Telefon : +90 212 275 71 06  
Birkaç dakikada yöneticinizi etkilemenin 9 yolu

Birkaç dakikada yöneticinizi etkilemenin 9 yolu

Vakit kaybetmeyin.


·              Patronunuzun sizden hoşlanmasını sağlamak o kadar zor değil.

·              Araştırmalar ve uzman görüşlerine dayanarak, patronunuzu hemen kazanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu toparladık.

·              Amaç patronunuzun iş yaşamını olabildiğince kolaylaştırmak.


Bir çalışan olarak amacınız patronunuzun yaşamını kolaylaştırmak olmalıdır. Yöneticinizin kendi yöneticisine iyi görünmesine yardımcı olabilirseniz iyi görünürsünüz.

Bu basit mantıktır; diğer taraftan eyleme geçmek daha basittir.

Yardımcı olması için hemen bugünden başlayarak patronunuzun gözüne girmenizi sağlayacak dokuz yolu toparladık. Patronunuzun gözünde hızlı yoldan parlamanın yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

                        

Patronunuza bu haftaki işleri tamamladığınızı özetleyen bir e-posta gönderin


Ulusal iş yeri uzmanı Lynn Taylor daha önce Business Insider'da yeni bir işe başladığınız zaman patronunuzun ne sıklıkta rapor istediğini sormanız gerektiğini söylemişti. Ancak biraz fazla iletişim tarafında olmalısınız ki tam olarak ne üzerinde çalıştığınızı ve bu işin ne kadarını tamamladığınızı bilsinler.

Aslında "Barking Up the Wrong Tree" (Yanlış Ağaca Havlamak) kitabının yazarı Eric Barker, patronunuza her hafta, tamamladığınız işleri özetleyen bir e-posta göndermenizi öneriyor.


Patronunuz geri bildirim isterse nazik bir şekilde sunun

 

Daha önce Google ve Apple yöneticisi ve "Radical Candor" (Radikal Tarafsızlık) kitabının yazarı olan Kim Scott, her yöneticinin kendi takımından düzenli olarak geri bildirim talep etmesini öneriyor. Business Insider'da dürüst bir yanıt almak için yöneticilerin altı saniye sessiz oturarak çalışanların bir şeylerle gelmesini beklemesinin çok önemli olduğunu söylemişti.

Patronunuzun hayatını kolaylaştırmak istiyorsanız, onların sessizce beklemesine yol açmayın. Yapıcı bir eleştiri geliştirip sunabilecekleri bir alan düşünün.


Profesyonel tutkularınız konusunda patronunuza açık olunThe Muse'da insan ve yetenek departmanı başkan yardımcısı olan Toni Thompson'a göre, kariyerinizde ilerlemenin en iyi yollarından biri "nihayetinde ne kadar maaş ve hangi unvan ya da başka fırsatları istediğinizi bilmesini [patronunuzun] sağlamaktır."

Bunun sizin için belirgin avantajları vardır - patronunuzun bu hedeften haberi olmazsa muhtemelen bir terfi ya da tazminat alamazsınız. Diğer taraftan bu, aynı zamanda patronunuz için de yararlıdır, bu sayede hangi rolleri ya da görevleri almak istediğiniz konusunda bir tahminde bulunması gerekmez ve olası en iyi ekibi oluşturabilir.


Önemli projelerde ne kadar yardımda bulunabileceğinizi sorunÖnemli görevlerde bulunmayı teklif ederseniz, bu görevler sizin iş tanımınıza olmasa bile, patronunuz ve iş arkadaşlarınız üzerinde iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Taylor'ın daha önce Business Insider'da söylediği gibi, "Bir takım oyuncusu olarak itibarınız hızla yayılacaktır - bu konuda orijinal olduğunuzdan ve kaldırabileceğinizden fazlasını üstlenmediğinizden emin olun yeter."


Patronunuzun iş dışındaki yaşamı ile ilgileninLearnVest'te yazan, Celia Shatzman patronunuza hafta sonunun nasıl geçtiğini sorma alışkanlığı edinmeniz gerektiğini söylüyor. Daha da iyisi, özel bir şeylerden bahsedin; örneğin, "Kızınızın okul müsameresi nasıldı?"

"Great on the Job: What to Say, How to Say It: The Secrets of Getting Ahead" yazarı Jodi Glickman'ın LearnVest'e söylediği gibi, "Bu size iş dışındaki bir düzeyde kişisel bir ilişki ve bağlantı kurmaya başlama fırsatı sunacaktır."


Patronunuzdan bir konuda tavsiye isteyin

 

Harvard Business School tarafından 2015'te yapılan bir araştırma tavsiye istemenin sizi daha yetkin gösterebildiğini öne sürüyor.

Bir deneyde, 170 üniversite öğrencisi bir dizi bilgisayar görevi üzerinde çalıştı ve kendilerine aynı görevleri tamamlayan bir partner ile eşleşmeleri söylendi. (Partner gerçekte bir bilgisayar simülasyonuydu.) Görevlerini tamamladıklarında "partner" ya "Umarım iyi gitmiştir" ya da "Umarım iyi gitmiştir. Bir önerin var mı?" dedi.

Ortaya çıktığı üzere, kendilerinde tavsiye istenen öğrenciler kendi "partnerini", istemeyen partnerlere göre daha yetkin olarak değerlendirdi.

İlginç olanıysa, patronunuzdan tavsiye istemek genel olarak daha iyidir. Psikolog Robert Cialdini'nin daha önce Business Insider'a söylediği gibi, tavsiye istemek siz ve patronunuz arasındaki bir ortaklık başlatır ve patronunuzu fikriniz için daha destekleyici olmaya teşvik eder.

Diğer taraftan, fikirlerini sorduğunuzda bir adım geri gider ve daha tarafsız bir değerlendirici olurlar.


İşe erken gidinMichael G. Foster School of Business'ın University of Washington'da yaptığı araştırmaya göre ofise erken giden çalışanlar genellikle yöneticileri tarafından daha özenli olarak görülüyor ve geç gelen çalışanlara göre daha yüksek performans puanları alıyor.

Üstelik geç gelenler mesaiye kalsa bile bir şey fark etmiyor.

Harvard Business Review'da, makale yazarları şunu yazıyor:

"Üç ayrı çalışmada, iş yerinde doğal bir stereotipin kanıtını bulduk: Gün içinde daha erken çalışmayı seçen insanlarla karşılaştırıldığında, daha geç çalışmayı seçen insanlar, üstü kapalı bir şekilde daha özensiz ve işlerinde daha verimsiz algılanıyor."

Bir uyarı! Patronunuz bir gece kuşuysa, muhtemelen sizi geç gelenlerin arasında o kadar da sert yargılamayacaktır.