Telefon : +90 212 275 71 06  
En Üretken Liderlerin 10 Günlük Alışkanlığı

En Üretken Liderlerin 10 Günlük Alışkanlığı

Üretkenliğinizi artırmak için günlük yaşantınızda değiştirebileceğiniz alışkanlıklar vardır. Başlangıçta kolay gelmeyebilir ama yeni alışkanlıklar edindiğinizde her şey yerli yerine oturacaktır.

İşte en üretken liderlerin günlük yaşama ilişkin 10 alışkanlığı; bunların tümünü siz de uygulayabilirsiniz:


1. Yeterli Uyuyun

Birleşik Devletler'de insanların %40'ı önerilen miktardan daha az uyku uyuyor. Bu durum üretkenliği ve bir bütün olarak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Uyku eksikliği modunuzu düşürüyorsa, yaşantınızın bu yönünü geliştirecek yolları araştırın. Her gece yatağa bir saat erken gitmek kulağa geldiği kadar zor olmamalı.


2. Erken Kalkın

Erken kalkanın yol aldığını gösteren birçok çalışma var.

Yani yeterince uyumak önemli ama bu, öğlene kadar uyumanız anlamına gelmiyor. En üretken liderler sabah yataktan erken çıkmanın önemini anlıyor.


3. Gün İçinde Meditasyon Yapın

Zihnini, bedenini ve ruhunu geliştirmek için meditasyon yapan %8'lik Amerikan nüfusu arasında mısınız?

Üretken liderler arasında bu konuda büyüyen bir trend var, yani bunu programınıza dahil etmekten çekinmeyin.


4. Egzersiz Yapın (Ne Olduğu Farketmez)

Bazı insanlar sabah egzersiz yaparken, bazıları öğle saatlerinde zaman bulur, bazıları ise akşamları egzersiz yapmayı tercih eder.

Belki de bir süredir egzersizden uzak kalmışsınızdır, ama birkaç adım atarak egzersizi yeniden hayatınıza dahil edebilirsiniz.


5. İyi Bir Kahvaltı Yapın

Evet, annenizin size bıkmadan usanmadan söylediği şey doğru: Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Kahvaltı öğününü her gün atlayan 31 milyon Amerikalı arasında olmak istemezsiniz. Bu bedeninize zarar verir, ayrıca sabah saatlerindeki üretkenliğiniz kısa sürer.


6. Kestirin

Bu, kulağa üretkenliği öldürmenin en iyi yolu gibi gelebilir, ama gerçekte tam tersi bir etkisi vardır.

30 dakikalık kısa bir kestirme performansınızı, uyanıklığınızı ve modunuzu artırabilir. Bunu günlük programınıza dahil ederseniz, gününüzü daha iyi hale getirebilirsiniz.


7. Zamanınızı İşe Gidiş Geliş İle Harcamayın

Ortalama işe gidiş süresi 26 dakikaya ulaştı, bu süre bir çok Amerikalı için oldukça uzun sayılır.

En üretken liderler işe gitmek için çok zaman harcamıyor. Bu bazen kaçınılmaz olur ama en iyisi arabanızda (ya da toplu taşımada) geçen fazla zamandan kurtulmak.

İşe gidip gelirken harcadığınız bir saatten tasarruf ettiğinizi düşünün. Bu haftada beş saat ve ayda 20 saat yapar. Bu zamanı önemli görevlerin üstesinden gelmek için kullanabilirsiniz.


8. Enerji Toplamak için Mola Verin

Sürekli hareket halinde olursanız sonunda bir duvara toslarsınız. İlerlemenizi yavaşlatıyor gibi görünse de mola vermenizin bir sakıncası yoktur.

Bilim insanlarına göre mola vermek üretkenliğinizi artırabilir. Bu bile en azından denemeniz için yeterli bir neden.


9. Uzun Toplantılardan Kaçının

Şirketlerin her yıl gereksiz toplantılar için on milyarlarca dolar harcadığını biliyor muydunuz?

Bazı zamanlar vardır, bir toplantıyı planlayıp ona katılmak zorunda kalırsınız. Ama ayrıca bazen bundan kaçınmanın bir yolunu da bulabilirsiniz.

Uzun toplantıları programınızdan çıkararak diğer görevler için kendinize daha fazla zaman yaratabilirsiniz.


10. Yapılacaklar Listesi Kullanın

Bazı insanlar bir yapılacaklar listesi tutma konusunda sorun yaşasa da, bu, üretkenliğinizi artırmanın ve programa sadık kalmanın en iyi yollarından biridir.

Kalem kağıt ya da bir uygulama kullanın. Her iki şekilde de bir yapılacaklar listesi tutmayı deneyin ve üretkenliğiniz üzerinde bir etkisi olup olmadığını görün.

Tüm liderler birbiri ile aynı değildir, yani bu günlük alışkanlıkların tümünü belki uygulayamazsınız.


Amacınız üretkenliğinizi artırmanın yollarını bulmak. Bunu yaparak günlük iş hacminizi artıracak, böylece işinizi yeni seviyelere daha kolay çıkarabileceksiniz.Yazının orijinali için tıklayınız.