Telefon : +90 212 275 71 06  
En İyi Çalışanlarınızın İşten Ayrılmasını Önlemenin 3 Tekniği

En İyi Çalışanlarınızın İşten Ayrılmasını Önlemenin 3 Tekniği

Hiç harika bir çalışanınızı kaybettiniz mi?


Tahmin edin? İşten ayrılma süreci, siz istifa mektubunu elinize almadan aylar önce gerçekleşir.


İşi bırakma süreci, duygusal bağlılığı aşındıran hoşnutsuzluk anlarıyla başlar. Bu biraz arabanıza olan sevginizin tükenmesi gibidir. Bir sabah kalkıp da artık arabanızdan nefret ettiğinize karar vermezsiniz. Bunun yerine, her geçen gün arabanıza olan sevginiz azalır. Sonra bir gün bir reklam görürsünüz ya da bir arkadaşınız yeni bir araba satın alır ve siz arabanızı artık sevmediğinizi ve yeni bir araba istediğinizi fark edersiniz.


Örneğin, yazılım satış alanında çalışan yetenekli genç bir arkadaşım vardı. Yeni başladığında işine bayılıyordu. Patronu ile geçirdiği zaman azaldığında morali azalmaya başladı. Rakamların en tepesinde olmak yerine, çok fazla olumlu geri bildirim almıyordu. Sonra patronu birkaç müşteri durumunu yetersiz bir şekilde idare etti. Patronu bir çok satış toplantısında donuk bir tavır sergiledi. Ardından patronunun müşteri hizmetleri ekibi hakkında olumsuz şeyler söylediğini duydu. Tek bir kopma anı yoktu, ama zaman içinde yetenekli arkadaşımın katılımı azaldı.


Bu durumun başlamasında birkaç ay sonra, bir sosyal etkinlikte başka bir firmadan birkaç kişiyle tanıştı. Bu kişiler şirketlerinden heyecanla bahsediyordu. Kendi de bir zamanlar böyle hissettiğini hatırladı. Eve gidip "Sanırım öz geçmişimi güncellemeliyim" diye düşündü.


Bilin bakalım tatillerde ne yaptı?


ÖZ geçmişini ve LinkedIn profilini güncelledi. Aktif olarak yeni fırsatlar aramıyordu ama buna açıktı. Ayrıca yetenekli olduğu için bir kafa avcısı tarafından aranması an meselesiydi ve sonunda gitti. Patronu muhtemelen o işi bıraktığında şaşırmıştır. Ama şaşırmamalıydı. Hoşnutsuzluk anları onun burnunun dibinde gerçekleşiyordu.


Fire çok maliyetlidir. Birini değiştirmek en az 6-9 aylık maaşa patlar. VE bu sadece kaba maliyettir. Ayrıca moral maliyeti, pazar etkisi ve önemli inisiyatifler git gide geriye düşerken arayı kapatmaya çalışan yöneticinin omzundaki yük de cabası.


Siz bir lider olarak ne yapabilirdiniz? Çok şey; ve bu kullanılan dille başlıyor. Çalışanlar daha yüksek ücret için ayrıldıklarını söyleyebilir. Ama bağlılıkları aşındığında seçeneklere açık hale gelirler. Aşağıda yöneticilerin insanların bağlılığını sürdürmesini sağlaması için üç maliyetsiz yolu listeledik:


1.        Geri Bildirim – Çalışanlar yöneticilerinden geri bildirim gelmediğinde duygusal bağlantılarını çabucak kaybederler. Düzenli çalışan geri bildirimi uygulayan şirketler, %14,9 daha az fire oranına sahiptir (HubSpot). Günde altı kez "daha iyi çalışın" demek işe yaramaz. Çok basit; bir çalışan iyi iş çıkarttığında bunu ona söyleyin.


2.        Anlam – Çalışanlarınıza bir sayı gibi davranırsanız karşılığını vereceklerdir. Onlar da işe bir ticari işlem muamelesi yapar. İşlerinde anlam ve önem bulan çalışanların organizasyonlarında kalma ihtimali üç kat fazladır; bu, Tony Schwartz'ın küresel çalışmasına göre herhangi bir değişken arasında en yüksek yegane etkidir. Bir çalışana, eylemlerinin ekip, müşteriler ve dünya çapında nasıl bir fark yarattığını söylemenin hiçbir maliyeti yoktur.


3.        Ufuk – İnsanlar şirketin nereye gittiğini göremediğinde, gelecek için de bir bağlantıları olmaz. Gelecek vizyonunuzu paylaşma pratikleri yapın ve ekibinize ufukta ne olduğunu söyleyin.


Çalışanları uzun vadede elde tutmanın anahtarı bir dizi karşı teklif değildir. Asıl önemli olan, çalışanlarınız kafa avcılarının menziline girmeden çok önce bu hoşnutsuzluk anlarını fark etmektir.    


Yazının orijinali için tıklayınız.