Telefon : +90 212 275 71 06  
2018 için 5 Önemli Yapay Zeka Tahmini: Makine Öğrenimi Her Şeyi Değiştirecek

2018 için 5 Önemli Yapay Zeka Tahmini: Makine Öğrenimi Her Şeyi Değiştirecek

2017 boyunca yapay zekanın dünyayı değiştirmek üzere olduğuna ilişkin tahminler her yerdeydi. Bu durum 2018'de de değişmeyecek. Ancak, tekrarlanabilir ve ölçülebilir sonuçlara ilişkin artan dikkat, gerçeklik konusunda “büyük resim” düşüncesine temel oluşturacak gibi görünüyor.


Beni yanlış anlamayın, 2018'de AI ve makine öğrenimi hala ana konular olacak ve muhtemelen işlerimizi elimizden almak ve hatta bizi yok etmek isteyen robotlar hakkında daha fazla sansasyonel iddia ortaya çıkacak. Ancak, akıllı, öğrenen makineler giderek bayrağı devralırken gerçek yenilik ve ilerleme hakkındaki öyküler daha fazla yer alacaktır.


İşte 2018'de görülebilecek şeylere ilişkin tahminlerim:


1.   AI hakkında daha az aldatıcı haber ve palavra varken daha fazla eylem görülecek


Tüm çığır açan teknolojiler önce aldatıcı haberlerle gelir. Fonksiyonel ve kullanışlı AI yüzyıllardır ön görülen bir şey olduğundan, insanların bu konuda konuşmak istemesi hiç de şaşırtıcı değil.


Bu ayrıca yeni başlayanlar için kaçınılmaz olarak bir dolu palavra olacağı anlamına geliyor, en yaygın AI efsanelerine ilişkin hazırladığım özete bir göz atın. Bu da nihayetinde, medya dikkatini "bir sonraki büyük olaya" verirken kaçınılmaz olarak sönüp gidecek. Bunun yerine 2018'de, son bir kaç yıldır hakkında konuşulan hayallerin bir dereceye kadar gerçekleştirildiğine ilişkin gerçek ilerlemeler göreceğiz.


Tüm göstergeler, AI ve özellikle makine öğreniminin gelişimi ve engtegrasyonuna yapılan yatırımla teknoloji ölçeğinin her geçen gün arttığı yönünde. Daha da önemlisi, insanları masa oyunlarında ve TV oyunlarında yenmeyi öğrenen bilgisayarların ötesinde sonuçlar görülmeye başlandı. 2018'de küçük ama sürekli ilerleyen adımlar göreceğiz, makine öğrenimi ve sinir ağı teknolojisi daha rutin görevlerde görülecek.


2.    Kurumsal AI projelerine daha önce olmadığı kadar para ayrılacak


İnovatörler ve pazar liderlerinin 2017'de elde ettiği başarıdan sonra, daha fazla şirket AI inisiyatifleri başlatacak.


Sürücüsüz arabalar ve gemiler, yanı sıra ufuktaki hayat kurtaran tıbbi gelişimler ile, teknolojik değişim hızı artmaya devam edecek. Birçok CEO ve CTO için kullanılabilir hale gelen değişim potansiyeli üzerine hareket etmek giderek artan bir öncelik.


Bir diğer güçlü motivasyon faktörü de kaybetme korkusu. Bu düzeyde kazanç söz konusuyken AI konusunda “bir şeyler yapmalıyız” diyen bir zihin yapısı ortaya çıkabilir. Bu, her ne kadar itici bir güç işlevi görebilecek olsa da, bu yönde fazla aceleci olunursa ikinci tahminim de gerçekleşebilir:


