Telefon : +90 212 275 71 06  
“Şey”lerin Özü

“Şey”lerin Özü

Benim en sevdigim zen hikayelerinden biridir “the nature of things” hikayesi. Cok zen hikayesi okumuş değilimdir ama biraz merakım vardır. Bazılarını okuduğumda şunu düşünürüm. Yaa benim yıllardır anlamaya calıştığım, zaman zaman da anlayıp beceremedigim bir şekilde anlatmaya calıştığım şeyleri ne güzel bir öyküyle basitçe anlatmış.

 

Her insanın bir doğası var, ne kadar insanoğlu olarak kendimizi geliştirmeye calışsak da bazı durumlarda hayvanlar gibi içgüdüsel hareketlerde bulunuyoruz. Yaşam bize bir çok deneyim kazandırıyor, bu deneyimlerde biraz değişmemizi, biraz daha şekil almamızı sağlıyor. Her deneyim bize aynı durumda ne yapıp  ne yapmamamız gerektiğini öğretiyor. Ama bir de hepimizin içinde bir doğalımız var ki o mümkün değil değişmiyor, ne kadar çok deneyim yaşarsanız yaşayın farketmiyor.

 

Bu noktada zen hikayesine girmek istiyorum, demek istediğimi tabi ki o daha iyi anlatıyor..

“İki keşiş bir nehir kenarında çanaklarını yıkarlarken boğulmak üzere olan bir akrep görüyorlar. Keşişlerden biri hızlıca akrebi tuttuğu gibi kuru bankın üzerine koyuyor. Bu sırada akrep tarafından sokuluyor. Canı acıyan keşiş dönüp çanağını yıkamaya devam ediyor. Bu sırada hareket eden akrep tekrar suya düsüyor. Keşiş tekrar akrebi sudan hızlıca alıp bankın üzerine koyuyor ve akrep tarafından gene sokuluyor. Yanındaki diğer keşiş arkadaşına soruyor “sokmak akrebin doğasında var, bunu bile bile neden her seferinde akrebi kurtarıyorsun” , keşiş cevap veriyor “çünkü onu kurtarmak da benim doğamda var”.

 

Bazı şeyler bizim doğamızda var, ne deneyim yaşarsak yaşayalım değiştiremiyoruz. Zaten de değiştirmemiz gerekmiyor.

 

Gittikçe sertleşen yaşam şartları içerisinde içgüdüsel hareketlerimize devam etmezsek, doğalımızın dışında davranışlara bürünmeye calışırsak hem acı çekiyoruz hem de daha yapay duruyoruz. Ayrıca bakıyorum, doğalını ne kadar koruyabilmiş insan varsa onlar benim gözüme daha sağlam gözüküyor. Doğalımıza sahip cıkmamız, onu bozmamamız gerektiğini düşünüyorum.


Günnur AKTOROS