Telefon : +90 212 275 71 06  
Başarılı İnsanlar Hemfikir: Bu Onların En Değerli Varlığı

Başarılı İnsanlar Hemfikir: Bu Onların En Değerli Varlığı

Yaşamdaki en değerli şeyleri düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Çoğu insan gibiyseniz listenizde aile, arkadaşlar, sağlık ve para gibi şeyler olacaktır.

Peki listenizdeki bu şeyleri nasıl sıralarsınız? İleri derecede başarılı kabul edilen insanlarının tümünün de birinci sıraya yerleştirdiği şey dizi şaşırtabilir: zaman.

Bu insanlar neden zamanı bu kadar değerli bir varlık olarak görüyor? Sağlık neden 1. sırada değil? Bunun hakkında biraz düşünelim: Sağlıklı olabilir ve sonra hastalanabilirsiniz ve sonra yeniden sağlığınızı kazanabilirsiniz.

Ya paradan ne haber? Tüm paranızı kaybedebilir ve sonra yeniden kazanabilirsiniz.

Arkadaşlar önemlidir, peki üniversitede birlikte okuyup da artık hiç görüşmediğiniz kaç arkadaşınız var? Düğününüze gelen konukları en son ne zaman gördünüz? Evet, arkadaşlar değerlidir, yine de zamanla onları kaybeder ve yeni arkadaşlar ediniriz.

Eşiniz sizin için dünyalar kadar anlamlı olabilir. Ama evli insanların %50'si boşanıyor ve boşanan bir çok kişi hayatının aşkı olan yeni bir eş buluyor.

Ama zaman farklı… Zamanı kaybettikten sonra geri alamazsınız. Harcayıp yeniden kazanamazsınız. Satın alamaz, kiralayamaz ya da ödünç alamazsınız. Zamanı akıllıca kullanın ve avantajlarından yararlanın. Boşa harcarsanız, harcadığınız zaman hiç geri gelmeyecek.

Büyük Dengeleyici

Bazı insanlar zengin doğar, bazıları ise fakir. Bazıları akademik başarı olarak zirvededir, bazıları ise liseden sonra eğitimi bırakır. Bazıları genetik olarak doğuştan yetenekli atletlerdir, bazıları da fiziksel olarak zor koşullarla doğar. Ama geçmişimiz ya da yeteneklerimiz ne olursa olsun, hepimiz bir gün içinde aynı süreyi yaşarız. Zaman en küçük ortak paydadır.

Paranıza ne kadar önem verdiğinizi düşünün. Para kazanmak için çok çalışmak, banka hesabınızdaki paranın takibini yapmak, bahsedilen parayı en iyi yatırıma dönüştürmek için araştırma yapmak, daha fazla para kazanmanın yolları hakkında yazılar okumak, birinin paranızı çalması konusunda endişelenmek.

Dışarıda otururken cüzdanınız hiç başı boş bırakmazsınız değil mi? Ayrıca ATM kartınız ve parolanızı bir yabancıya asla vermezsiniz.

Ve yine de zaman hakkında daha az düşünürsünüz. İnsanların onu bizden çalmasına rutin şekilde izin veririz, üstelik en değerli varlığımızdır.

Peki nasıl serbest kalırız? "Zaman hırsızları" olarak adlandırdığım şeylere üç örneği, ve bu büyük hırsızlık çeşidinden nasıl korunabileceğimizi ele alalım:

Toplantılar

Toplantılar zamanı öldürme konusunda kötü şöhretlidir. Geç başlarlar, konuları yetersiz ele alırlar ve genellikle herhangi bir somut edinim olmaksızın sona ererler.

Mark Cuban bir keresinde bana "Biri sana bir çek yazmadıkça asla bir toplantıya katılma" demişti. Cuban ile aynı düzeyde bir kontrol olanağımız olmasa da, bir toplantıya katıldıysanız ve orada olmanızın gerekmediğini hissediyorsanız, yalnızca affınızı dileyin ve ortamdan ayrılın. Daha da iyisi, toplantıdan önce birinci elde katılımınızın gerekip gerekmediği konusunda kapsamlı bir analiz yapın.

E-posta

100'den fazla CEO içeren havuzum, yakın zamanda üretkenliklerini etkileyen şeylerin başında çok sayıda e-posta olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma, bir e-postaya yanıt vermek için konsantrasyonumuzu bozmanın düşündüğümüzden çok daha fazla zamana mal olduğunu gösteriyor. (University of California-Irvine tarafından yapılan bu çalışmada bir kesintiden sonra tekrar aynı ivmeyi yakalamanın 20 dakikaya kadar sürdüğünü tahmin ediliyor.) Ayrıca, sürekli bağlantıda olduğumuzdan, yakaladığımız her fırsatta, daha üretken şeyler yapmak yerine e-postaları kontrol etme eğiliminde olabiliyoruz.

En başarılı insanlar mesajları kontrol etme ve yanıtlama arzusunun güçlü olduğunu biliyor. Bu yüzden bildirimlerini kapatıyor ve mesajları yalnızca günün belirli zamanlarında kontrol ediyor.

Başkalarına Yardım Etmek

Ulaşılabilir ve yardımsever biri olmak isteyebilirsiniz. Ama günde yalnızca 1.440 dakikanız var. Önceliklerinizi tamamlamak için çaba gösterirken başkalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bir açık kapı politikası gütmek yerine iletişim için ofis saatlerine benzer özel zamanlar belirleyin, bu zamanlarda ekip üyeleri serbestçe gelip sorular sorabilsin ve ilgilendikleri konularda tartışabilsin. Bunu yapmak onların size daha bağımlı olmasını ve sizin de zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Bir başka strateji, her hafta ya da ay içinde ekibinizdeki kişilere yardım etmek için belirli bir zaman ayırmaktır. Tipik olarak kaç “bir fincan kahve” ya da “fikir alışverişi” toplantısı yapıyorsunuz? Hala "evet" diyebilirsiniz, ama sonraki ay için ayırdığınız zaman arttıysa yalnızca "evet" diyin aman sonraki ayın toplantısını planlayın.

Tabi ki zaman hırsızları her yerde. Önemli olan şey kimlerin zamanınızı çaldığını tanımlamak ve sonra onlarla mücadele için kendi stratejinizi geliştirmek.


Yazının orijinali için tıklayınız.