Telefon : +90 212 275 71 06  
200 üniversite 600 ücretsiz çevrimiçi kurs başlattı. İşte kursların tam listesi.

200 üniversite 600 ücretsiz çevrimiçi kurs başlattı. İşte kursların tam listesi.

Hala duymadıysanız dünya çapındaki üniversiteler çevrimiçi ücretsiz (ya da en azından kısmen ücretsiz) kurs veriyor. Bu kurslar hep birlikte MOOC ya da Toplu Açık Çevrimiçi Kurslar (Massive Open Online Courses) olarak adlandırılıyor.


Geçtiğimiz altı yıl içinde, yaklaşık 800 üniversite bu MOOC'lerden 8.000'den fazlasını üretti. Ve ben de tüm bu süre boyunca, ön plana çıkarken bu MOOC'lerin takibini Class Central üzerinden yapıyordum.


Yalnızca geçtiğimiz üç ay içinde, 200'den fazla üniversite, bu gibi ücretsiz çevrimiçi kurstan 600 tanesini duyurdu. Bunların bir listesini derledim ve aşağıdaki konulara göre kategorilere ayırdım: Bilgisayar Bilimleri, Matematik, Programlama, Veri Bilimi, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Eğitim ve Öğretim, Sağlık ve Tıp, İş, Kişisel Gelişim, Mühendislik, Sanat ve Tasarım ve son olarak Bilim.

Coursera kurslarına nasıl ücretsiz kayıt yaptıracağınızı öğrenme konusunda sorun yaşıyorsanız, endişelenmeyin — işte bunu nasıl yapacağınızı anlatan yazı burada.


Bunların bir çoğu tümüyle kendi başınıza ilerleyeceğiniz kurslar, yani size en uygun şekilde kursu almaya başlayabilirsiniz.


BİLGİSAYAR BİLİMLERİ


Sinir Ağları ve Derin Öğrenme, deeplearning.ai (Stanford profesörü Andrew Ng)


Algoritmalar: Tasarım ve Analiz, Stanford University (eski Coursera kursu, ama herhangi bir ödemem duvarı olmaksızın doğrudan Stanford tarafından barındırılıyor)


Algoritmalar: Tasarım ve Analiz, Bölüm 2, Stanford University


The Unix Workbench, Johns Hopkins University


Bilgisayar Korsanlığı ve Yazılım, University of Colorado System..... devamı ve yazının orijinali için tıklayınız.