Telefon : +90 212 275 71 06  
En İyi Yetenekler Sizi Seçer...

En İyi Yetenekler Sizi Seçer...

Bir yeteneği işe almak, kadın erkek ilişkilerine benzer. Peşlerindengidebilirsiniz ama en sonunda kadınlar evet ya da hayır derler. Bazen şirketleren iyi yeteneği kendilerinin seçtiğini düşünür, ama gerçekte en iyi yetenekler çalışmak istedikleri şirketlerikendileri seçer.İlişkilere benzer şekilde, bir şirket, bir kadının yalnızca oturup erkeklerikendine çekmesigibi, adayları kendine çekmelidir. Ve bu çekimde aday ile şirketin değerleri ve kültürü arasındaki iyibir uyum çok önemlidir. Bu noktada aklımıza PeterDrucker'ın ünlü sözü geliyor: "Şirket kültürü stratejiyikahvaltıda yer".

Her şeyden önce iş veren olarak markanız ne durumda? Sizin için ne tür insanlar çalışıyor? İyi insanların iyiinsanları çektiği iyi bilinen bir gerçektir. Yetersiz bir çalışan ya da üst yönetimi işin başına getirirseniz, iyiyeteneklerin hiç düşünmeden işten ayrılıp başka bir yere gittiğini görürsünüz.

Karar alma süreçleriniz nasıl? Yoksa çalışanların demotive olup durgun hale geldiği ataerkilbir şirket kültüründe inisiyatif aldırmıyor ve  mikro yönetim mi yapıyorsunuz? Personelinizi takip ediyor vebaşarılarını takdir ediyor musunuz?

Son 3 yıldır aldığınız CV'lerin kalitesi nedir? Birlikte çalışmak istediğiniz türde insanlardoğrudan size ulaşıp başvuruda bulunuyor mu? Yanıt olumsuzsa, onları çekmek için ne yapabilirsiniz?

Konumunuz ve ofis ortamınız neye benziyor? Bunu videolarla gösteriyor musunuz? Mevcut çalışanlarınız sizin hakkınızda nelersöylüyor? İşyerinizdekigiyim kuralları nedir? Çoğu kişi iş yerinde bulduğu sosyal ortam ve arkadaş ortamından motiveolur. İş yeriniz eğlenceli, katılımcı, açık ve işbirliğine dayalı bir ortam mı?

Ayrıca şunu da hatırlayın, üst düzey yetenekleri karşılığını vermeden kendinize çekemezsiniz. Üzgünüm :) Yani parayı veren düdüğü çalar. Ortalamanın üzerindebir ödeme yapamıyorsanız,esnek çalışmasaatleri ve uzaktan çalışma seçenekleri sunmak üst düzey yetenekleri çekmenizde size yardımcı olmaz. Günümüzde 09:00 - 17:00 çalışma saatleri artık eski moda, özellikle de bu süre zarfında reelolarak 8 saatten az çalışma yapıyorsanız.

Ayrıca, ürünleriniz/hizmetleriniz yenilikçi ve anlamlı mı? Dünyayı değiştirmeyeyardım ediyor ya da anlamlı bir şekilde insanların hayatına katkıda bulunuyormusunuz? İşiniz pratikte adil ve etik mi?

Yetenekleri sadece çekmeniz değil, aynı zamanda onları motive etmeniz veelinizde tutmanız gerekiyor. Şirketinizde onları ne tür gelişim ve kariyerilerlemesi bekliyor? Basamaklarda ne kadar ilerleyebileceklerini görebiliyorlar mı ve buraya erişmek içineğitim ve gelişim programlarına erişimleri var mı?

Çalışanlarınız ne kadar uzun süre sizin için çalışıyor? Personel değişim hızınıznedir? Havacılık sektörünün her kazadan sonra kara kutuyu inceleyip kendini daha da geliştirmekiçin kullanması gibisiz de kendi isteğiyle ayrılan çalışanlar için işten ayrılma görüşmeleri yapıyor ve nedenlerini öğreniyormusunuz?

İyi bir kafa avcısı bu bilgileri nasıl çıkaracağını ve sizinasıl pazarlayacağını bilir. Lütfen işe alım danışmanınızı pazarlamacılarınızdan birigibi görün.


Yazan : Suzan Terzioğlu