Telefon : +90 212 275 71 06  
Büyük Liderlerin Uzaktan Çalışan Ekiplerine Her Hafta Sorduğu 3 Soru

Büyük Liderlerin Uzaktan Çalışan Ekiplerine Her Hafta Sorduğu 3 Soru

Yalan söyleyemem, uzak çalışanlara sahip olmanın berbat bir fikir olduğunu düşünüyordum. Uzaktan çalışmanın nasıl daha iyi ve daha verimli bir ekip oluşturabileceğini anlamıyordum. Bununla beraber, işe gidiş-geliş gerçekleri, çalışan talepleri ve maliyet bileşenleri kafalarda geleneksel çalışma modelini ters yüz etti ve ekibimden bazı kişiler uzaktan çalışmak zorunda kaldı.  

Son araştırma son 10 yılda uzaktan çalışmaya geçenlerin sayısında yüzde 115'lik bir artış olduğunu ve ABD iş gücünün yüzde 43'ünün şu anda uzaktan çalıştığını gösteriyor, yani uzak ekiplere liderlik eden birçok sayıda organizasyon lideri var. 

Uzak bir ekibe liderlik etmek yeni norm olabilir, ama bu kolay olduğu anlamına gelmiyor. Birkaç uzak ekip liderine basit bir soru sordum. "Neden uzak bir ekibe liderlik etmek çok zor?" Abbott'ta satış müdürü olan Adam Shuford "Çünkü karanlık tarafa geçip uzak kavramını 'mesafeli' kavramına dönüştürme kolaycılığına kaymak işten bile değil. Ama uzakta olmanız bunun kişisel olamayacağı anlamına gelmiyor" yanıtını verdi.

One Call Care Yönetim'ta satış BY olan Andrew Sanctis'in yanıtı ise şu şekildeydi: "Büyük zorluklardan biri uzaktaki ekibinizin görünürlüğüne ilişkin eksiklik. Üç ayda bir yalnızca bir kez yüz yüze geliyorsanız, kolayca 'Ben yokken ne yapıyorlar?' diye düşünebilirsiniz."

Left Field Agency kurucusu Armand Brown yanıtını iletişim üzerinden verdi: "İletişim ya da buradaki haliyle iletişimsizlik her gün mücadele edilmesi gereken bir zorluk."

Uzakta olmak ve iletişim ve görünürlük sorunları ile mücadele etmek, uzaktaki bir ekibe liderlik ettiğinizde dünyanızın gerçekler, haline geliyor. Yalnızca uzaktaki ekibime liderlik etmek için bir çözüm bulmam gerekmedi, ayrıca müşterilerimize öğretmek için de bir çözüm bulmam gerekti. After interviewing many leaders of remote teams on the Follow My Lead podcast'in birçok uzak ekip lideri ile görüşme yaptıktan ve kendi uzak ekip üyelerimle çeşitli stratejileri test ettikten sonra, uzak bir ekibe liderlik ediyorsanız her hafta sormanız gereken üç soru belirledim.  

1.        Ne yaptınız?

2.        Ne üzerinde çalışıyorsunuz?

3.        Sürecin neresinde yardıma ihtiyacınız var?

İşte bu üç soruyu kullandığınızda uzaktaki bir ekipte gerçekleşen üç güçlü şey:

1. Açık bir toplantı yapısı oluşturuyorsunuz.

Açık ve öz bir oyun planına sahip olmak, bir uzak ekip liderinin başarısında kritik önem taşıyor. Bu üç soru, belirsizliği ve zaman kaybını ortadan kaldıran tutarlı bir yaklaşım ve yapı sunuyor. 

2. İşe sahip çıkma duygusunu liderden ekip üyesine aktarıyorsunuz.

Geleneksel düşünceye göre bir liderin ekip toplantılarında ortaya çıkan içerik ve fikirlerden sorumlu olduğuna inanılabilir. Ama düşünce ters yüz olduğunda, uzak liderler büyük üretkenlik sıçramaları yapabilir. Bu üç soru bireylerin kendi alışkanlıklarına ve davranışlarına sahip olmasına izin veriyor.

3. Bir uzak lider olarak gerçek değer katmaya başlıyorsunuz

İnsanların yönetilmeye değil yönlendirilmeye ihtiyacı vardır. İnsanlara (ekip üyelerinin) nerede yardıma ihtiyaç duyduklarını söylemek yerine, artık onlara kendilerinin (liderlerin) nerede yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyorlar. Bunun adı yönlendirmedir ve kendi performanslarını artırmaya yardımcı olması için sizden koçluk talep eden proaktif bir iş gücü yaratacaktır. John Maxwell'in ünlü bir sözü vardır: "Liderlik unvanlar, pozisyonlar ya da akış şemaları ile ilgili değildir. Liderlik, bir başka yaşamı etkileyen bir yaşam sürmekle ilgilidir." İşe sahip çıkma duygusunu aktardığınızda ve insanlara sorunlarını çözme konusunda yardımcı olduğunuzda, bir başkasının yaşamı üzerinde olumlu bir etki yaratıyor olacaksınız.

İlginç olanı ise, uzak ekip üyelerinde bu sorularda usta olduğunuzda, aynı soruları uzak olmayan ekip üyeleri için de kullanmaya başlayacaksınız.


Yazının orijinali için tıklayınız.