Telefon : +90 212 275 71 06  
Tüm Zamanların En İyi 10 ‘İşe Alım’ Konulu Filmi

Tüm Zamanların En İyi 10 ‘İşe Alım’ Konulu Filmi

Head hunters ve askeri işe alımcılar tarafından sunulan kısa videoları bir kenara bırakırsak işe alım konusunda çekilen çok az Hollywood filmi vardır.

Ancak biri kariyer ya da akademik çalışma alanı seçimi ile karşı karşıya kaldığında, gerçek kişileri konu alan ilham verici filmler izlemek çok işe yarayabilir.


İlk 10 film listemiz teknoloji dahilerini, hayalleri ve amaçları olan, ilgisizlikle ve yolsuzlukla mücadele eden erkekleri ve kadınları içeriyor ve hatta biraz da gelecekteki toplumlara ışık tutuyor:


1) Tucker: Bir Adam ve Hayali:


Preston Tucker'ın biyografisini konu alan 1988 tarihli bu filmin baş rolünü Jeff Bridges oynuyor ve yönetmenlik koltuğunda Francis Ford Coppola oturuyor. 2. Dünya Savaşı sonrasında geçen filmde, Tucker 3 büyük otomobil üreticisine kafa tutuyor ve kendi 1948 Tucker Sedan otomobilini geliştirmeye çalışıyor.

Moral veren öğeler arasında Tucker'ın satın alınamayan, zorbalığa direnen ve pes etmeyen bir adam olması gösterilebilir.


2) The Pirates of Silicon Valley:


1999 yapımı filmde Noah Wyle Steve Jobs'u ve Anthony Michael Hall da Bill Gates'i oynuyor. "Fire in the Valley: Making of the Personal Bilgisayar" kitabına dayandırılarak çekilen bu film 2 teknoloji devinin üniversitedeki ilişkilerini, iş bulma süreçlerini ve küresel imparatorluklarını inşa etmelerini konu alıyor.


3) Ender’s Game:


Tümüyle bir bilim kurgu olan film 2013'te çekilmiş ve gelecekteki toplumu yansıtıyor, gelecekteki bir uzaylı istilasına hazırlık aşamasında Ben Kingsley ve Harrison Ford tarafından geliştirilen parlak stratejiler sergileniyor.

İşlenmemiş bir oyunculuk dehasına sahip genç Asa Butterfield, insanlara liderlik eden Ender Wiggin rolünde.


4) The Recruiter:


Yaşasın! Propeller Films tarafından çekilen gerçek bir işe alım konulu film. Bu film tarihin en başarılı Ordu kayıt subayı olan Los Angeles'lı 1. sınıf Çavuş Clay Usie'nin hayatını konu alıyor.

Film, liseden mezun olduktan sonra asker olana kadar 4 gencin LA'da geçirdiği 9 aylık süreyi işliyor.


5) Norma Rae:

Sendikanın büyük adamları ile boy ölçüşen Norma Rae'nin gerçek hikayesini anlatan bu filmde Sally Field’in oyunculuğu ilham verici.


6) Stand and Deliver:


Çok az ya da sıfır desteğe sahip olmayı ve ilgisizlikle yüzleşmeyi konu alan, çete üyelerini gettolardan çıkarıp matematik ustalarına dönüştürmekle ilgili bu ilham verici gerçek öykü gerçekten inanılmaz.

Edward James Olmos, bu filmde sergilediği James Escalante portresi ile en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Bu film 2011'de Kongre Kitaplığı Ulusal Film Arşivi'ne eklendi.


7) Erin Brockovich:


Yanlışları düzelten Erin Brockovich'in gerçek hikayesini konu alan ve hukuk dili ile çekilen bu film, bir diğer "iyiler kazanır" filmi.


8-10) Diner, Tin Men and Avalon:


Yönetmen Barry Levinson (Baltimore, Maryland'de) bir film üçlemesi çekti, tümü yarı oto biyografik olan fimler 1914 - 1963 arasındaki bir yaşamı konu alıyor. 3'ü de listede yer almayı hak ediyor:


Diner – 1982 tarihli film, 1950'lerde, bir buluşma yerinde akşam yemeği yiyen üniversite dostlarının yetişkinliğe doğru başlayan yolculuğunu anlatıyor.

Tin Men – 1987 tarihli film 1960'larda, bir alüminyum panel kaplama satış sorumlusunun mesleği ile ilgili yaşadığı sorunları, satış işinin sahteliğini ve maddi kazancı anlatıyor.

Avalon – 1990 tarihli film 2. Dünya Savaşı sonrasında Amerika'ya gelen Yahudi göçmenleri konu alıyor.  Onların el işçiliğinden saygın satış işlerine, ve ardından kendi işlerini kurmaya giden yollarını izleyiciye yansıtırken bir yandan da Amerikan Rüyasını hatırlatıyor.Yazının orijinali için tıklayınız.