Telefon : +90 212 275 71 06  
2018'de doğan çocukları muhtemelen iş hayatında hiç yaşamayacağı 4 şey,

2018'de doğan çocukları muhtemelen iş hayatında hiç yaşamayacağı 4 şey,

Kısa notlar, faks makineleri,sekreterler ve tırnak törpülemeyi hatırlıyor musunuz? Bunların hepsi birzamanlar standart iken modern iş yerinde az ya da çok eski kaçıyor. Peki bu yıldoğan çocuklar için iş dünyası nasıl görünecek? Onlar iş dünyasına atılmayahazır olduğunda maaş zarfları kadar demode olabilecek dört şeyi sıraladık.

 

 

İnşaattan derin deniz sondajına vemadencilikten kaynak işlerine kadar çeşitli işler en önde çalışan işçiler içinher zaman bir dereceye kadar risk teşkil etmiştir. Katı sağlık ve güvenlikyasalarına rağmen, itfaiyeciler, nükleer bilim insanları ve dalgıçlar da dahilbirçok işçinin seçtikleri meslekten dolayı hala tehlikeli ortamlara girmesi veönemli düzeyde bir risk ile yüz yüze gelmesi gerekiyor.

Robotlar insanlar için en tehlikeli işleri üstlenmek için oldukça uygun. Ve işverenler bu işleriyapacak robotlar geliştirmek için güçlü bir dürtü duyuyor zira bu sayede hemyaralanmadan kaynaklanan zaman kaybını hem de tazminat ödemelerini en azaindirerek kendi iş güçlerini koruya bilirler.

Stanford Robotics Lab yakın zamanda ön görülemeyen ortamlarda temelplanlama yapabilen bir deniz altı keşif robotu geliştirdi. OceanOne adı verilenrobot Akdeniz'in 100 metre derinindeki bir gemi enkazını başarıyla keşfetti.

Robotlar ayrıca büyük yangınlar, sellerve depremler gibi çok çeşitli acil durum uygulamalarında da test edilmiştir. Sandia National Laboratories  çığ kurtarmaoperasyonları için yakın zamanda “robotik sürü” teknolojisi kullanma konusundabilgi yayınladı. SürüRobotlar kurbanların 30 dakika gibi kısa bir sürede yaşamını yitirdiği böylekoşullarda özellikle değerli.

Üstelik birçok kişi Yapay Zekanın işyerindeki etkisi konusunda endişelenirken neredeyse herkes mümkün olan yerlerderiskli işleri robotların üstlenmesinin iyi bir şey olduğunu düşünüyor.

 İŞ GÜNÜ

Bir zamanlar "normal" iş günüsabah 9 ile akşam 5 arasındaydı. Sonra küreselleşme geldi ve buna teknolojikgelişmeler eşlik etti.

Birçok çalışan artık işine gerektiğizaman her yerden erişebiliyor, bu da daha çok insanın uzaktan çalışmasına yolaçıyor. Bu da “sabit saatler” kavramının eskimesine yol açtı, çoğu işverenartık işin yapılmasına bakıyor.

 

 

 

Aynı zamanda, küresel şirketler hergeçen gün farklı yerlerden en iyi ve en ucuz becerileri tercih etmeye başladı,bu da örneğin Filipinlerdeki bir çağrı merkezinin çalışanlarından kendi yerelsaatlerine göre değil İngiltere saatine göre çalışmalarını talep etmesine yolaçabiliyor.

Ayrıca serbest çalışan sayısıyükselişte, zira şirketler beceri beklentileri ile eşleşen en iyi çalışanlarıbulmak için arama platformlarının kullanılmasını daha kolay görür hale geldi.

Freelancing in America: 2017”raporuna göre 57,3 milyon Amerikalı - ki bu sayı Amerikan iş gücünün %36'sınakarşılık geliyor - şu anda serbest çalışıyor ve ekonomiye yılda yaklaşık 1,4trilyon dolar katkıda bulunuyor. Ve görüşüne göre serbest çalışanlar 2027'deçoğunluğu ele geçirecek. Serbest çalışanın işi genelde birden fazla müşteriyleçalışmaya dayanıyor, bu da 9-5 kültürünün sona ermesi ve işin yapılmasıgerektiği zaman işin başında olunması gerektiği anlamına geliyor.

