Telefon : +90 212 275 71 06  
Bir Ücret Artışını Hak Ediyor musunuz?

Bir Ücret Artışını Hak Ediyor musunuz?

İş yerinde değerli hissetme olgusunun farklı birçok yönü vardır; işiniz konusunda yararlı geri bildirim almak, eğitim aracılığıyla kendinizi daha fazla geliştirme fırsatına sahip olmak, başarılarınızın şirket içi iletişimler ile diğer meslektaşlarınızla paylaşılması ve tabi ki ücret artışı bunlar arasında sayılabilir.

Maaşlar her zaman zor bir konu olmuştur, zira değerinizi bir rakam ile ifade etmek gerçekten zordur. Çoğu zaman maaşınızın gerçek değerinizi temsil ettiğini düşünme süreci ilk görüşmeyle başlar; işe başlamadan önce işveren ile bir görüşme yapar ve beklentilerinizi açıklar, ücret artışı beklentilerinizi kendinizi kanıtladıktan sonraya bırakırsınız.

Ekibimin her üyesini haftalık olarak ne değer kattıkları üzerinde düşünmeye teşvik ederim, bu sayede motive olurlar ve zamanlarını nasıl geçirdiklerini ve iş tanımlarının ötesine geçip geçmediklerini görebilirim.

Biri benden ücret artışı istediğinde bunları yansıtıcı bir alıştırma olarak kullanırım, zira haftalık başarıları açıkça belirtmemi sağlar ve bu çerçevede değer katmak için neyi, nerede ve nasıl yaptıklarını netleştirebilirim.

Ücretinizin gözden geçirilmesini istiyor ya da yalnızca daha yüksek bir ücreti hak ettiğinizi düşünüyorsanız, ‘Ücret artışı istiyorum yoksa giderim!’ restini çekmeden önce düşünülmesi gereken birkaç şey vardır; öncelikle bu taktik neredeyse hiçbir zaman işe yaramaz (bende hiç şansı yok) çünkü bana net bir veri sunmaz. Ücret artışını neden hak ettiğinizi spesifik katma değer örnekleri ile açıklamalısınız.

Bir liste yapın:

Öncelikle şirkette bir farklılık yaratmak için ne yaptığınız konusunda net bir fikriniz olsun. Başarı listeniz haftalık hedefi tutturmaktan sizi kalabalıktan sıyıracak, iş tanımınızın dışına taşıyacak tümüyle yeni bir şey yapmanıza kadar her şey olabilir.

Bu takip listesini her gün takip etmeleri konusunda ekibimi teşvik ederim çünkü geriye bakıp bir yıl içinde yaptığınız her şeyi hatırlamanız gerçekten zor olabilir. Bunu bölümlere ayırın ve her husus için görevi nası tanımladığınızı, yönettiğinizi ve yürüttüğünüzü ve sizin katkınızın başarıya ulaşmada neden bu kadar gerekli olduğunu not edin.

Üretkenliğinizi gösterin ve harcadığınız zamanı belirtin:

Üretkenliğin ölçülmesi her şirkette önemli bir konudur. Bir iş sahibi olarak güçlü ve zayıf yanları gerçekten anlamak için kendi üretkenliğinizin yanında çalışanlarınız da üretkenliğini yönetmeniz gerekir.

Bir ücret artışı istediğinizde patronunuz zamanınızı nasıl harcadığınızı bilmek isteyecektir. Bunu gösterebilmek için harcadığınız zamanı yüzde olarak bölmenizi öneririm. Örneğin, zamanınızın çoğunu (diyelim li %40'ını) görevinizin yalnızca bir yönü için mi harcıyorsunuz? Bunu dikkatle düşünün ve %5'i müşterilerle ilişki yönetimi ya da %3'ü dosyaları ve belgeleri düzenlemek bile olsa farklı her yönü dahil etmeyi unutmayın.

İyi hazırlanın ve argümanınıza güvenin:

Destekleyici belgeleri hazırladığınızda ve hangi noktalarda değer kattığınızı, üretkenliğinizin nasıl geliştiğini ve bu gelişmelerden dolayı neden ücret artışı hak ettiğinizi göstermeye hazır olduğunuzu düşündüğünüzde, işe girişmenin vakti gelmiştir.

Başarılı olmanın tek yolu kendiniz ve değerinize inanmanızdır. Siz kararsız olursanız patronunuz da kararsız olacaktır. Argümanınızı güçlendirdiğinizden emin olun, hayır demelerinin bir yolu yoktur. İyi hazırlanmak için zaman harcamak etkili olacak ve gelecekteki gelişiminize odaklı olduğunuzu gösterecektir.

Ve unutmayın, bir ücret artışı ile birlikte sorumluluk ve beklentiler de artacaktır. Bunu her aman aklınızda tutun.

İyi şanslar. Gidin ve hakkınızı alın!


Yazının orijinali için tıklayınız.