Telefon : +90 212 275 71 06  
Akıllı İyimserlik Neden İnsanlığın İlerlemesi İçin Çok Önemli

Akıllı İyimserlik Neden İnsanlığın İlerlemesi İçin Çok Önemli

Kör iyimserlik hiçbir yere götürmez. Ama iyimser bir zihniyet akılcı ve kanıta dayalı bir zemine oturtulabilir. İnanması güç olabilir ama insanlık tarihinin en heyecan verici diliminden geçiyoruz. Devam eden tüm küresel zorluklara rağmen, insanlık hiç bu kadar iyi durumda olmamıştı. Yalnızca tüm zamanlara göre daha sağlıklı, mutlu ve güvenli yaşamlar sürmekle kalmıyoruz, ayrıca yeni teknolojik araçlar da yeni fırsatların kapılarını aralıyor.

Aya roket gönderme fikirlerini devam ettirmek, küresel zorluklarla başa çıkmak ve insanlığı ileri götürmek amacıyla gelecek hakkında akıllı bir iyimserliğe sahip olmamız önem taşıyor.

Kötümserliğimiz Ön Yargılı

Türlerimizin geleceği hakkında düşündüğümüzde, bir çoğumuz doğuştan kötümseriz. Beyinlerimiz kişisel yaşamlarımızdaki ve dünya üzerindeki varlığımızı sürdürürken tehditlere karşı daha duyarlı olmaya programlanmış.

Yapılan bir çok çalışma pozitif uyarıcılara göre negatif uyarıcılara daha güçlü tepki verdiğimizi ve beynimizde negatif bilgiler için daha fazla kaynak ayırdığımızı gösteriyor. Bazı psikologlar da kararlar alırken negatif düşüncelere daha çok ağırlık verme ve yaşamlarımızdaki olumsuz olayları olumlu olaylara nazaran daha fazla hatırlama eğiliminde olduğumuzu gösteriyor.

Bu eğilimlerde evrimsel bir fayda var. Genelde sinirsel donanımımızın, hayatta kalmak için sürekli tehlike kaynaklarına karşı uyanık olmayı gerektirdiği Afrika savanasında hayatta kalmak için geliştirildiğini unuturuz. Ama artık modern dünyada bu işlev yersiz kalıyor.

Medya burada yangına körükle gittiği için kısmen suçlu. Aslında, çalışmalara göre bir iyi habere karşılık on yedi kötü haber ile kötü haberler iyi haberler karşısında ezici bir üstünlüğe sahip. Yeni ajanslar kötü haberlere daha fazla dikkat edeceğimizi bildiklerinden “Kan varsa para eder” mantığını benimsiyorlar.

McGill'den bir başka psikolog ekibi insanların negatif tonlu makaleleri okumayı tercih ettiğini ve olumsuz başlıklı haberlere çok daha hızlı tepki verdiğini ortaya çıkardı. Olumsuz haber başlıklarını dünya sürekli kötüye gittiği için görmüyorsunuz, görmenizin nedeni izleyici kitlesini bunlara tepki vermesi.

Çalışmalara göre toplum en çok savaş ve terör hakkındaki haberlere ilgi gösterirken bilim ve teknoloji alanı en düşük ilgiyi çekiyor. Bu yüzden muhabirleri ve haber kanallarını yenilikçi teknolojilerden ziyade sorunlara odaklanmak üzere eğittik. Peki bu, bir toplum olarak bizim hakkımızda ne söylüyor?

Akıllı İyimserlik İhtiyacı

Akıllı iyimserlik gelecek hakkında bilgilendirilmiş ve akılcı bir şekilde heyecanlanmakla ilgilidir. Kaydettiğimiz hızlı ilerlemeleri vurgulayarak ve insanların sorunlarımıza çözüm bulmaya yönelik sahip olduğu muazzam potansiyeli kabul ederek gelecek hakkında insanların da heyecan duymasını sağlayacaksak bu zihin yapısı çok önemli.

Devam eden zorluklara rağmen bir tür olarak kat ettiğimiz yolu kutlamak için pek çok nedenimiz var. Peter Diamandis gibi iyimserler bir bolluk çağında yaşadığımızı ve bunun bir çok kanıtı olduğunu belirtiyor.

Gelin çok açık olalım: Akıllı iyimser olmak, bugün karşı karşıya olduğumuz birçok küresel sorunu görmezden gelmek anlamına gelmiyor. Dünyamız mükemmel olmaktan çok uzak. Mülteci krizi, iklim değişikliği, varlık eşitsizliği ve diğer küresel sorunlar belirgin ve dikkat etmemizi gerektiriyor.

Ama fizikçi ve fütürist David Deutsch'un da belirttiği gibi, “Sorunlar her zaman vardır ve sorunlar doğru bilgi ile çözülebilir.” Akıllı iyimserlik, karşılaştığımız bir çok sorunu kabullenmeyi ve bunları da geçmişte bir çok sorunda olduğu gibi aşabileceğimizi kabul etmeyi içerir.

İlerleme İçin Kritik Bir Zihin Yapısı

Olumsuz başlıkların ve medyanın tür olarak bizlerin algısını ve gelecek vizyonumuzu şekillendirmesine izin veremeyiz. Efsane astronom Carl Sagan'ın söylediği gibi “Tüm hatalarımıza, sınırlarımıza ve yanılma payımıza rağmen, biz insanlar yüce varlıklar olma potansiyeline sahibiz.”

Hollywood dünyanın orantısız distopik vizyonlarını sunmayı seviyor ve bu gelecekler mümkün olsa da, aynı zamanda bolluk, refah ve üstünlük içinde yaşayacağımız bir insanlık geleceği de hayal edebilir ve etmeliyiz. Türümüzün başarısızlığa mahkum olduğuna inanırlarsa mevcut mucitlerin ve geleceği inşa edenler bu olumlu vizyonu gerçekleştiremez. Bu, insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmaya devam etmemiz ve insanlığı ileriye götürebileceğimizi hissetmemiz için bize ilham veriyor.

Muhabirlerimizin bugün dünyada olan biten bir çok zorluğun, tehdidin ve sorunun üzerine gitmesi kesinlikle çok önemli. Ama dünyadaki haberlerin çoğu olumsuz olduğunda, insanlığın başarılarını da vurgulamaya devam etmeliyiz. Sonuçta haberler tersini söylerken yeni nesil dünyada olumlu bir etki yaratabileceği inancıyla nasıl büyüyebilir ki?


Yazının orijinali için tıklayınız