Sonra hem serbest çalışanları hem dekısa süreli sözleşmelileri kapsayan ama temelde bir şirket yapısı içindekikalıcı bir işin sona ermesini temsil eden “esnek ekonomi” adı verilen şey devar.

Esnek ekonominin bir parçası olmanınartıları ve eksileri, yanı sıra buna dahil olan şirketlerin yükümlülükleribugünün en ateşli tartışmaları arasında, ve çalışanlar ile patronlar arasında bir dolu dava var.Bunula birlikte, giderek daha fazla çalışan esnek ekonomiyi seçenek dışı tutuyor çünkü esnek çalışma saatlerinden ziyade esneklikistiyorlar.

NAKİT ve KART ÖDEMELERİ

Para tutmak, para üstü almak ve nakdibankaya yatırmak, kuaförler, restoranlar, süpermarketler, taksiler ve eğlenceetkinlikleri birçok küçük ölçekli perakende ve hizmet şirketinin başlıcadayanağı olmuştur. Daha büyük ödemeler artık kredi kartları ile yapılırken ve“temassız” ödemeler en küçük işlemlerde bile yerini alırken nakit kademeliolarak ortadan kalkıyor.

 

Cap Gemini tarafından hazırlanan WorldPayments Report 2017'ye göre küresel nakitsiz işlem hacmi 2014-2015'te son onyılın en yüksek oranı olan %11,2 büyüyerek 433,1 milyara ulaştı.

Ama hepsi bu da değil; banka ve kredikartı ihtiyacı da ortadan kalkabilir. Artık Apple Pay ya da Google Wallet gibihizmetler üzerinden akıllı telefon ile veya Paypal ya da Square gibi ödemeplatformları aracılığıyla ödeme seçenekleri var.

Bu dijital ödeme sistemleri bile, yeninesil çalışanların daha fazla rahatlık için örneğin bir el içi mikro çip implantı tercih etmesiyle çağ dışı kalabilir. Tabi bir de (eğertutarsa) kripto para alışveriş merkezlerinde ve üsttabaka mekanlarda kullanılmaya başlayabilir.

Her geçen gün normal kasa nakit ya dayazar kasanın, iş dünyasının tarihindeki çöp kutusuna, şu anki çoğu çalışanınhatırlamadığı maaş zarfının yanına gönderilmesi daha da muhtemel görünüyor.

 

 

 

Bilgisayarlar onların karşılarındaoturarak harcadığımız zaman dışında iş yerlerini muhteşem hale getirdiOturmak, sigara içmenin yenihali ve kalp hastalıklarından obeziteye, sırtağrılarından inmeye ve kolon kanserine kadar bir dolu üzüntünün nedeni olarakgösteriliyor.

Sandalyesiz toplantı odaları şimdidenpopüler hale geldi, bu sayede toplantılar daha dinamik ve verimli yapılıyor.Ayakta çalışılan masalar ve ayakta - oturur pozisyonlar arasında rahat geçişyapabileceğiniz masalar da giderek popüler hale geliyor.

Ama çalışırken yavaş da olsa hareketetmenizi sağlayan, dikilmek için zaman tanımayan koşu bantlı masalar ve sabitbisikletli masalar da bazı ofislerin kısa vadeli planları arasında yerini aldı.Google ve Microsoft, çalışanları için koşu bantlımasalara yatırım yapan firmalar arasında.

Tıp dergisi The Lancet 142 ülkede, giderek daha fazlaoturur hale gelen bir yaşam tarzının mali etkisi tahmin etmeye çalıştı, veoturur yaşam tarzının dünyaya maliyetinin 2013'te 67,5 milyar dolar olduğunuhesapladı.

Yani ofis sandalyesine hemen atlamayın.Bu durum dünya ekonomisi, şirketiniz ve sağlığınız için bu kadar maliyetliyse,kaderi büyük ihtimalle faks makineleri, karbon kağıt ve diğer modası geçmişofis ekipmanları ile aynı olacaktır.


Yazının orijinali için tıklayınız.