Telefon : +90 212 275 71 06  
En iyisini yapmaları konusunda çalışanlara ilham verme

En iyisini yapmaları konusunda çalışanlara ilham verme

ProofHub'ı 2011'de kurduğumda, benimle birlikte çalışanlar için bunun keyifli olmasını istemiştim. Öğrenebilecekleri, büyüyebilecekleri ve her gün çaba gösterebilecekleri bir yer olacağını hayal etmiştim. Bugüne kadar onlar için bunu yapmayı diledim.

Peki ama neden?

Haydi bir kaç yıl geriye, yolculuğuma bir web tasarımcısı olarak başladığım zamana geri gidelim. Her şey harikaydı ama çalıştığım tüm şirketlerde eksik olan şey büyüyen bir iş atmosferiydi.

Çalışanlarınıza, her projede zirvede kalmaları için ilham verin. ProofHub'a geçelim.

ProofHub'ı geliştirmenin yanı sıra, en iyisini yapmaları ve kendilerini geliştirmeleri konusunda çalışanlara ilham verecek bir yer inşa etmek istedim. Bir fidan ancak en elverişli koşullarda dikilirse tam anlamıyla büyüyebilir. Benzer şekilde, bir çalışan ancak öğreten ve gelişen bir ortamda çalışırsa değerli bir varlık olabilir.

İşte size, çalışanlara en iyisini yapmaları konusunda ilham verebilecek birkaç ipucu.

Önce kendinize ilham verin

Her şeyden önce kendinize ürününüz ve işiniz hakkında ne kadar tutkulu ve heyecanlı olduğunuzu sorun? Çalışanlar onlara ne verilirse onu alır. Bataryalarını doldurmalarını ve işe gitme konusunda tamamen istekli olmalarını istiyorsanız, önce kendinize ilham verin.

İşiniz hakkında heyecanlı olarak örnek olun. Düşündüğünüz gelecek projeler ve planlar hakkında konuşun, bu sayede heyecanınız ve tutkunuz onlara geçer; dedikleri gibi motivasyon bulaşıcıdır. İşinize yönelik adanmışlığınızı yenilemek ve çalışmayı dört gözle beklemeleri için onlara bir neden vermek harika bir yoldur.

Onlara anlam, amaç ve ait olma duygusu verin

İnsanlar bana sıklıkla, projelerim, ürünlerim ya da işimde çalışmak için insanların heyecanlanmasını nasıl sağladığımı soruyor? Buna tek yanıtım misyon, amaç ve hedefleri onlarla paylaşmak. Bu onlara yalnızca şirketin vizyonu için inanç aşılamakla kalmaz, ayrıca onlara ait olma duygusu ve daha büyük olan resme dair bir fikir de kazandırır.

İnanın, profesyoneller, değerleri ve iş etikleri olan şirketler ya da yeni başlayanlar ile çalışmaya can atar. Ayrıca, çalışanların bağ kurabilecekleri bir şey üzerinde çalışması onlara katkıda bulundukları hissini verir ki bu daha yüksek ücretler veya diğer faktörlere göre çok daha önemlidir.

Korkularını uzaklaştırın

Üzerinde her gün kendileri çalıştıklarından, çalışanların bir ürün hakkında bir dolu fikirleri olduğundan eminim. Onların bu fikirleri paylaşma ve hatta sizinle genel bir sohbete girme konusunda kendilerini kısıtlamalarının en büyük nedeni sizin "basmakalıp patron imajınız" olabilir.

Onları yenilikçi fikirlerle gelmeleri konusunda cesaretlendirmek istiyorsanız, imajınız üzerinde çalışın. Belki pazarlama ekibinden birinin harika bir fikri vardır, ama patron imajınızdan dolayı bunu size getirmeye çekiniyordur. Onlarla küçük konuşmalar yaparak bağlantı kurun, neler yapmaktan hoşlandıklarını öğrenin, ailelerinin nasıl olduğunu sorun ve korkularını uzaklaştırın, böylece nedeni ne olursa olsun size yaklaşırken iki kez düşünmezler.

Onlara inancınızı gösterin, onlar da size karşılığını versin

Gelin şununla yüzleşelim: Ancak onlara güven aşılarsanız değerli çalışanlar üretebilirsiniz. Çalışan güveni ve etkiyi amirlerinden, yöneticilerinden ve patronlarından alır. Bir araştırmaya göre, çalışanların yaklaşık yüzde altmış dokuzu işlerini daha iyi sahiplenir ve işlerine çok inanırsa daha iyi çalışabilirmiş.

ProofHub'ta, ekip üyelerimizi şanslarını denemeleri, deneyim kazanmaları ve yeni şeyler denemeleri konusunda cesaretlendiririz. Bence güven yaratmanın ve işi daha eğlenceli hale getirmenin en iyi yolu bu. Çalışanlar eylemlerine güvenildiğini bildiğinde, kendi taraflarında en iyisini yapmak için bir adım daha önde olurlar.

İyi yapılan bir işi takdir edin

Rastgele övgülerin ve komplimanların bir çalışan için ne anlama gelebileceğini tahin bile edemezsiniz. Bu yalnızca çalışanların moralini artırmakla kalmaz, ayrıca onlara daha sıkı çalışmaları için ilham verir. Ne yazık ki, sayılara baktığımızda, yüzde seksen bir gibi sarsıcı miktarda çalışanın iş yerinde takdir edilme ve kabul görme konusunda özlem çektiğini görüyoruz.

Onları takdir etme konusunda aşırı genel ya da belirsiz olmayın. Belirgin olun ve adlarını telaffuz edin. Onları takdir etmenizi sağlayan özelliklerini ya da yaptıkları işi ifade edin. Başarılarını ve profesyonel zaferlerini yeniden değerlendirdiğinizde, bu yaklaşımınız onlar ve diğerleri üzerinde pozitif bir etki yaratacak ve mutlu bir çalışma ortamı sağlayacaktır.

İş yerinizde ilham, motivasyon ve mutluluk aşılamak için sihirli bir değneğe sahip olmanız gerekmiyor. Sürekli motivasyon, şurada ya da burada küçük değişiklikler, onların başarılarını kutlamak ve iş yerinde destek, en iyisini yapmaları için onlara ilham vermek konusunda harikalar yaratabilir.


Yazının orijinali için tıklayınız.