Telefon : +90 212 275 71 06  
Milyonlarca Kişinin Göz Ardı Ettiği Uyku İçin Bu 'Yapılacaklar Listesi' Bir Umut Vaat Edebilir

Milyonlarca Kişinin Göz Ardı Ettiği Uyku İçin Bu 'Yapılacaklar Listesi' Bir Umut Vaat Edebilir

Yeni bir araştırmada, yatmadan önce 5 dakikalık bir yapılacaklar listesi hazırlamak, uykuyu geliştiriyor.

 

Birçok kişi iyi bir gece uykusunu göz ardı ediyor. Yalnızca Birleşik Devletlerde, yaklaşık 60 milyon kişi rahat bir uyku için ilaca ihtiyaç duyuyor. Araştırmacılar, uykunun çok önemli olduğunu, gece uykusundan bir ya da iki saat eksilmesinin bile kişinin yargısını ve tavrını etkileyebileceğini söylüyor. Tazeleyici bir uykuya hasret kişiler için Baylor Uyku Sinirbilim ve Bilişsellik Laboratuvarı'ndan gelen haberler basit bir yapılacaklar listesi hazırlama eyleminde umut vaat ediyor. Journal of Experimental Psikoloji dergisinin raporu "Yatakta yazmanın uykuya zor dalma üzerindeki etkileri: Yapılacaklar listeleri ile tamamlanan etkinlik listelerini karşılaştıran polisomnografik bir çalışma" yayınlandı. Araştırmacıların bulguları:

 

"Gelecekteki tamamlanmamış işler için endişelenmek de dahil, yatakta hissedilen endişe uykuya dalmayı zorlaştıran önemli bir etken. Önceki araştırma bize endişeler hakkında yazmanın bireylerin uykuya dalmasına yardımcı olduğunu göstermişti. Yatakta yazmanın (bir yapılacaklar listesine karşılık tamamlanan etkinlikler) uykuya dalma gecikmesini etkileyip etkilemediğini araştırdık."

 

 

Çalışmaya, kontrollü bir uyku laboratuvarında gece boyu polisomnografi kaydından 5 dakika önce görevlerini tamamlayan 57 "sağlıklı genç yetişkin (18–30) katıldı."

Katılımcılardan sonraki birkaç günde görevi tamamlamayı hatırlamak için neye ihtiyaç duyduklarını ya da bu görevler rastgele atandığından önceki birkaç gün içinde tamamlanan görevleri yazmaları istendi. "Yapılacaklar listesi yazan katılımcıların, tamamlananlar listesi yazan katılımcılara göre çok daha hızlı uykuya daldıkları" belirlendi.

Araştırmacılar ayrıca yapılacaklar listesinin olabildiğince spesifik olması gerektiğini belirtti.

Kimin uykuya ihtiyacı vardır?

Uyku ikilemini değerlendirmek için kimin uykuya ihtiyacı olduğunu ele alın. Michael Scullin ve Donald Bliwise, Ocak 2015 tarihli Perspectives on Psychological Science  raporlarında, bir analiz yürüttüler ve yayınlanan önceki araştırmadan uykunun en çok genç bireyler için önemli olduğunu belirlediler. İnsanlar yaşlandıkça uyku ihtiyaçları da azalır.  

Ancak, ilişkide olan insanlar için, University of California, Berkeley'de yapılan ve Ocak 2013'te New Orleans'ta Society for Personality ve Social Psychology dergilerine sunulan küçük bir çalışmada yorgun çiftlerin minnettar olmayı unuttuğunu ortaya çıkardı.  Psikologlar Amie Gordon ve Serena Chen, uyku eksikliği çeken bireyler arasındaki ilişkileri ve bunun insanların minnettarlık duygusunu nasıl etkilediğini araştırdı.

Rahat bir gece uykusu için bir yöntem bulmak önemlidir. Daha önce yazdığım bir yazıdan buraya 7 pratik ipucu listeledim:

1. Babaannenizin Kuralını Deneyin: Öfkenizi yarına taşımayın. Anksiyeteden kurtulmanız konusunda harikalat yaratacak ve çiftler için bağışlama, yakınlığı artıracaktır.

2. Başınızı yastığa koyduğunuzda, gün için ve rahat yatağınız için minnettarlığınızı ifade edin. 

3. Tüm dikkat dağıtıcı unsurları temizleyin: Cihazlar, çamaşır, ütü masaları, bilgisayarlar ve özellikle TV. Bir stüdyo dairede yaşıyor olsanız bile, kendinizi elektrikli dünyadan koruyacak katlanır bir perde alın.

4. Yatağınıza özen gösterin. Kuş tüyü ya da köpükten üretilmiş yeni bir şilte satın almayı düşünebilirsiniz.

5. Pamuklu çarşaflar ve iyi bir yaygı ya da alize ve yeni yastıklar satın alın. 

6. Annenizin tavsiyesine uyup yatağınızı her sabah toplayın, bu sayede daha davetkar olacaktır.

7. Yatağa girmeye hazır olmadan en az 15 dakika önce duş alarak ya da diş fırçalayarak ve pijamalarınızı giyerek, ve belki aptalca bir şeyler yaparak gevşemeye başlayın. Bu aralık, yapılacaklar listenizi hazırlamak için iyi bir zaman olabilir.


Yazının orijinali için tıklayınız.