Telefon : +90 212 275 71 06  
Bir Harvard profesörüne göre yaşamda daha başarılı olmanıza yardım edebilecek iki soru

Bir Harvard profesörüne göre yaşamda daha başarılı olmanıza yardım edebilecek iki soru

Michael Phelps ve Winston Churchill, Eric Barker'ın "Barking Up the Wrong Tree" adlı kitabında ilk sayfalardan kendilerini gösteriyor. Barker bu kişileri, eksantrikliklerine rağmen değil, tam da bundan dolayı başarılı olan kişilere başlıca örnekler olarak kullanıyor.


Phelps sıradışı bir vücut tipine sahip; Churchill ise "paranoyak bir serseri mayın." Yine de her ikisi de kendilerine bu tuhaflıklarının engelleyici olmaktan ziyade yardımcı olduğu bir iş bulabilmiş, ve dolayısıyla kendi alanlarında zirveye çıkmışlar.


Bu herkesin başarabileceği bir süreç (gerçi uluslararası bir ün kazanmanın bir garantisi yok).


Barker, Harvard İşletme Fakültesi profesörü Gautam Mukunda ile konuştu ve Mukunda da bunun özetini çıkararak, kendi geliştirdiği Liderlik Filtrasyon Teorisine göre iki adıma indirgedi:


1. Kendinizi tanıyın. Kendinize şunu sorabilirsiniz: "İmzamın gücü nedir?" Gerçekten iyi olduğunuz becerilerdir.


2. Doğru havuza dalın. Barker kendinize şunu sormanızı öneriyor: "Hangi şirketler, enstitüler ve durumlar yaptığım şeyi değerli bulur?"


Barker, Work and Life podcast yayınında Wharton profesörü Stew Friedman ile yaptığı söyleşide bunu daha da bölümlerine ayırdı. Söyleşide belirli kişilik karakteristiklerinin çoğu durumda zarar verici olabileceğini ve bu nedenle genellikle negatif olarak görüldüğünü açıkladı.


Örneğin inatçıları ele alalım. Söz Barker'da:


"Standart hiyerarşik kurumunuzda, inatçılık pozitif bir değer olmayabilir. Ancak girişimcilerden söz ediyorsak, her zaman 'dayanıklı, konuya adanmış, başarısızlıklara boyun eğmeyen' kişileri anlatırız. Peki bu nedir? Aslında bir çok durumda bunun adı inatçılıktır. Ortalamaya göre negatif sayılabilecek bir çok karakteristik vardır, ama doğru koşullar söz konusuysa bu karakteristikler pozitif olabilir."


Barker devam ediyor: "Bu da başarının hizalama formülünün başka bir kritik bileşenidir." Yani neyi iyi yaptığınızı ve hangi ortamlarda bunu yapabildiğinizi bilmeniz gerekiyor.


Phelps için bir şekilde garip bir vücut tipine sahip olmak onu berbat bir koşucu ve dansçı yaptı, ama diğer taraftan inanılmaz bir yüzücü de yaptı. Churchill'e bakarsak, paranoyak olduğu için bir zamanlar en üst düzey ofisler için dengesiz addedilmesine neden oldu, ama aynı zamanda Hitler'i dünya için bir tehdit olarak algılamasını da sağladı.


Temelde bazı ciddi iç gözlemler yapmanız gerekiyor: Kuralları yıkar mısınız? Ya da kuralcı mısınız? Arasında bir yerde misiniz? Ardından kendiniz hangi ortamların sizin için en iyisi olduğu konusunda dürüst olmalısınız. Belki de bu kurumsal bir dünya değildir; belki de kendi şirketiniz de değildir.

Bazı denemeler ve hatta başarısızlıklar olabilir, ama uzun vadede başarı için daha iyi konumlanmış olacaksınız.Yazının orijinali için tıklayınız.