Telefon : +90 212 275 71 06  
Neden En İyi Liderler Geleceğe Odaklı Bir Vizyona Sahiptir

Neden En İyi Liderler Geleceğe Odaklı Bir Vizyona Sahiptir

En iyi liderler vizyoner olanlardır. Bir şeyin mümkün olduğunu uzaktan görürler, diğerlerinin görmediği şeyleri görürler ve bu vizyonu, ekiplerinin erişmesine yardımcı olmak için ısrarla iletirler. Vizyonla ilgili olarak eski Başkan John F Kennedy ve bir temizlik görevlisi hakkındaki hikayeden daha iyisi yoktur. Hikaye şöyle gider:

JFK, 1961'de ilk kez NASA merkezini ziyaret ediyormuş. Tesiste gezerken, kendini yerleri paspaslayan bir temizlik görevlisine takdim etmiş ve ona NASA'da ne iş yaptığını sormuş. Temizlik görevlisi "Aya insan göndermeye yardım ediyorum!" yanıtını vermiş.

Temizlik görevlisi olayı kavramış. NASA'nın vizyonunu ve onun bu vizyondaki yerini anlamış. Bir amacı varmış.

Bir lider olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, bir vizyona sahip olmak ve bunu ekibe iletmektir, böylece yaptıkları için ekibin başarısına nasıl yardım edeceğini kafalarında canlandırabilirler. Bu, şans bırakabileceğiniz bir şey değildir. İnsanlar mümkün olan şeyleri görmekte zorlanırlar; gelecek vizyonuna ilişkin bir inanç geliştirmelerine yardımcı olmak için sizin gibi bir lidere ihtiyaç duyarlar.

İşte Welder Leader Program ile öğrettiğimiz prensip: 

Bir vizyon bir ekibin varmak istediği yere gitmesini garanti etmez, ama oraya vizyonsuz da ulaşamazsınız. 

Ekibinizin vizyonunuza erişmek amacıyla disiplini olmayı seçmesine yardımcı olmak için hem kısa vadede hem de uzun vadede yapabileceğiniz 3 şey vardır.

Vizyonu tanımlayın.

Bir vizyon, belirgin bir hedef ve bir tamamlama tarihidir. Ekibiniz için gördüğünüz büyük hedef nedir ve bunu ne zaman tamamlamak istiyorsunuz? Örneğin Elon Musk SpaceX'teki ekibine "2025'e kadar Mars'a insan indireceğiz" demişti. Şu anda 2025'e kadar bunu yapıp yapamayacaklarına dair bir işaret yok ama çalışanlarına takip edecekleri mükemmel bir vizyon verdi ve bu vizyon her gün işe gelmelerine ve bu vizyonu gerçeğe dönüştürmelerini sağlayacak kararlar almalarına yardımcı oluyor. Vizyonunuz daha kısa br zaman çizelgesine sahip olabilir ya da daha küçük ama tanımlanması önemli bir hedef olabilir.

Bunu ısrarla iletin.

Gerçekçi olmayan bir vizyona sahip olmak, ekibinize inatla iletmezseniz iyi sonuç vermez. İnsanların sahiplenmek için bunu duymaya ve görmeye ihtiyacı vardır. Vizyonunuzu tüm ekibe iletin, ardından insanların bunu her zaman görmesi için bu vizyonu görünür kılın. Ofisin duvarlarına, e-posta imzalarına vb. yazılabilir. Vizyonunuzu yalnızca bir kez iletirseniz, işinizin yapılmasını sağlamaz.

Küçük kazanımlar için çalışın.

Büyük bir vizyonu gerçekleştirmek on yıllar değilse bile yıllar sürer. Vizyona giden yolda her zaman küçük kazanımlar arayın, bu sayede insanlar pozitif ilerleme elde ettiklerini görecektir. Örneğin ekip, doğru yönde ilerlediğinin işaretleri olarak küçük kazanımları ya da cesaret verici anları görmeye başlamalıdır. Hiçbir kazanç kutlanmayacak ya da iletilmeyecek kadar küçük değildir, çünkü hedefe varmak için ilerlediğiniz yol tümseklerle dolu olacaktır.


Yazının orijinali için tıklayınız.