Telefon : +90 212 275 71 06  
Google ve Facebook gibi şirketlerle yapılan  görüşmelerde başarılı olmanın yolu

Google ve Facebook gibi şirketlerle yapılan görüşmelerde başarılı olmanın yolu

Sonraki iş görüşmenizde parlamak istiyorsanız sahaya A takımını çıkarmanız daha iyi olur.

Bir de bunu piyasanın öncü şirketlerinden birinde yaparsanız iki katı çabalamalısınız.


Bahsi geçen şirketlerdeki popüler görüşme sorularından bazılarını anlama yardımcı olacaktır.


Ayrıca şirket yöneticilerinin ne aradığını bilmek de yardımcı olacaktır.


Business Insider önde gelen şirketlerinde bazılarında iş görüşmesinde başarılı olmanın sırlarını paylaştı:

Şirketin ana değerlerine odaklanın — Facebook küresel işe alım şefi Miranda Kalinowski


Facebook'ta bir iş istiyorsanız, kendi tutkularınız ve yetenekleriniz ile şirketin ana değerleri arasında bağlantı kurun.

Facebook küresel işe alım şefi Miranda Kalinowski Business Insider'a verdiği demeçte "Önerim tüm dünyayı bağlama çerçevesindeki tutkularınızı keşfetmeniz, çünkü burada yaptığımız  her şeyin merkezinde bu var" dedi. "Bunu yakaladığınızda dışarıya yansıtabilmelisiniz de. Kendi Facebook öykünüzü düşünün."


Yapmak istediğiniz şey konusunda kesin olun — Google platformlar ve ekosistemler kıdemli başkan yardımcısı  Hiroshi Lockheimer

Google, sayısız ürünü, hizmeti ve yan ürünü olan büyük bir şirket.


Bu yüzden bu teknoloji devinde bir iş kapmak istiyorsanız iş yerinden tam olarak ne yapmak istediğiniz konusunda kesin olmalısınız.

Google platformlar ve ekosistemler kıdemli başkan yardımcı Hiroshi Lockheimer'ın Business Insider'a yaptığı açıklama "Tutkularınızı bilmeniz önemli" şeklindeydi. "Yalnızca 'Google'da çalışmak istiyorum' demek yeterli değil ama başvuran bazı kişilerden yalnızca bunu duyuyoruz."


Katkınızı öne çıkarın — PayPal öğrenme sorumlusu Derek Hann


İş görüşmeleri temelde bir adayın bir şirkete ya da bir şirketin bir adaya katabileceği değer hakkında yapılan görüşmelerdir.

Bu nedenle PayPal öğrenme sorumlusu Derek Hann, adayların önceki işlerinde kattıkları değer ve etki hakkında bilgi almak istiyor. Geçmişte katabildiğiniz değerlerin sonuçlarını aktarabilirseniz iyi bir görünüm sergilersiniz.


"Arkanızda bıraktığınız izler nelerdir?" Hann, Business Insider.

Merakınızı vurgulayın — IBM İK Başkan Yardımcısı Watson Obed Louissant


IBM görüşmenizde iz bırakmak mı istiyorsunuz? Ömür boyu öğrenmenin peşinden gittiğinizi vurgulayın.

IBM İK Başkan Yardımcısı Obed Louissant Watson, Business Insider'da "Sanırım IBM'cileri bir arada tutan şeylerden biri de sonu gelmeyen merakları" diyor. "Bu oldukça büyük bir organizasyon ve her zaman yeni girişimlerde bulunuyoruz, bu yüzden insanlarımızın merak ve ısrar temelindeki bir tavrı paylaşmaları gerekiyor."


Açık konuşun — RBC Capital Markets yönetici direktörü ve ABD insan kaynakları şefi Liz Lieberman


'Dalkavuklar' RBC Capital Markets'te bir iş görüşmesine gittiklerinde bazı sorunlarla karşılaşabilir.


Yönetici direktör ve ABD insan kaynakları şefi Liz Lieberman, Business Insider'dan Frank Chaparro'ya "Öğrenmeye doğal eğilimi olan kişiler ve bir fikri olmasından ve başkalarına meydan okumaktan korkmayan bireyler beni büyülüyor" dedi.

Bu yüzden açık konuşun ve düşüncelerinizi en başından itibaren paylaşın.


Kendinizi çok fazla vurgulamaktan kaçının — Jet.com başkanı Liza Landsman


İş görüşmelerinde kendinizden bahsetmeniz beklenir. Ama bunu abartmamaya dikkat edin.


Jet.com başkanı Liza Landsman, Business Insider'a "Görüşmelerde çok fazla 'Ben' sözcüğünü kullanan kişiler bizim için bir fiyasko oluyor" diyor. "Teknoloji odaklı çok fazla şirket yok ve bunlar da yüksek seviyede işbirliği gerektirmiyor."


Şirketten ayrıldıktan sonra ne yapmak istediğiniz konusunda net olun — LinkedIn işe alım şefi Brendan Browne


Uzun vadeli yol haritanız sorulduğunda genel bir kariyer yol haritası belirlemiş olmak iyi bir fikirdir.


LinkedIn işe alım şefi Brendan Browne, Business Insider'a her zaman adayların şirketten ayrıldıktan sonraki planlarını bilmek istediğini söyledi. Bu, adayların hedeflerinin LinkedIn'in hedefleri ile örtüşüp örtüşmediğini belirlemek için bir taktik.

Browne Business Insider'dan Rich Feloni'ye "Size resmi tam olarak yansıtmak ve şirkete katılmanızı sağlamak için yetkim dahilinde elimden gelen her şeyi yaparım" dedi.


Başka yerde yanıt alamayacağınız soruları sorun — Goldman Sachs eski küresel insan kaynakları yönetim şefi Edith Cooper


Asla bir görüşmeye eliniz boş gitmeyin. Başlamadan önce görüşmeciye sormak için birkaç bilgi temelli ve üzerinde kafa yorulmuş soru düşünün.


Goldman Sachs eski küresel insan kaynakları yönetim şefi Edith Cooper bir LinkedIn iletisinde "Görüşme boyunca sorular sorarak ve görüşmenin yönlendirilmesine yardımcı olarak görüşmeciyle bir bağlantı yakalama ve olumlu bir izlenim bırakma olasılığını artırırsınız" yazmıştı.


Cooper, Business Insider'a "Bir görüşmede adayların sorabileceği en iyi sorular başka yerlerde yanıt alamayacakları sorulardır" dedi.

Örnek sorular arasında şunlar olabilir; "Bu pozisyon nasıl oluştu?" ve "Şirket kültüründen bahseder misiniz?"


Görüşmeden sonra düşünceli bir 'teşekkür' notu iletin — PwC ABD yetenek bulma şefi Rod Adams


Birçok görüşmeci için görüşmeden sonra bir teşekkür notu almak yalnızca aday adına hoş bir ayrıntı olarak görülmez. Bu bir gerekliliktir.

PwC ABD yetenek bulma departmanı şefi Rod Adams, Business Insider'a belirli görüşme sonrası mesajların bir adayın şansını artırabileceğini söylemişti.


"Görüşme sonrası ileti kişisel olduğunda zaman kendini gösteriyor". "Bu, görüşme sırasında, görüşme sonrası mesajda atıfta bulunabilecekleri bir şeyler edindiklerini gösteriyor."


Yani bir daha ki teşekkür notunuzda düşüncelerinizi de yansıtın ve görüşmeden tartışılan bir şeyi referans gösterin.Yazının orijinali için tıklayınız.