Telefon : +90 212 275 71 06  
CEO Olarak, Kendi 'Genç Halime' İşleri Daha İyi Yönetmesi için Söyleyebileceğim 10 Şey

CEO Olarak, Kendi 'Genç Halime' İşleri Daha İyi Yönetmesi için Söyleyebileceğim 10 Şey

Zamanda geriye gitseydim işleri daha iyi yürütmek için kendime söyleyeceğim İlk 10 şey ne oldurdu?


İşte benim listem:


Emin değilse büyük kararlarda hızını düşür. Bir şeyleri başarmak için hızlı ilerlemeniz gerekiyor, ama içinizdeki bir ses “belki de yapmamalısın” diyorsa karar alma sürecini biraz yavaşlatın. En büyük hatalarımı, risklerin kazançlara değip değmeyeceği konusunda emin olmadığım ama çabuk yoldan “zarları atalım” dediğim durumlarda yaptım.


Bütçelendirdiğiniz en uzun sürenin sonrasında 6–12 aylık bir ekstra bütçe daha hazırlayın. 18 aylık bir başlangıç sermayesi topladık. İşi başlatmak için 30 ya da en azından 24 aya ihtiyacımız vardı. Her zaman daha uzun sürer. 


Doğru kişilerden oluşmuyorsa ilk ekip kurma işini yavaşlatın. Birlikte işe giriştiğiniz kişiler doğru kişiler değilse hızlı hareket etmek bir işe yaramaz. Kimse başlarken mükemmel bir ekibe sahip olmaz. Ama başlangıç ekibinin hedefleri tutarlı değilse bu durum hiçbir zaman düzeltilemez. Ekip daha güçlü olacaksa BAŞLAYALIM demek için 3 ay daha beklemekten bir zarar gelmez.


1. günden itibaren değişin. Bedava kullanıcılar ve “bedava müşteriler” berbat, sinir bozucu geri bildirimlerde bulunur. Her zaman olmasa bile neredeyse her zaman. 


Borcunuzu Ödeyin. Nakit sıkışıklığınız olsa bile 2x-5x daha iyi bir kaynak için yılda fazladan 20.000 USD ya da daha fazlasını ödemek yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.


Daha fazla ücretlendirme. Ürününüz değerli olsun ya da olmasın. Planladığınızdan %20-50-100 daha fazla ücretlendirme yapmak daha hızlı öğrenmenize ve kendini götüren bir işi daha hızlı ayağa kaldırmanıza yardımcı olacaktır. İşler halde olmak için fiyat kırmayın. Bu yalnızca işlem hacminin gelişmesine yardımcı olur. 


%100 müşteri odaklı olmayan herkesi işten çıkartın. Sonrasında kimsenin müşterileri önemsemesi gerekmez. Ama ilk zamanlarda herkes önemsemelidir. Önemseme yoksa örneğin SaaS (hizmet olarak yazılım) sektöründeki bir şirket batabilir.


Kurucu anlaşmazlıklarını çözün. Kurucu üye anlaşmazlıkları start-up şirketlerini, yavaş da olsa öldürür. Bunu ilk aşamadan çözmelisiniz.


Kendinize olabildiğince çok ödeyin. İlk günlerde bedava çalışmak kabul edilebilecek bir şey, ama sonrasında bu sadece “elinizden geleni yapma” bahanesi olacaktır. Elinizden geleni yapmanız yetmez. Pazarı kazanmanız önemlidir. 


Daha iyi akıl hocaları bulun ve bunların ücretlerini ödeyin. Bunu daha önce yapmadınız, en azından her şeyi yapmadınız. Ve akıl hocalarınız multi milyoner olsa bile ücretlerini ödeyin (en azından yaptıkları için karşılığını verin). Ne iyi ne kötü bir akıl hocası ya da danışman nihayetinde bir zaman kaybı olacaktır. Ama zorlu kararları almanıza yardımcı olabilecek 1 ya da 2 kişi ağırlığınca altına bedeldir. Yazının orijinali için tıklayınız.