3.  Birçok AI projesi maliyetli bir şekilde başarısız olacak.


Bu, çağlar boyunca yeni ve genellikle test edilmemiş teknolojiye dahil olan birçok proje hakkında söylenebilecek üzücü bir gerçek. Bazı durumlarda bu her öncünün kabul ettiği bir risk. Yeni bir cephede çalışırken emin olabileceğiniz tek şey yahmin edilemeyen zorluklarla karşılaşacak olmanızdır. Makine öğrenimi algoritmaları sorunların çözümleri için yeni fikirler üretmede harika olabilir ve hatta geleceği tahmin edebileceklermiş gibi görülebilirler, ama muhtemelen başarıyı etkileyebilecek iç ve dış faktörlerin bir çoğunu ön göremeyecek ya da bunlara tepki vermeyeceklerdir. Bunlar arasında yönetim ve iş gücü alımı, hukuk, politik ya da ekonomik gelişimler, rakiplerin eylemleri ve şirket ve veri merkezli ekiplerin işbirliğine girme kabiliyeti gösterilebilir.


Genellikle başarısızlığın nedeni, bir AI inisiyatifinin amaçları ve beklentileri konusundaki belirsizlik ya da odaklanma eksikliğidir.  Acı gerçek ise AI'nin zor ve genellikle pahalı bir teknoloji olması. Bir servis çözümü olarak "tak ve çalıştır" eğilimi, organizasyonlar için, AI entegrasyonu için düşünülecek küresel ölçekli kaynaklardan daha azı ile baraj kapaklarını açmış olabilir. Ancak, bu ayrıca veri bilimi için “her şeye uygun” ya da şablon bir yaklaşımın özendirilmesini de riske atıyor, zira bu, her şirketin amaçları için uygun olmayabilir.


Büyük ihtimalle başarılı olacak girişimler ve projeler, başlangıçta belirgin bir strateji ön gören ve sonuçları belirgin şekilde gelir artışı ve müşteri memnuniyeti gibi taban KPI'lerine bağlayanlar olacak.


4.  Makinelerle etkileşime girme şeklimiz daha fazla sese dayalı hale gelecek.


Echo ve Alexa'nın evlerimiz işgal etmesi gibi, konu bir iş ortamında teknoloji ile etkileşime girmek olduğunda konuşmaya dayalı arayüzler giderek daha yaygın hale gelecek.


Bir rapora göre önümüzdeki yıl firmaların %20'si, mevcut üzerine tıklama panellerine ve sistemlerine sesle etkinleşen arayüzler eklemek istiyor. Sonuç olarak bu çoğumuzun en doğal iletişim şekli, bu sayede genel olarak herhangi bir sorguyu saniyeler içinde oluşturabiliriz. Bilgisayarlar her geçen gün bizi daha çok anlarken, onların karmaşık matematiksel dillerini öğrenmek için daha az zaman harcamamız gerekecek. Doğal dil geliştirme ve doğal dil işleme algoritmaları bizi daha iyi anlamak ve bizimle anlayabileceğimiz bir şekilde konuşmak için sürekli öğreniyor. 2018'de bu gelişmeye devam edecek ve robotları, tıpkı insanlarda olduğu gibi, sınırlı parametreler içinde sohbet ederek kontrol etmeye alışacağız.


5.   Robotlar sağlık sektöründe daha fazla boy gösterecek.


Bu tahmin kulağa dramatik geliyor, ama bir doktorun ofisine gidip bir insanımsı robot tarafından tedavi edileceğiz demiyorum (en azıdan şimdilik). Yapay zekanın sağlık sektörüne dahil olması, ilk etapta hastalar için görünür şekilde gerçekleşmiyor. Sahne arkasında, tıbbi görüntülerde ve hatta elle yazılan doktor notlarında gizli uyarı işaretlerini yakalamak için görüntü tanıma algoritmaları kullanılıyor. Bu teknoloji pilot uygulamalarda başarısını kanıtladığından, önümüzdeki yıl daha fazla operasyonel kullanım örneği görmeyi bekleyebiliriz.


Ayrıca muhtemelen insanların evlerinde engellilik ve hastalık durumları ile baş etmelerine yardımcı olacak daha fazla robot göreceğiz. Bakım ve refakat robotları 2018'de daha popüler olacak ve gündelik gerçeklerimiz arasında yer almaya başlayacak.