Telefon : +90 212 275 71 06  
Yapay Zeka'nın Yaygın Olacağı Bir Gelecekte Psikoloji Neden Temel Taşlardan Biri

Yapay Zeka'nın Yaygın Olacağı Bir Gelecekte Psikoloji Neden Temel Taşlardan Biri

Yapay zeka muhtemelen insan danışmanlığına olan talebi artıracak.


Yapay zekanın (AI) her yeri saracağı gelecekte, psikoloji, insanların belirsizlik ve değişim ile baş etmesine yardımcı olacak bir kaynak olarak konumunu koruyacak. Dünya giderek daha teknolojik hale gelirken, insan tabanlı danışmanlık ve bağlantı ihtiyacı da artıyor.


AI, insan zekasının yeteneklerini bastırma yolunda hızla ilerliyor. İlk AI araştırma projesi 1956'da Dartmouth'da start aldı ve genel olarak yapay zekanın doğuşu ile ilgiliydi. Çeşitli teknoloji trendlerinin bir araya gelmesi sayesinde AI araştırmaları büyük gelişmeler gösterdi ve ticari olarak satın alınabilir hale geldi. Katkıda bulunan etmenler arasında, merkezi olmayan ve isteğe bağlı bulut tabanlı bilgi işlemin düşük maliyetli, Büyük Verinin kullanılabilir olması, veri depolama maliyetlerindeki azalma ve algoritmik makine öğreniminin artan karmaşıklığı yer alıyor. Apple, Google, GE, Intel, Microsoft, Oracle, IBM ve Amazon, Fortune 500 ve orta ölçekli şirketler için sundukları çözümlerde AI'yi kullanıyor. CB Insights'a göre risk sermayesi şirketleri 550 AI başlangıç şirketine 2016'da 5 milyar dolar yatırım yaptı.


İnsanlar doğaları gereği büyük ölçüde riskten kaçınır ve rahatsızlık  ve belirsizlik durumlarından kaçınma eğilimindedir. AI’nin iş yerinde yarattığı rahatsızlık ve hem mavi yakalı hem de beyaz yakalı çalışanları yerinden etmesi giderek artan bir endişeye ve strese yol açıyor zira insanlar bu değişimle baş etmekte zorlanıyor. Forrester’ın Haziran 2016 tarihli raporuna göre 2025'e gelindiğinde, otomasyon ABD'deki işlerin %16'sının yerini alacak ve buna karşılık içerik düzenleme, veri bilimi ve robotların yönetimi ve otomasyon gibi konularda yüzde 9 oranında yeni iş alanları doğacak. Tekrarlayan ve rutin görevler içeren meslekler risk altında olacak. Psikoloji ve sosyal işler, kendinden değişken ve özel doğaları nedeniyle AI otomasyonu karşısında nispeten fazla esnek olmayan alanlar.


AI, genel dijital katılım zamanımızı artırmak için sosyal medya uygulamalarında kullanılıyor. Dikkatimiz fiziksel dünyadan saptırılıyor. Yapay zeka, derin öğrenme ve makine tabanlı öğrenme bir yandan gelişmeye devam ederken, tüm dijital şeylere bağımlılığımız da artıyor. Ortalama bir Amerikalının bir mobil cihazı kullanmaya harcadığı  zaman artıyor. Flurry verilerine göre 2016'nın son çeyreğinde ortalama ABD tüketicisi gününün beş saatini bir mobil cihazda harcadı, bu da önceki 12 aya göre yüzde 20'lik bir artış anlamına geliyor. Elektronik katılım artarken kişisel etkileşim azalıyor. İnsanlar elektronik ortamda uykudan daha fazla zaman harcıyor. Gallup'a göre Amerikalılar 2013'te her gece ortalama 6,8 saat uyuyordu, bu rakamlara göre 1942'deki ortalama 7,9 saatlik uyku neredeyse yam bir saat azalmış. AI destekli akıllı telefon ve sosyal medya bağımlılığı, genel dikkat düzeyini azaltırken uyku sorunlarını artırıyor, bu da nihayetinde psikolojik danışmanlık ve sosyal hizmetlere olan talebi artırabilir.


Yapay zeka (AI) her geçen gün endüstri sektörlerinde şirketlere daha fazla nüfuz ediyor. Birden çok endüstride ve işlevde faaliyet gösteren çalışanlar belirsizlik ve potansiyel iş kayıpları ile yüzleşmekte sorun yaşadıkça AI otomasyonu bir sosyal sorun patlamasına yol açacaktır. Sosyal medya ve akıllı telefon uygulamalarındaki AI, dikkat eksikliği, yalıtım ve uyku bozuklukları gibi sosyal sorunlarla birlikte genel dijital kullanıcı katılım süresini artıracak. Yapay zeka yaygınlaşırken bire bir insan danışmanlığı ve bağlantısına yönelik talep de artacak.Yazının orijinali için tıklayınız.