Telefon : +90 212 275 71 06  
Alışkanlık uzmanına göre insanlar dört türe ayrılıyor

Alışkanlık uzmanına göre insanlar dört türe ayrılıyor

Gretchen Rubin insanları dört tür ya da "eğilim" ile tanımlıyor

Her bir eğilim, farklı iş ortamı en uygun nitelikleri içeriyor.

Eğiliminizin ne olduğunu bilmek keyif alacağınız ve iyi yapacağınız bir iş bulmanıza yardımcı olabilir.

Kişiliğinize uygun bir iş bulmak rahatına düşkünlük olarak görülebilir; patronunuzun ve iş arkadaşlarınızın sizi "anladığını" hissetmeniz gerçekten gerekiyor mu? İşinizi iyi yapmanız ve sağlam bir performans notu alıp evinize dönmeniz yetmiyor mu?


Gretchen Rubin'e sorarsanız kişilik yalnızca işinizden ne kadar keyif aldığınız ile değil ayrıca işinizi ne kadar iyi yaptığınız ile de yakından ilgili.


Rubin, herkesin eğilimi ne olursa olsun her türlü işi yapabileceğini kabul ediyor, ama belirli eğilimlerin belirli iş ortamlarında daha başarılı olacağını söylüyor.


Bu dört tip şunlar:

Yükleniciler

Uygulayıcılar

Sorgulayıcılar

Asi Ruhlar


Uygulayıcılar genellikle hem iç hem de dış beklentileri karşılar, yani hem kendilerinin hem de başkalarının hayal kırıklığına uğramasına izin vermez. Sorgulayıcılar iç beklentileri karşılar; bir şeyi ancak anlamlı gelirse yapacaklardır.


Yükleniciler en büyük kategoriyi oluşturur. Yükleniciler dış beklentileri karşılar ancak iç beklentileri her zaman karşılamazlar; genelde bir çeşit dış kaynaklı güvene ihtiyaç duyarlar. Asi Ruhlar hem iç hem de dış beklentilere direnç gösterir; baş kaldırıcı birinden bir şey yapmasını isterseniz, muhtemelen direnç gösterecektir.

Rubin Eylül ayında Business Insider ofisini ziyaret ettiğinde, her eğilim için en iyi iş yeri türlerini belirlemiş.


Yükleniciler


Rubin "Yüklenicilerin etrafta olması iyidir" diyor ve ekliyor: "Değerli ekip üyeleri ve vizyoner liderler olmayabilirler, ancak bu dış kaynaklı sorumluluk duygusuna ihtiyaç duyarlar."


Bir patron bir yükleniciye "Biraz boş zamanın olduğunda bu sayıları benim için girip bir rapor hazırlayabilir misin?" dediğinde sorumluluk açısından çok da fazla bir şey vermiş olmaz.


Rubin'e göre iyi haber ise çoğu iş yerinde idare, teslim tarihi ve teslim edilebilirler şeklinde birçok çok miktarda sorumluluk olmasıdır. Ancak yükleniciler bazen serbest kaldıklarında ve kendi işlerini yapmaya başladıklarında sorun yaşarlar.


Böyle durumdaki bir yüklenici iseniz, sizi yönlendirecek bir koç tutmak isteyebilirsiniz. Rubin'in konuştuğu bir kişi, kendi işleri için kayıt yaptıran ilk 20 kişinin ücretsiz bir e-kitap aldığını, ardından gerçekte bir e-kitap yazmak zorunda kaldıklarını belirtmiş.


Uygulayıcılar


"The Four Tendencies" (Dört Eğilim) kitabında Rubin, uygulayıcı yapıdaki kişilerin, kendi kendilerini motive etmelerinden dolayı girişimciler ya da serbest çalışanlar olarak iyi performans sergileme eğiliminde olduğunu yazıyor. Bir müşterileri ya da sorumlu oldukları bir patron olmasa bile yapılması gereken şeyleri tanımlayabiliyor ve ardından bu yolu izleyebiliyorlar.


Diğer taraftan uygulayıcılar "bazen diğerleri beklentileri karşılayamadığında sabırsız olabiliyor"; özellikle de bu diğerleri kendi astlarıysa.


Sorgulayıcılar


Rubin, "Sorgulayıcılar genelde sorgulayıcı halleri başkaları tarafından enerji tüketici ve bunaltıcı görüldüğü için sorun yaşarlar" diyor ve ekliyor. "Ya da buluttan nem kapan bir patronları varsa, bu patron altının oyulduğunu ya da birilerinin otoritesini sorguladığını düşünebilir."


Sorgulayıcı biriyseniz, durmak bilmez merakınızın ve yukarıdan gelen emirlere meydan okuma arzunuzun değerli olduğu bir iş ortamı bulmaya çalışın.


Asi Ruhlular


Rubin asi ruhlular için "tipik olarak çok fazla değişiklik olan yerlerde daha iyi iş çıkardıklarını" söylemiş. Asi ruhlular spontan olma eğiliminde; her gün aynı şeyleri yapmayı sevmiyorlar."


Rubin bu nedenle asi ruhluların satış görevlerinde daha iyi olduğunu söylüyor. Satış yapmak için yalnızca her gün farklı ofisleri ziyaret etmekle kalmıyorsunuz; "kalıpların dışında düşünen, belki de kuralları delme konusunda rahat olan kişiler için bu iyi bir şey."


Ana fikir: Kendinizi tanımak iş arayışında sizin için her zaman bir artıdır. Bir iş ya da bir şirketi seçerken kişisel niteliklerinizi, hatta iş yerinde dışa yansıttığınız nitelikleri göz önünde bulundurun.


Yazının orijinali için tıklayınız.