Telefon : +90 212 275 71 06  
EVREN TEMELDE BİR HİPİNİN BOŞ HAYALİDİR

EVREN TEMELDE BİR HİPİNİN BOŞ HAYALİDİR

Vandana Singh, evrenin garip olduğunu bilen bir fizik profesörü. Ayrıca öykülerini evrenin kendisi kadar garip yazmak için gündelik işlerinden derlediği bilgileri kullanan bir bilim kurgu yazarı.

Geek’s Guide to the Galaxy podcast' ın 299. bölümünde diyor ki “Öğrettiğim modern fizik dersi için tek satırlık bir tanıtımım var: 'Evren, bir muhasebecinin defterinden ziyade bir hipinin boş hayaline benziyor'". “Ve bence bu gerçekten doğru. Evren son derece garip.”

Öykülerinden 14 tanesi Ambiguity Machines and Other Stories kitabında toplandı; bunlardan "Peripeteia"da genç bir kadın evrenin yaratıklar tarafından yaratılan sürekli kayan bir geçici illüzyon olduğuna ikna oluyor.

Singh, "Belki de dünyanın henüz tamamlanmadığı, evrenin henüz tamamlanmadığı fikrini düşünüyor" diyor. "Ne kadar gözlem yaparsanız ve teoriniz ne kadar tutarlı olursa, gerçeklik o derece şekilleniyor ya da değişime uğruyor. Bu tabi ki çılgın bir fikir, ama bu çılgın fikri öyküde keşfetmek istiyorum."

Zihni uçuran bir diğer öykü olan "Lifepod"da ise uzaylılar, galaksinin kendisi olabilecek ve "The Hidden One" (Gizli Olan) adını verdikleri bir sezgiye tapınıyor. “Uzaylıları kendi ölçeğimizde hayal etme eğilimindeyiz, ama uzaylılar çok daha küçük ya da çok daha büyük olabilir" diyen Singh ekliyor: “Ve sonuna kadar gidip bir uzaylının galaksi boyutunda olduğunu düşünmek istiyorum."

Singh, bilim kurgu öyküler yazma konusunda, geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan akıl hocası Ursula K. Le Guin'den ilham almış. Le Guin gibi Singh da hayal gücünün zorlamanın daha iyi bir gelecek kurmak için çok önemli olduğuna inanıyor.

Singh'e göre "Hayal gücü, onu işlersek, evren ölçeğinde ya da belki daha büyük olabilir". "Hayal gücü, insan duyularının en değerlisi olmasa da beşki de en değerlilerinden biri."

Geek’s Guide to the Galaxy'nin 299. bölümünde Vandana Singh ile yapılan röportajın tamamını dinleyin (yukarıda). Ve aşağıdaki tartışmada öne çıkan bazı noktalara dikkat edin.

Vandana Singh, SPACE Act of 2015 hakkında:

“Bunların hiç biri -insanın uzaydaki girişimleri- herhangi bir görüş , tartışma ya da dünyadaki diğer ülkelerin -ve ayrıca farklı sınıflardan insanların- katılımındaki bir ortamda ve demokratik bir şekilde gerçekleşmiyor. Dünyanın gerçeklerinin ulaşamadığı milyarder teknokratların insanlığın geleceğine karar vermesine izin veriyoruz. Belki de madencilik yapmamız -ya da bu kadar çok yapmamız- gerekmeyen başka modeller geliştirirsek, o zaman maden çıkarmak için asteroidlere ya da aya gitmemiz de gerekmeyebilir, elimizdeki kaynaklarla yaşamanın bir yolunu bulabiliriz ve bu durumda uzaya gitmek çok daha ilgi çekici olabilir, çünkü o zaman gitmemizin bilme isteği, merak ve bilim gibi nedenleri olur."

Vandana Singh, "A Handful of Rice" öyküsü hakkında:

“5.000 yıl ya da 2.000 yıl yaşayabilen antik Hint bilgelerinin öyküleri vardır. Bu yüzden bunun nasıl mümkün olabileceğini merak ettim? Bir pirana akışını kontrol edebiliyor olsaydı ve bilgeler bunu bunu yoga ve meditasyon ile yaptığı düşünülebilirdi, peki ya biri yalnızca bedenindeki -ya da bir iyileştirici iseniz başkalarının bedenlerindeki- pirana akışını değil control and perhaps exploit the mahaprana'nın kendisini, kozmik enerji akışlarını kontrol ediyor ve bundan yararlanıyor olabilseydi. Bu yüzden, bir arkadaş ve bir gezgin, başına buyruk ve biraz da çılgın bir karakter olan öyküdeki imparator— mahaprana kontrolünde bir sonraki seviyeye ulaşıyor, bu da benim ayurveda teorimin sihirli kapsamı."

Vandana Singh, "Sailing the Antarsa" öyküsü hakkında:

“Bir konuşurken bedenlerimizden ve Dünya'dan sayısız nötrino geçiyor. Yine benzer bir mantıkta evrende akan bu kavramsal 'antarsa' akımını ve tüm evrende bu taşıma bantlarına sahip olduğumuzu hayal ediyorum, ve bazı madde türlerinin, örneğin bizi oluşturan maddenin türünün -ki gerçekte bildiğimiz kadarıyla evrendeki maddenin çoğuna benzemiyor ve aslında çok küçük bir kısmını oluşturuyor- antarsa için şeffaf olduğunu düşünüyorum, bu yüzden de onu duyularımızla fark edemiyoruz, içimizden ve bu gezegenin normal madde yapısının içinden geçiyor. Peki ya antarsa akımı için geçirgen olmayan bir madde türü -öykü de buna 'altmatter' (alternatif madde) adını verdim- olsaydı? Yalnız yolculuğuna başlayan baş kahramanım Mayha'nın uzay gemisinde işte bu teknoloji kullanılıyor."

Vandana Singh, Ursula K. Le Guin hakkında:

“Ursula Le Guin, kendi başıma karalama yapmak yerine dünya için bilim kurgu yazmaya başlamama neden olan kişi, ayrıca benim gibi onun çekimine kapılan bir çok yazar olduğunu düşünüyorum, onu bir akıl hocası olarak görüyorum. Onunla Oregon çalıştayında altı gün geçirmiştim, gerek kişisel olarak gerek diğer yönlerden gerçekten ilham verici bir insandı. Kültürlerin sorunlarını, bilim kurgunun yalnızca alternatif teknolojiler ya da bilimsel kavramlar üzerinde düşünmekten ibaret olmadığını, bundan ziyade geleceklerimizi ve yaşam tarzımızı yeniden şekillendirmek ya da yeniden hayal etmek ile ilgili olduğunu anlamam için bana kesinlikle ilham kaynağı oldu. Örneğin, her şeyin farklı bir şekilde olduğunu hayal edin? Bu gerçekten devrimsel bir soru olabilir.”


Yazının orijinali için tıklayınız.