Telefon : +90 212 275 71 06  
Şirketin iddiasına göre bu cihaz yalan söylemeniz halinde gözlerinizin hareketlerini takip edebiliyor

Şirketin iddiasına göre bu cihaz yalan söylemeniz halinde gözlerinizin hareketlerini takip edebiliyor

1921'de teknolojinin bulunmasından beri poligraflar aldatma algılamada standart, ama Converus adındaki Utah merkezli bir şirket birinin yalan söyleyip söylemediğini belirlemek için daha hızlı, daha ucuz ve daha az invazif olan bir yol bulduğunu iddia ediyor.

Test EyeDetect (göz algılama) adını vermişler. Test, yüksek çözünürlüklü bir kızılötesi kamera kullanarak bir deneğin ifadesini okutken göz bebeğinde oluşan boyut değişimini ve farklarını takip ediyor.


Converus'taki baş bilim insanı ve EyeDetect'i icat edenlerden biri olan John Kircher "zihinsel baskı altındaki birinin göz bebeklerinin büyüdüğünü" söylüyor. "İfadeyi okumaları daha uzun sürüyor, ifadedeki saptamalar birbirine daha yakın oluyor ve ifadede çok daha fazla yeniden okuma yapıyorlar."


Kircher göz takibi ile yapılan testin güvenirliği konusundaki deneylerini 2004'ten beri sürdürüyordu ve bulgularını 2012'de yayımladı. O ve meslektaşları ayrıca 1991'de ilk bilgisayarlı poligrafı da bulmuşlardı.


Test yaklaşık 30 dakika sürüyor ve tamamen otomatik çalışıyor, yani çok sayıda insan üzerinde uygulanabiliyor ve yönetici insan faktöründen etkilenme riski yok. Sonuçlar neredeyse anında ve Converus'a göre yaklaşık yüzde 86 doğrulukta alınıyor. Ama yine de şirket, EyeDetect'in tümüyle poligrafların yerini alacağı anlamına gelmediğinin vurguluyor. Bu yalnızca aldatmaca anlamaya yönelik bir başka araç.


Birleşik Devletlerde, Salt Lake City Polis Departmanı gibi bir dizi emniyet teşkilatı şimdiden potansiyel işe alımları elemek için EyeDetect'i kullanmaya başlamış. Ama ulusal çapta geçerli olan bir yasa, resmi olmayan şirketlerin adayları üzerinde bu testi yapmasını engelliyor.


Converus, teknolojisini 34 ülkeye sattığını ve bu ülkelerde EyeDetect'in emniyet teşkilatı gruplarının yanı sıra bankalar, kumarhaneler ve mali kuruluşlar tarafından kullanıldığını söylüyor. Şirket ayrıca also göçmenler ve bize başvuruları için bir tarama aracı olarak EyeDetect'i kullanmak için Dışişleri Bakanlığı ile de görüşmeler yapıyor.


Coverus CEO'su Todd Mickelson "Bu test ideal bir araç çünkü en fazla 30 dakika sürüyor, müdahaleci değil, herhangi bir dilde ve herhangi bir yerde yönetilebiliyor, ve birinin terörle bağlantısı olup olmadığını ya da geçmişinde ciddi suçlar olup olmadığını hızlı yoldan belirlmek için kullanılıyor" diyor.


Her EyeDetect istasyonunun maliyeti yaklaşık 4.000 dolar ve şirket her testi değerlendirmek için ek ücret alıyor.Yazının orijinali için tıklayınız.