Telefon : +90 212 275 71 06  
Herkesin okuması gereken, insanlığın geleceği hakkındaki 11 kitap

Herkesin okuması gereken, insanlığın geleceği hakkındaki 11 kitap


Kimse on, yüz ya da bin yıl sonra ne olacağını bilmiyor.


Ama bir çok yazar geçeceğin iş dünyasını hayal ederek bizi zamanda bir yolculuğa davet ediyor.

New York Halk Kütüphanesi (NYPL) Okuyucu Hizmetleri departmanının müdürü Lynn Lobash'ten herkesin okuması gereken gelecek hakkındaki kitaplar önermesini istedik.


Buradaki 11 kitaba ek olarak NYPL sitesinde daha fazla öneri bulabilirsiniz.


"Children of the New World: Stories" (Yeni Dünyanın Çocukları: Öyküler), Alexander Weinstein


Bu roman, geleceğin neye benzeyeceğini düşleyen 13 kısa öykü içeriyor.


Netflix dizisi "Black Mirror"a oldukça benzeyen öyküler biraz sinir bozucu ve sosyal medya implantları, bellek üreticiler, içine çeken sanal gerçeklik oyunları ve insan benzeri robotlar içeriyor.


"The Handmaid's Tale" (Hizmetçi Masalı), Margaret Atwood


"The Handmaid's Tale", baskıcı ve dini bir organizasyonun ABD'nin yönetimini ele geçirdiği, gelecekteki bir karşı ütopyada geçiyor. Genç kadınlar kaçırılıyor, kimlikleri ellerinden alınıyor ve daha sonra kendilerinden alınacak bebekler doğurmaya zorlanıyor.

1985'te yayımlanan öykü feminizm, ahlak göreliği, cinsellik ve güç kullanımı gibi modern temalara değiniyor. Ayrıca yakın zamanda popüler Hulu programına da uyarlandı.


"The Sixth Extinction: An Unnatural History" (Altıncı Yokoluş: Doğadışı Bir Öykü), Elizabeth Kolbert


Bilimi ve tarihi bir araya getiren Kolbert, Pulitzer ödüllü 2014 tarihli bu kitabında insanların çevre üzerindeki etkisini vurguluyor.

Yazar, fosil yakıtlar kullanarak atmosferi, okyanusları ve iklimi etkilediğimizi ve milyonlarca türü bir yokoluşa zorladığmızı söylüyor. Kolbert, Dünya'nın mevcut ve olası geleceğini anlatmak için Büyük Bariyer Resifi gibi doğa harikalarının etkili betimlemelerini bir yarasa mağarasına girmek gibi doğa deneyimleri ile birleştirerek anlatıyor.


"This Changes Everything: Capitalism vs. The Climate" (Bu Her Şeyi Değiştirir: Kapitalizm İklime Karşı), Naomi Klein


Klein, daha yeşil bir dünyaya adım atmak için okuyucuları kapitalizmden vazgeçip küresel ekonomiyi ve politik sistemimizi yeniden yapılandırmaya davet ediyor. Kapitalizmden uzaklaşmanın yalnızca CO2 emisyonlarını azaltmakla kalmayacağı, ayrıca eşitsizlikleri gidermeye ve daha iyi bir demokrasi kurmaya yardımcı olacağı bir kurgu yapıyor.


Kitabında, bu radikal değişimi kucaklayabileceğimizi ya da Dünya'nın radikal olarak değişeceğini öne sürüyor. İklim tartışmasında tarafsız kalmak artık bir seçenek değil.


"In 100 Years: Leading Economists Predict the Future" (100 Yıl Sonrası: Önde Gelen Ekonomistler Geleceği Tahmin Ediyor), Ignacio Palacios-Huerta editörlüğü ile


2015 tarihli bu kitapta, aralarında Nobel ödülü sahiplerinin de bulunduğu 10 saygın ekonomist, dünyanın 22. yüzyılda neye benzeyeceğine dair fikirlerini sunuyor.


Bu düşünce adamları, diğer şeylerle birlikte iş dünyası, ücretler, eşitlik, teknoloji ve iklim değişikliğinin geleceği üzerinde fikir yürütüyor.


"Physics of the Future: How Scientists Will Shape Human Destiny and Our Daily Lives by the Year 2100" (Geleceğin Fiziği: Bilim İnsanları 2100'e Gelindiğinde İnsanlığın Kaderini ve Gündelik Yaşamımızı Nasıl Değiştirecek), Michio Kaku


2011 tarihli bu kitapta, fizikçi Michio Kaku teknoloji, tıp ve seyahatteki gelişmeleri tartışıyor ve dünyanın yüz yıl sonraki buluşlarını tahmin ediyor.


Tahminleri arasında uzay asansörleri, Internet uyumlu kontak lensler ve uçan arabalar da var.


"The Extreme Future: The Top Trends That Will Reshape the World in the Next 5, 10, and 20 Years" (Gelecekte Son Nokta: Önümüzdeki 5, 10 ve 20 Yıl İçinde Dünyayı Şekillendirecek Ana Trendler), James Canton


30 yıl içinde 3 başkana danışmanlık yapan Canton, iş, teknoloji, terör, çevre ve tıp alanlarda gelecekteki trendleri tahmin ediyor.

2007'de yayınlanan kitap NYPL tarafından önümüzdeki 20 yılın temel tahmin kitabı ilan edildi.


"1984", George Orwell


George Orwell'in 1948'de yayımlanan bu karşı ütopya kurgu romanı, 1984'ün dünyası üzerine hayal kuruyor. Acımasız bir gelecekte vatandaşlar Big Brother (Büyük Birader) ve Düşünce Polisi tarafından sürekli izleniyor ve denetleniyor.


Yazar rahatsız edici bir dünya manzarası resmediyor ve totaliterlik hakkında bugün hala geçerliliğini koruyan uyarılarda bulunuyor.


"Fahrenheit 451" (Fahrenhayt 451), Bradbury


1953 tarihli bu karşı ütopya romanının ana karakteri Guy Montag, TV kurallarının her şey demek olduğu dünyada yaşayan bir itfaiyeci. Edebiyat yok olmak üzere ve Montag'ın görevi kitapları yakmak.


1984 gibi bu kitap da zihin denetiminin ve totaliter bir devletin tehlikelerini vurguluyor.


"Brave New World" (Yeni Cesur Dünya), Aldous Huxley


Huxley'nin geleceğinde bebekler laboratuvarlarda doğuyor ve bireysel eylem ve düşünce toplumda hoş karşılanmıyor. Dünya barış içinde olsa da baş karakter Bernard Marx bundan fazlasının olup olmadığını merak ediyor.


Üreme teknolojisi, uykuda öğrenim ve psikolojideki gelişmeleri korkutucu bir şekilde ön gören "Brave New World" 1932'de yayımlandı.


"2001: A Space Odyssey" (2001: Bir Uzay Destanı), Arthur C. Clarke


1968 tarihli (Stanley Kubrick'in filmi ile birlikte geliştirilen) bu romanda, yapay zeka, evreni ele geçirme umuduyla bir uzay gemisini ele geçiriyor.


HAL 9000 adındaki bilgisayar sistemi, suçlama yapacak, nevroz geçirecek ve hatta cinayet işleyecek kadar gelişmiş durumda. Mürettebat, uzay gemisinin denetimini ele geçiren bilgisayar sistemini çökertmeye çalışıyor.Yazının orijinali için tıklayınız.