Telefon : +90 212 275 71 06  
2018'i Belirleyecek 12 Teknoloji Trendi

2018'i Belirleyecek 12 Teknoloji Trendi

Geleceğin ne getireceğini kimse bilemez, ama bazı tahminlerde bulunabiliriz.


Küresel tasarı ve strateji firması "frog", gelecek yılı belirleyecek teknolojilere yönelik tahminlerini yayınladı. Şirket geçen yıl binaların doğanın gücünden yararlanacağını ve şirketlerin daha verimli işletme süreçleri için yapay zeka botlarını kullanacağını doğru tahmin etmişti.

Geleceğe adım atmaya hazır olun.1. Yapay zeka ürünlerin tasarlanmasında esin kaynağı olacak.


Airbnb ve Netflix gibi şirketler hali hazırda AI'yi, genellikle müşterinin yararına olacak şekilde ürünlerine birçok yolla dahil ediyor.

Kıdemli strateji uzmanı Viral Shah ve teknoloji direktörü Matteo Penzo'ya göre 2018, ürün tasarımlarında AI'nin en iyi şekilde kullanılmasına odaklanacak daha fazla şirket olacağını düşünüyor.

Demeçlerinde "AI'yi ürünlerimize ve hizmetlerimize dahil ettikçe tasarımcılar yalnızca insanlar için makineler yaratma görevi ile değil ayrıca insan gibi makineler yaratma görevi ile de karşı karşıya kalıyor" şeklinde beyanlarda bulunuyorlar.


2. "Algorithm Hall of Fame", Google'ın yanında diğer şirketlere de ev sahipliği yapacak


Google'un PageRank özelliği -- yani arama motorunun optimum sonuçları sürekli olarak en üst sırada gösterme kabiliyeti -- şirketin algoritma kullanma konusundaki en büyük başarısı olabilir.

Frog'un temel çözümler mimarı Gonzalo Garcia-Perate 2018'de başka şirketlerin de benzer atılımlarda bulunmasını bekliyor. Yazılarında diğer şirketlerin de Google gibi "Algoritma Onur Listesi"ne gireceğini belirtiyor.

Söylediğine göre tam araç otonomisi elde edecek ya da evrensel temel geliri bir olasılık haline getirecek platformları yaratacak ilk şirket de bunların arasında.


3. Sanal ve artırılmış gerçeklik toplumsal deneyimler haline gelecek.


Şu anda bile sanal gerçeklik son derece yalıtıcı bir deneyim. Bir başlık takıyor ve yalnızca sizin yaşadığınız bir dünyanın içinde dalıyorsunuz.

Frog'un görsel tasarımcısı Seth Mach'a göre ileride VR (ve kuzeni artırılmış gerçeklik AR) insanların bilinmeyen dünyaları birlikte keşfetmesine olanak sağlayacak. İnsanlar topluluk halinde ve alternatif gerçekliklerle oynayacak, çalışacak ve keşfedecek.

Seth Mach, yazılarında "yakında artırılmış ve sanal yolculuklarımızda yalnız seyyahlar olmak yerine birlikte yolculuk ettiğimiz arkadaşlara sahip olacağımızı" söylüyor.


4. Blockchain Demokrasi ile iç içe olacak.


Frog strateji uzmanı Kristina Phillips ve Sally Darby, blok zinciri teknolojisinin 2018'de kripto paralarla sınırlı olmayacağını düşünüyor. Onlara göre teknoloji hükümeti de içine alarak toplumun daha geniş alanlarına yayılıyor.

Philips ve Darby, yazılarında "Oyların toplanma şeklini değiştirmesinden ve sahtecilik ya da manipülasyon riskini en aza indirmesinde dolayı, blok zinciri teknolojisinin, hükümet işlerinde ve politika kararlarında daha fazla insanın sesinin duyulmasına yardımcı olacağını" belirtiyor. "2018 ara seçimlerinde kağıt oyların tümden kalktığını görebiliriz."


5. Artırılmış gerçeklik fikri mülkiyet ile ilgili sorular doğuracak.Fiziksel sanat eserleri bunları yaratanların mülkiyetindedir, ancak Frog strateji uzmanı Kristina Phillips, artırılmış gerçekliğin tüketicilerin sonsuz değişiklikler eklemesine olanak tanıdığı bir ortamda bunun 2018'de fikri mülkiyetin doğasını nasıl değiştireceğini merak ediyor.

Yazısından alıntı yaparsak: "İnsanların kendilerini dijital ve fiziksel ortamda birlikte ifade edebileceği yeni bir çağdaş sanat çağına giriyoruz." "Karışık medyanın tümüyle yeni bir boyut kazandığını düşünün, öyle ki insanlar yalnızca halka açık sanata erişmekle kalmayacak, ayrıca bir iz bırakmadan kendi imzalarını da atabilecekler."


6. Tüketici teknolojisi daha da kullanıcı dostu olacak.


Günümüzün dijital asistanları ve akıllı telefonlar keskin hatları ile çok da hantal değiller. Frog strateji uzmanı Sam Haddaway bu ürünlerin hoş, yumuşak ve davetkar olmasına dikkat çekiyor. Bu trend 2018'de de devam edecek ve teknoloji giderek daha fazla hayatlarımızda yer alacak.

