Telefon : +90 212 275 71 06  
Akıllı İstihdam

Akıllı İstihdam

Liderler olarak iyi insanları işe almak işimizin en zor tarafı olabilir. Ancak, iyi işe alma kararları en büyük ödülleri getirebilir. Ekibiniz için işe alınacak eleman ararken, yalnızca adayın beceri setini ve önceki deneyimlerini değil ayrıca ekibe katabileceklerini, IQ ve duygusal zekası da göz önünde bulundurmak önemlidir.

 

Etrafını, her şeyi onaylayan, yalnızca duymak istedikleri şeyleri söyleyen ve yalnızca kendilerine verilen emirleri yerine getiren insanlarla doldurmaktan hoşlanan yöneticiler tanıyorum. Benim açımdan, benim ve ekibimin başarısı, varsayımlara karşı çıkan ya da olası en iyi sonucu almak için "burada işler böyle yapılır" kalıbından sıyrılabilen ekip üyelerine sahip olmanın bir sonucu. Benim gördüğüm kadarıyla üstün performans gösteren ekip üyeleri, daha ziyade statükoya karşı çıkacak öz güveni olan, stratejik düşünen ve organizasyonun başarısını her kararının önünden tutarak konuşmaktan çekinmeyen kişiler oluyor.

 

Yeni ekip üyelerini işe alırken yenilikçiler daha cazip geliyor. Bunlar önlerindeki zorluğa bakan, gerekli bilgileri analiz edip sentezleyen ve organizasyon için yeni, heyecan verici ve karlı bir şeyler yaratmak için bir saldırı planı ile gelen kişilerdir. Basitçe söylemek gerekirse, bunlar yeni şeyler denemeyi sever. Bu yaklaşım, "hayır" bakış açısıyla çalışan ve bir şeylerin neden yapılamadığına ilişkin beş nedeni hemen sayabilecek ilk kişiler olan ekip üyeleri ile tezat oluşturur. "Neden olmasın?" diyen kişileri seviyorum.

 

Önceki iletilerde tartıştığımız üzere, ofis politikalarına, ekip üyelerine ve meslektaşlara adaptasyon çok fazla zaman ve enerji harcayabilir. Bu durum ilgili herkes için moral bozucu olabilir. Bu yüzden yeni ekip üyeleri ararken, organizasyonun politik dalgalanmalarının dışında kalacağını ve bunlarla kafasının karışmayacağını düşündüğüm kişileri işe almayı tercih ederim. Onlar için bir numaralı öncelik işin iyi yapılması ve kendi kişisel başarılarından ziyade organizasyonu bir bütün olarak desteklemesidir.

 

Ama akıllı istihdamda, yenilikçi insanlar denklemin yalnızca yarısıdır. Bunların bağlılığını sağlamak ve yeteneklerini keskin tutmak için çalışmak gerekir. Bu tür bir odaklanmayı ve adanmışlığı güçlendirmenin en iyi yolu ekip üyelerinizi tanımaktır. Bu da onlarla uzun süreli ve anlamlı ilişkiler geliştirerek yapılır. Onları dinleyin, tutkularını ve endişelerini öğrenin, kendi profesyonel büyümeleri ve gelişimleri hakkında ne düşündüklerini anlayın. Bu sayede bağınız ve sadakatiniz derinleşecektir. En iyi ekip üyeleri en yaratıcı olanlarıdır. Onlara parlamaları için ek alan tanımak daha da ilerlemelerini sağlar ve onların değerini artırır.

 

Başarılı bir organizasyona liderlik etmenin anahtarı, üyelerinin yeteneklerine en iyi şekilde katkıda bulunmalarını sağlayan bir ekip geliştirmektir. Etrafınız bu düzeyde akıllı ve odaklı olabilecek kişilerle çevrili olduğunda, büyük bir başarı getirecek bir kültür geliştirebilirsiniz.

 


Yazının orijinali için tıklayınız.