Telefon : +90 212 275 71 06  
Google, STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) becerilerin en önemli beceriler olmadığını ortaya çıkardı

Google, STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) becerilerin en önemli beceriler olmadığını ortaya çıkardı

Her ikisi de parlak birer bilgisayar bilim insanı olan Sergey Brin ve Larry Page, şirketleri Google'ı, yalnızca teknoloji uzmanlarının teknolojiden anlayabileceği inancıyla kurdu. Google başlangıçta işe alım algoritmalarını, seçkin teknik üniversitelerden yüksek notlarla mezun olan bilgisayar bilimi öğrencilerini sınıflandırmak üzere programlıyordu.

2013'te Google, şirketin 1998'de kurulmasından beri biriken işe alım, işten çıkarma ve terfi verilerini en ince ayrıntısına kadar inceleyerek kendi işe alım hipotezini test etmeye karar verdi. Project Oxygen, Google’ın önde gelen çalışanlarının en önemli sekiz özelliği arasında STEM uzmanlığın son sıralarda olduğunu ortaya çıkararak herkesi şaşırttı.

Google'daki ilk alt başarı niteliğinin tümü sosyal becerilerdir:

1.        iyi koçluk yapmak

2.        iyi iletişim ve dinleme özellikleri

3.        başkalarına karşı anlayışlı olmak (diğer farklı değerler ve bakış açıları da dahil)

4.        meslektaşlara karşı empati sahibi olmak ve onları desteklemek

5.        iyi bir kritik düşünür ve problem çözücü olmak

6.        karmaşık fikirler arasında ilişkiler kurabilmek

Ebeveynler, okul kariyer danışmanları, politika yapıcılar ve iş liderlerinin artık tüm çocuklara temel becerilerin - Google'ın da ortaya çıkardığı gibi - dar mesleki beceriler değil, daha ziyade diğerleri ile çalışabilme, kritik düşünme ve ömür boyu öğrenmeye açık olma ile ilgili daha geniş kapsamlı beceriler olduğunu söylemesi gerekiyor. En iyi beceri türleri hareket alanını geniş bırakan sanat eğitiminde gelişiyor.

Sonuç olarak:

"Başarılı olmaları gereken alanın ne olduğuna dair yanlış bir fikri temel alarak hiçbir öğrencinin sevdiği bir alanda uzmanlaşmasını önlememek gerekir. Kapsamlı öğrenme becerileri uzun vadeli, tatmin edici, üretken kariyerler için çok önemlidir. Değişen bir dünyada başarılı olmanızı sağlayacak şey roket bilimi değildir. Bu gayet sosyal bilimler olabilir, ve evet, beceri bilimler ve sanat bile sizi iş gücüne olmasa bile dünyaya hazır hale getirebilir."


Yazının orijinali için tıklayınız.