Telefon : +90 212 275 71 06  
Kötü Bir Alışkanlıktan Kurtulma

Kötü Bir Alışkanlıktan Kurtulma


Hiç kötü bir alışkanlığınızı bırakmayı denediniz ve hayal kırıklığı içinde bundan vazgeçtiniz mi? Sorun zayıf olmanız ya da kötü alışkanlığın iyice yerleşmiş olması değil; tüm benzer durumlarda olduğu gibi çok erken vazgeçmeniz.


University College, London'daki araştırmacılar yeni bir alışkanlığın oluşmasının 66 gün sürdüğünü bulmuş. Benzer şekilde, fiziksel bir bağımlılık söz konusu değilse, kötü bir alışkanlığın bırakılması da 66 gün sürüyor. Ancak bu kadar uzun sürecek bir motivasyonu geliştirebilmeniz için önce kötü alışkanlıkların nasıl oluştuğunu anlamanız gerekiyor.


Kötü alışkanlıklar alışkanlık döngüsü aracılığıyla oluşur ve güçlenir. Önce, bir şeyler sizi istenmeye davranışı başlatmanız için tetikler. Belki stres altındasınızdır, ve Facebook'ta bir saat dolanmaya ya da büyük boy bir cips paketini yemeye karar verirsiniz. Tetikleyici olay, fikri kafanıza yerleştiren şeydir. İkinci adım davranışın kendisidir. Beyniniz "Kesinlikle, biraz cipsi hak ettin" der ve siz pakete dalarsınız.Üçüncü adım, ki çok önemlidir, ödüldür. Davranış sizi bir şekilde ödüllendirir. Bu, sizin için iyi olduğu ya da akıllıca olduğu anlamına gelmez, yalnızca beyninizin hoşuna giden bir şey olması yeterlidir. Facebook'ta dolanmak sorunlarınızı bir süre unutmanıza ya da istemediğiniz bir şeyden uzaklaşmanıza yardımcı olabilir, ama hepimiz çok iyi biliyoruz ki, ödül bir paket sağlıksız yiyecek ile gelir. İyi ya da kötü bu ödüller davranışın tekrarlaması olasılığını artırır.


Davranışı yeterince tekrarladığınızda, alışkanlık döngüsü öyle otomatik hale gelir ki artık üzerinde düşünmezsiniz bile. Kaytarmak için bilinçli bir karar vermek yerine, stresli olduğunuzu hissetmeye bile başlamamışken masanıza oturur oturmaz Facebook'u otomatik olarak açmaya ve cipsleri yemeye başlarsınız.


Bir alışkanlık otomatik hale geldiğinde, ondan kurtulmak daha da zorlaşır, zaten ondan kurtulmak için kendinize 66 gün verememenizin nedeni de muhtemelen budur.


Altmış altı gün uzun gibi görünebilir, ama süreyi daha kısa hissetmenizi sağlayacak bazı aşamaları vardır. Gelin bunlara bir göz atalım.


1–10. gün: İçe Dönük Olma


Yaşamınızda en kötü sorunlara neden olan kötü alışkanlıkların hangileri olduğu genellikle belirgindir; bunlar performans değerlendirmelerinde ya da eşinizle patlayan tartışmalarda ortaya çıkar. Değiştirilmesi gereken kötü davranışı tanımladığınızda, gerçek zorluk tetikleyicilerin anlaşılmasıdır ve bu, özellikle de alışkanlık, bilinç dışı bir şekilde yapacağınız kadar yerleşmişse, göründüğünden daha zor olabilir. Yeterince derinine inerseniz altta yatan tetikleyicileri de bulabilirsiniz. Sürekli hız cezası alıyorsanız belki de bunun nedeni iş yerinden moraliniz bozukken çıktığınızda daha hızlı sürmeniz olabilir, ya da abur cubur alışkanlığının nedeni stres olabilir. Kurtulmak istediğiniz alışkanlığın nedenini kendi içinizde aramak, alışkanlıktan kurtulmayı olanaklı kılar. Alışkanlıktan kurtulmayı denediğiniz ilk 10 gün, bakmayı denerseniz, alışkanlığın nedenine ilişkin önemli kaynak faktörleri size sunacaktır.


11–40. gün: Haberi Yayma


Kötü alışkanlıkları bırakmada sorumluluk önemlidir. Bu aşamada, mümkün olan herkese alışkanlığı bırakmaya çalışıtığınızı söyleyerek sözlü bir sorumluluk yaratırsınız, ve bu konuyu ne kadar çok dillendirirseniz, yoldan çıkma durumunda o kadar çok insan size sorumluluğunuzu hatırlatacaktır. Böyle bir durumda sizi uyarlamalarını gerçekten istediğinizi belirtin. Size de onlara hatırlatmaya devam etmeyi unutmayın; onlar da ne yapmaya çalıştığınızı unutabilirler.


41–66. gün: Tetikleyicilere Dikkat Etme


Sonuna yaklaştığınızda hatalar yapmaya hazır olun; bu herkesin başına gelebilir. Bu hataların beraberinde gelen yaygın tehditlere karşı uyanık olun. Belirli bir durumda alışkanlıkğı yeniden başlatma eğilimindeyseniz, kötü alışkanlığın tamamen bittiğinden emin olana kadar bu tetikleyiciden taamen uzak durmak daha akıllıca olacaktır. Alışkanlıktan kurtulduğunuzu düşündüğünüz bir durumda tetikleyicilerin sizi ters köşeye yatırması, genellikle sürecin sonlarında başarı ile başarısızlık arasındaki farkı belirleyen faktördür.


67. Gün: Kendinizi Ödüllendirin


Evet, alışkanlıktan kurtulmanın kendisinin bir ödül olduğunu söyleyebilirsiniz, ama bir kutlama fırsatını da neden geri çeviresiniz ki? Tabi ki kutlamayı, kurtulmaya çalıştığınızı alışkanlığa müsamaha göstererek yapmayın! Bu fırsatı ayrıca kurtulmaya çalışacağınızı bir sonraki alışkanlığı düşünmek ve seçmek için de kullanabilirsiniz.


Toparlarsak 


Kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışırken zayıf, aptal ya da tembel değilsiniz. Bu sürecin herkes için zorlu olmasına neden olan psikolojik faktörler vardır, ama alışkanlığın bırakılmasını zorlaştıran şeyin arkasındaki bilim, ayrıca bunu yapmak için araştırma destekli bir yöntem de sunuyor. Her defasında bir alışkanlığa odaklanın ve bu adımları ve zaman çizelgesini izleyin, başarıya ulaşma şansınız tavan yapacaktır.Yazının orijinali için tıklayınız.