Telefon : +90 212 275 71 06  
İşe geri dönen bazı Annelerden samimi bir talep

İşe geri dönen bazı Annelerden samimi bir talep

Sayın İşe Alım Sorumlusu ya da Müdürü,

Doğum izninin ardından, biz Anneler biraz savunmasız hissediyoruz. Yaklaşık bir yıl boyunca iş yerinden uzak kalıyor ve o zamana kadar hayatımızı değiştiren en güçlü deneyimi yaşıyoruz. Kontrolün bizde olduğunu hissettiğimiz ve bebek bezleri, emzirme, uykusuz geceler ve bebeğimizin neden ağladığını araştırmak için Google başında geçirdiğimiz gecelerle dolu bir dünyada ne yapılacağını bildiğimiz bir dönemden geliyoruz. Üstelik bazen bütün bir gün tek bir yetişkinle bile konuşmadığımız zamanlar oluyor. 


Bu süre zarfında çalışan bir Anne olmanın nasıl bir şey olacağı konusunda endişeleniyor ve zaten bildiğimiz ve iyi olduğumuz aşina bir iş ortamına geri dönmeyi umuyoruz. Bir yandan işimizi de iyi yapmaya devam ederken bebeğimizi de yatırma şansımızın olabileceği biraz ayarlanmış saatlerle çalışmayı umuyoruz. İşverenlerimiz bebeklerimizle tanışmaya ve onlarla oynaşmaya can atıyor ama sonra büyük bir form doldurmamızı istiyor ve 10 dakikadan az süren bir toplantıdan sonra bizlere hayır diyorlar. Birdenbire yılların deneyimi ve sıkı çalışması bir hiç haline geliyor.


En reddedilmiş ve savunmasız hissettiğimiz bir zamanda mevcut çok az sayıdaki esnek işlere başvuruyoruz. CV’lerimizi gönderiyor ve tüm işe alım kurumlarına gidiyoruz. Bir yandan LinkedIn’de yüzlerce insanla bağlantı kurarken artık içine giremediğimiz eski kıyafetlerin içinde daralıyoruz. Bebeklerimizi emzirirken işlere başvuruyor ve iş görüşmelerine hazırlanıyoruz.  

Bütün bunlar ışığında birkaç samimi talebimiz var; 


 • Lütfen bizi ciddiye alın. Beyinlerimizi kaybetmedik, yalnızca yeni şeyler öğrenmekle çok meşguldük.
 • Lütfen telefonla arama zamanlarına uymak ve başka bir güne yeniden ayarlama yapma konusunda anlayışlı olmak için elinizden geleni yapın. Bu aramaları bebek bakımı arasındaki boşluklara denk gelecek şekilde dikkatle planladık ve 25 dakika geç ararsanız aramayı çok kolay bir şekilde yanıtlayamayabiliriz. 
 • Lütfen bizden dramatik ücret kesintileri talep etmeyin. Çocuk bakımı gerçekten çok pahalı ve kazanacağımız her kuruşa ihtiyacımız var.
 • Lütfen CV'lerimizi eleştirmeyin ve tüm kariyer tercihlerimizi sorgulamayın. Şu an bizim değersiz hissetmemize neden olmanın zamanı değil. Bunun yerine CV’mizi ya da başvurumuzu gerçekten dikkat çekecek şekilde nasıl hazırlayacağımıza ilişkin yapıcı önerilerde bulunun ya da bizi daha iyi yansıtacak yanıtları alacağınız sorular sorun. 
 • Lütfen bizi istemediğimiz bir işi yapmaya zorlamayın. Yeni bir iş bulmaya istekli olabiliriz, ama bu bizim için bir anlam ifade etmeye şeyler yapmamız gerektiği anlamına gelmiyor. 
 • Lütfen bize kariyer değişimi önermeyin. Bulunduğumuz yere gelmek yıllarımızı aldı çünkü bu işi seviyoruz ve bunu yapmak istiyoruz. Bir çocuk sahibi olmak tutkularımızın değiştiği anlamına gelmiyor. 
 • Lütfen CV’lerimiz açıktaki pozisyonunuz için uygun değilse bizden (ya da herhangi birinden) uzun başvuru formları doldurmamızı istemeyin. Bu herkes için zaman kaybı. 
 • Lütfen bize riskli bir işe alım gözüyle bakmayın. Bebeğine bakmak ya da okuldan almak için zamanında işten çıkması gereken bir ebeveynden daha sıkı ve odaklanmış çalışan başka birini bulamazsınız. 
 • Lütfen bize geri bildirimde bulunmak için zaman ayırın. İşinize başvurmak için değerli zamanımızı harcadık, en azından bize ilgilendiğinizi gösteren ve yapıcı bir geri bildirimde bulunabilirsiniz.
 • Lütfen pozisyonunuzun çalışma saatlerini ve ofis saatlerinizde biraz esneklik yapılıp yapılamayacağını göz önünde bulundurun. Sizin 'esnek' olarak tanımladığınız saatler bile düşündüğünüzden daha fazla kişi için uygun olmayabilir. 
 • Lütfen bize, işe başvursaydı kendi annenize davranılmasını istediğiniz şekilde davranın. Belki o da birkaç yıl önce bizimle aynı konumdaydı. 

Teşekkürler, sıkı çalışan ve aynı zamanda Anne olan kadınlardan Yazının orijinali için tıklayınız.