da elde edildi. Gönüllü grubun yarısı tüm zamanlarını evden çalışma konusunda fikirlerini değiştirdi, zira çok fazla izole olduklarını hissettiler. 


Araştırma, değerli bir öneriyi de beraberinde getiriyor.  


Araştırma, genel olarak, Bloom'un evden çalışmayı, sürekli değil ancak haftada birkaç gün olarak önermesine neden oldu.


Bence Bloom bu önerisinde haklı. İşte nedeni.


Kurumsal, ofis odaklı bir ortamdan evde çalışan bir yazar, konuşmacı ve koç yaşamına geçiş yaptım.


Tüm hayatım boyunca hiç bu kadar üretken olmamıştım. Sabah işe gitme sürem yedi saniye ve gerçekte çalışmaya şirket yaşamında olduğundan daha erken başlıyorum.


Ofis ortamından daha erken işin başına oturmakla beraber daha derin çalışıyor ve konsantrasyon halinde daha az mola veriyorum. Sıklıkla en az dört saat süren "seanslarla" çalışıyorum. Ofiste en son ne zaman bu kadar süre aralıksız çalıştığımı hatırlamıyorum.


Çoğu günler bu düzeyde yoğun ve üretken olabiliyorum ve günümün arasında egzersiz molası verebiliyorum, bu sayede yenileniyor, enerjimi tazeliyor ve günün kalan yarısında yeniden "yoğunlaşabiliyorum". Bunu ofis düzeninde asla sağlayamazdım.


Daha önce her gün evden çalışmanın bir dezavantajı olabilecek yalnız kalma konusunda yazmıştım. Bunun takım uyumunu nasıl etkileyebileceğini görebiliyorum. Yani Bloom'un evde çalışmayı destekleme ama yüz yüze iletişimi ve uyumu da koruma önerisini çok anlamlı buluyorum.


Her işin doğası haftanın birkaç günü bile olsa uzaktan çalışmaya uygun olmayabilir. Buradaki daha büyük düşünce uzaktan çalışma konusundaki genel olumsuz kanıyı silmenin zamanının gelmiş olması.


Şirketinizin katılım araçları portföyünde resmi olarak bir yer bulmak için evden çalışma zamanı geldi.Yazının orijinali için tıklayınız.