Telefon : +90 212 275 71 06  
En İyi Elemanınızı Nedensiz Kaybetmek

En İyi Elemanınızı Nedensiz Kaybetmek

 Gülümsemek her zaman üzüntünüzün ardındaki nedenleri açıklamaktan daha kolay gelmiştir.


Bu sözcükler bir liderin öyküsünü anlatıyor. Bir ekibe liderlik yaptığınızda etrafınızda çok şey olup biter. Bir işi yürütmek bir savaşa katılmaya benzer - fiziksel, zihinsel ve duygusal düzeyde çok yorucu olabilir. Bu yüzden bir liderin aynı zamanda bir savaşçı olduğunu söylerim. Nihayetinde her şey sorun karşısında gülümsemek ve savaşı atlatmakla ilgilidir.


Mükemmel şekilde iyi işleyen bir organizasyon yapısı her zaman içeriden aynı şekilde görünmeyebilir. Neden biliyor musunuz, çünkü bir şirket gerçek insanlardan oluşur. Ve gerçek insanların sorunları olur, hayalleri ve arzuları vardır ve gerçek insanlar bir şeyden diğerine geçiş yapar. Bu her zaman kötü değildir, ama bazen onların neden geçiş yaptığını anlamak, anlamaktan çok daha öte bir şeydir. Makalemin temelinde de bu konu yer alıyor.

Peki, bir lider, en iyi elemanının hiç nedensiz ayrılmasıyla nasıl baş edebilir? Bu konuda yardımcı olabilecek bazı etkili yollar vardır.


Konuşmak


Böyle bir durumda akla ilk gelen şey neden ayrılmaya karar verdiğinizdir? Ve bunu ayrılan kişiyle tartışmanın en iyi yolu konuşmaktır.


Ofisteki mevcut durum hakkındaki fikirlerini ve görüşlerini öğrenmek için bir ayrılma görüşmesi ayarlayın. Herhangi bir geri bildirimleri var mı? Ekibinizin harika iş çıkardığını bildiğinizde bile, daha iyi ne yapılabileceği hakkında öneriler istemek her zaman iyi olacaktır.


Bu konudaki zor duyguları tutmak yerine bunu süreçlerinizi daha iyiye götürmek için bir fırsat olarak kullanın ve bir iş birimi olarak nasıl gelişebileceğinizi görün.


Bir plan oluşturun


En iyi elemanınız için aklınızda belirgin planlar vardı. Ama şimdi o gidiyor, peki ne yapacaksınız? Bu, en iyi elemanınız ayrıldığında aklınızda dolaşmaya başlayan büyük sorudur.

Bir eylem planınız olmalıdır. Durumla etkili bir şekilde baş etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.


1.        Haberi uzun süre perde arkasında tutmayın - bu haberi gizlemek dedikodulara ve ekibin güvenini sarsabilecek tartışmalara yol açabilir ki bunu istemezsiniz.


2.        Ekip üyelerinden bilgi alın  bu, böyle durumlarda ekibinize ulaşmak için her zaman iyi bir yol olmuştur. Şimdi ne yapılabileceği ve bir kayba uğramadan önce durumun nasıl yönetilebileceği ile ilgili onlarla konuşun.


3.        Bunu, gizli yetenekleri ortaya çıkarmak için bir fırsat olarak kullanın  bu gibi durumlar şirketinizdeki gizli yetenekleri ortaya çıkartmak için mükemmeldir. Ekipteki diğer kişilerin duruma nasıl tepki verdiğini gözleyin, her zaman gizli kalan ve bu aşamada parlayabilecek cevherleri hiç bilemezsiniz.


İyimserlik yayın


Şirketinizdeki en iyi elemanın ayrılması zor gelebilir. Ama hepsi bu değil bu organizasyonda ve ekip üyeleri arasında bir olumsuzluk duygusu yayabilir.


Bu, liderlik için gerçek bir testtir. Burası, bir lider olarak oyuna dahil olmanız ve ortamı daha pozitif hale getirmeniz gereken noktadır. Herhangi bir kafa karışıklığına izin vermeyin ve kişinin ayrılmasının ardındaki nedenler konusunda ekibe açık olun. Bu, herkesin doğru bilgiyi almasını ve kimsenin ayrılma konusunda yanlış dedikodular yayan "sözde güvenilir kaynaklara" güvenmemesini sağlayacaktır.


Oyuna girin


Sonuç olarak, girişimciliğe giden yolun çatlaklar, engeller ve terslikler ile dolu olduğunu ama önemli olan şeyin yola devam etmeniz olduğunu hatırlamak önemlidir.


Olayların aynı hızda devam ettiğinden emin olmalısınız. Olaylarda iyimserliğinizi koruyun ve işleri, ayrılan en iyi elemanınız tarafından bırakıldıkları yerden devralın. Bu, siz ve işiniz için zor bir zaman olabilir, ama unutmayın zor zamanlar uzun sürmez, ama dayanan liderlerin ömrü uzun olur.


Hiç böyle bir durumda kaldınız mı?Yazınınorijinali için tıklayınız.