Telefon : +90 212 275 71 06  

"Her"e yaklaşıyoruz, iş yerinde çoğu kişi tembel ve herkes yeni yılın trendlerinden bahsediyor

2018'de Siri, Alexa ve bunların türevleri ile daha da samimi olacaksınız.TrendWatching'te küresel trend ve fikir müdürü David Mattin'in tahmini bu yönde. Yapay zeka, ona göre, dijital asistanların sanal yoldaşlar haline gelmesini sağlayacak. Henüz bir “Her” değil, ama Mattin, Japonya'da bir sanal POP idolü ile akşam yemeği yiyebildiğiniz bir artırılmış gerçeklik deneyimini, uygulama mağazası incelemeleri için yaratılmış Uni ve akıllı telefonunuzda yaşayan bir AI arkadaşını işaret ediyor. “Milyonlarca tüketici, sanal varlıklarla anlamlı bir sohbetin – hatta bir ilişkinin – mümkün olduğunu hissetmeye başlıyor (başlayacak)" diyor Mattin.

 

Temelde insanların tembelliğe doğal bir eğilimi var. The School of Life kültür enstitüsünde bir felsefeci olan Brennan Jacoby böyle düşünüyor. Bu zıt değerlendirmeyi, insanların işe yönelik tavırlarını araştıran bir anket yürütmek için teknoloji firması Dropbox ile ortaklığa girdikten sonra yaptı. Bu ankete katılanların neredeyse dörtte üçü, haftada bir kez bile olsa en iyi performansla çalışmadıklarını söyledi. Ama her şey kayıp değil; yöneticiler bu gidişatı değiştirebilir. Ekip üyeleri belirgin rollere ve sorumluluklara sahip olduğunda işçi üretkenliği ve mutluluğu artıyor. 


Radikal bir kariyer değişimini başarıyla yapmak bir hayale sahip olmakla bir plana sahip olmak arasındaki farktır. Ama bir planın da dikkatli bir şekilde yürütülmesi gerekir; Fast Company de olduğu gibi "eşsiz amacınızı" bulmak tek başına yeterli değildir. Pratik gerekir. Nihayetinde yaşamak için ne yapmak istiyorsanız bunu küçük ve düzenli aralıklarla yapmaya başlayın. Geçişi yapmadan önce sizinle aynı gemide olanların yaşamak için yapmak istediğiniz şeyi kısmen bilmesi gerekir. Sonunda, bu sadece sizi değil onları da etkileyecektir. Herkesin bunu anlaması gerekmiyor ama "birilerinin yaptığınız şeyi anlaması ve size moral vermesi gerekiyor." Dik bir tırmanış gibi geliyor değil mi? Belki şu anda olduğunuzdan daha iyi bir yerde olursunuz.  


Atlantic raporlarına göre Giderek daha fazla sayıda mega zengin yaşamları sırasında bağış yapıyor. Bazıları “büyük yardımseverlik” artışının “toplumdaki güç eşitsizliğini” iyileştirdiğini ve özel bireylere daha önce yalnızca hükümetlere ait olan bir etki verdiğini savunuyor. Ama Duke Üniversitesi Stratejik Hayırseverlik ve Sivil Toplum Merkezi direktörü Joel Fleishman, politik motivasyonlu bağışların bile, dünyanın en büyük sorunlarından bazıları ile baş etmeye çalışırken toplum yararına olduğunu savunuyor. “Varlıklarını toplum yararına olduğunu düşündükleri şekilde paylaşmak isteyen daha fazla birey olursa, toplumun bundan önemli ölçüde yararlanacağına inanıyorum.” 


Günün Fikri: “İş güruhundan”, ne kadar yoğun olduğumuz hakkındaki sohbetlerden, iş yerinde geçirdiğimiz fazladan saatlerden ve yapılması gerekenler listesinden kaçmak zor. Ama Australian Industry Group’tan Shane Rodgers'a göre sonsuza kadar meşgul olmak bizi mutlu ya da sağlıklı yapmıyor. Ve “zamanımızın kontrolünü proaktif şekilde geri kazanmak istiyorsak”, ilk adım bu zamanın nasıl harcanacağı konusunda gerçekçi olmak. 


“Yapabilecekleriniz konusunda gerçekçi olmanız ve diğer maddeleri listeden çıkarmanız gerekiyor. Aksi halde her gün bir başarısızlık hissine dönüşür.”


Sizin fikriniz ne? Yazının orijinali için tıklayınız.