Telefon : +90 212 275 71 06  
Öz güveninizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Risk alın!

Öz güveninizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Risk alın!

Güveninizi geliştirmek istiyorsanız daha fazla risk almalısınız.


Katty Kay'in aklına bu fikir,  The Confidence Code for Girls adlı kitabını anlatırken gelmiş. Claire Shipman'ın yardımcı yazarlık yaptığı kitabın çocukluk ve gençlik yıllarındaki kızlar için yazılmış ve yetişkin kadınlara yönelik yapılan önceki çalışmanın bir adaptasyonu niteliğinde. Kay ve Shipman kitaba alıştırmalar eklemişler kızların korkuları ile yüzleşmesini ve zaman içinde kendilerine ve içgüdülerine güvenmeyi öğrenmelerini sağlamak için tasarlanmış.


Böyle bir yaklaşım yöneticiler için yararlı olabilir. Yetkili bir pozisyonda olmak bir güven duygusu göstermeyi gerektirir.


Bu güven nereden gelir? Başarıdan, bir işi iyi yapmaktan! Bireylerin başardıkları olumlu şeyler hakkında düşünmeye hakkı vardır, bu mezun olmak, bir işe girmek ve iyi performans incelemeleri almak olabilir.


Bunların hepsi iyi ama daha fazla başarı isterseniz yeni zorluklara göğüs germeyi de öğrenmeniz gerekir. Güven, söylendiği gibi bir kasa benzer. Onu istiyorsanız geliştirmeniz gerekir. Ve bunu yaptığınızda, güvenli bölgenizden dışarı adım atarak zorlukları kabul edip bu kası çalıştırmaya devam etmelisiniz. Kısacası risk almalısınız.


Güveni geliştiren bir diğer şey de yenilgidir! Zorluklara boğuşmak ve önemli bir şeyleri kaybetmek size şansınızı denediğinizi ve kendinizi ortaya attığınızı gösterir. Başarılı olamadınız. Başarısız oldunuz. Ve başarısızlık, bize öğretildiği üzere, harika bir öğretmendir, tabi ki hatalarınızdan ders çıkarmaya istekli olursanız. Neyi yanlış yaptığınızın yanında neyi doğru yaptığınızı derinlemesine düşündüğünüzde, gelecekteki denemeler için kendinizi hazırlarsınız.


Bazı hatalar tekrarlanmamalıdır. Ancak öğrendiklerinizi karşınıza çıkan bir sonraki sınavda uygulasanız gösterdiğiniz çaba boşa gitmemiş olur. Diyelim ki bir dağa tırmanmak istediniz. Ve tırmanışın size göre bir etkinlik olmadığını anladınız çünkü yüksek irtifalar için metabolizmanız uygun değil. Tekrar tırmanmayı reddetmek bir hata değildir; gerçeğe uyum sağlamaktır.


Tırmanıştan öğrendiğiniz antrenman, dayanıklılık, irade gibi şeyleri iş yerinden karşınıza çıkan engelleri aşmak için kullanabilirsiniz. Zorluklara dayanabildiğinizi bilmek sizi yeni bir şeyler geliştirme sürecine ve hatta yeni bir iş ya da kariyere hazırlayacaktır.


Asla bir dağa tırmanamayabilirsiniz, ancak nasıl risk alınacağını ve bunlara karşı nasıl hazırlanılacağını öğrendiniz. Bu yetenekler gelecekteki zorluklara da uygulanabilir. Devam edin.


Aşağıda güven hakkında kendinize sorabileceğiniz üç soru var.


Bir sonraki hedefim ne olacak?

Tamamlamak istediğiniz bir hedefe odaklanın. Bunu başarmak için be yapacağınızı düşünün. Hedefe giden yoldaki adımlarınızı analiz edin.


Dirençle karşılaşırsam ne yapacağım?

Zorluklar için önceden plan yapın. Bunları nasıl göğüsleyeceğinizi düşünün. Yeteneklerinizi hafife almayın. Nereden yardım alacağınızı önceden belirlemiş olun.


Kendim hakkında neyi öğrenmeyi bekliyorum?

Bir hedefe ulaşmak değerli olabilir, ama bu çabanızdan ne öğrendiğiniz de o derece önemlidir.


Kay ve Shipman  The Confidence Code for Girls kitabında şöyle yazıyor: "Güven size zor, korkutucu ya da imkansız gelen şeyleri yaparken yardım için kullandığınız şeydir… Güven gündelik zorluklara karşı durmada da size güç verir.” Her ne kadar bu öneri kızlar için verilmiş olsa da, yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin hepimiz için geçerlidir.


Güvenin kaynağında başarı vardır, ama risk aldıkça ve başarısız oldukça büyür.


Yazının orijinali için tıklayınız.