Haddaway "donanımın daha anlamlı hale geleceğini" yazıyor ve "tüketicilerin tam olarak tarzlarına uygun ve kendilerini kişisel olarak ifade etmelerine yardımcı olacak seçenekler talep edeceğine" dikkat çekiyor.


7. Teknoloji herkesi içine alacak bir hale gelecek.


Frog bilgi müdürü Justine Lee, 2018'in şok daha fazla yenilik göreceğini, bunun da teknolojiyi herkes için erişilebilir kılacağını düşünüyor.

İyi şeyler olacağının bir işareti olarak Microsoft CEO'su Satya Nadella'yı gösteriyor: Ekim ayında Nadella, beyin felci olan oğlunun yaşadığı zorlukları gördükten sonra şirketinin erişilebilirliğe öncelik verebileceğini vurguladı.

Lee, yazısında, "Belirgin şekilde empatik ve insanı merkeze alan bir tasarım ile daha fazla şirket, çok daha fazla sosyal durumdan daha fazla müşteriye en iyi ürünlerini ulaştırabilecek."


8. Anonim veri hayatı daha akıllı ama hala gizli kılacak.


Frog CEO'su Harry West 2018'de ortaya çıkacak trendin lo-fi ses ve görüntü sensörleri olacağını ve bunların, kişisel olarak tanımlanabilecek herhangi bir bilgiyi açık etmeden insanların davranışları hakkında hayati bilgiler verebileceğini düşünüyor.

"Hepimiz büyük verinin büyük bir iş olduğunu biliyoruz" şeklinde yazan West ekliyor: "Bu nedenle akıllı telefonlarımız varlığımızı, ne kadar yürüdüğümüzden ne kadar uyuduğumuza kadar, neredeyse her yönüyle ölçüyor." Sorun şu ki veri çok kullanışsız. 

"Lo-fi sensörler, anonimlik arzumuzla birlikte rahatlık ihtiyacımıza da uygun; daha iyi müşteri deneyimleri, gizliliğimizi ihlal etmeden sunulabilir".


9. Ultra küçük robotlar belirli hastalar için ilacın yerini alacak.


Düşünün ki arterlerinizden birinde plak var. Normalde tıkanmayı gidermek için bazı vitaminler almanız gerekebilir. Frog etkileşim tasarımcısı Tingyu Chen ve çözümler mimarı Jona Moore'a göre 2018'de, bir doktor, boğazınızdan aşağıya, sisteminizde ilerleyip plakları kendi başına yiyerek yok edecek bir nanorobot kaydırabilir.

Bu nanorobotların "tüm bu süreç boyunca daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacak kişisel, hedefli, akıllı önerilerde bulunacağını" yazıyorlar. "Farklı tıbbi sorunları saptayıp tedavi edecek şekilde eğitilen, yenebilir sağlık robotları ayrıca önemli besinleri iletmek için kan dolaşımınızda gezinecek."


10. Gezinme şeklimiz temelden değişecek.


Sam Haddaway ve strateji başkan yardımcısı Timothy Morey'e göre elektrikli araçlar (EV'ler) ve sürüş paylaşımı geleneksel içten yanmalı motorlu (ICE) araç pazarının yerini alıyor, ve 2018'de bu süreç taşma noktasına ulaşabilir.

"Kullanılmış araçlar satın alanlar yalnızca bir kaç yıl içinde ilk kullanılmış elektrikli araçlarını alacak". "Ekonomik gerçekler, ICE arabaların satış, bakım ve mülkiyetinin EV'lere göre daha pahalı olacağını gösteriyor. Araç üreticileri talebi karşılamaya çalışıyor."


11. Şirketler müşterilere hitap etmek için veri ve makine öğrenimini kullanacak.


Hali hazırda pek çok şirket size özel alış veriş deneyimi sunuyor, Amazon, yeniden sipariş özelliği ve abonelik hizmetleri ile ürünleri son tercihlerinize göre düzenliyor.

Frog strateji ve yenilik başkan yardımcısı Toshi Mogi ve kıdemli strateji uzmanı Madhavi Rao'ya göre bu özelleştirme yaklaşımı 2018'de sürekli artış trendinde olacak.

"Şirketler, gerek mağazalarında gerekse dünya ölçeğinde müşterilerinin daha iyi katılımda bulunmasına yardımcı olmak için artırılmış gerçeklik ve makine öğrenimi sistemleri gibi yeni teknolojilerle kullanıcı verilerini birleştirmenin yollarını arayacak.


12. Sosyal medya daha fazla kurumsal sorumluluk üstlenecek.


Frog kıdemli çözüm mimarı Sheldon Pacotti, sosyal medya devlerinin, kötü insanların ve kötü amaçlı botların yaptıklarına bir yanıt vermesi gerektiğine dair son trendler 2018'de başı çekecek.

Sonunda bu şirketlerin, platformlarının izin verdiği şeylere yanıt vermesi gerekecek. Ve daha da önemlisi, Pacotti'ye göre bu şirketler bu sorunlar için yamalar tasarlayacak. "Sosyal medyanın rahatsız edici, yanlış ve bayağı olduğu konusunda sesi yükselen eleştiriler, sosyal medyayı gerçek potansiyelini ortaya çıkarmaya zorlayacak."Yazının orijinali için tıklayınız.