Telefon : +90 212 275 71 06  
Yeni İşinizde Nasıl Başarılı Olursunuz

Yeni İşinizde Nasıl Başarılı Olursunuz

Yeni bir işe başlamak, kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun genelde sinir bozucu bir durumdur. İlk birkaç gün (hafta ve hatta ay) büyük bir yakalama oyunundaymış gibi hissettirir, ve her zaman olduğu gibi kendinize güvenmekten ziyade başkalarına güvenme eğiliminde olursunuz. Kariyer alanında çalışan biri olarak bu beni düşünmeye sevk etti: 


Başarı odaklı sağlam bir temel oluşturmak için yeni bir işte hemen yapabileceğiniz en önemli şeylerden bazıları nelerdir?


Monster tarafından yürütülen yeni bir havuzda katılımcılara yeni bir işin ilk gününde neyin yardımcı olabileceği soruldu. Katılımcıların %64'ü bu soruya yeni görevlerindeki beklentilerin ne olduğunu anlamak; %27'si şirket/organizasyon ve çalıştıkları diğer departmanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek; %6'sı ekiplerini tanımak ve %1'den biraz azı da arkadaşlar ve müttefikler bulmak olarak yanıtladı.


İyi haber: Yeni bir işe girdiğinizde sizi ortama ısıtmak için tümüyle işvereninize güvenmek yerine, rolünüze bir an önce adapte olmak için kendi başınıza yapabileceğinizi birkaç eylem var.


1. Hem departman hem de organizasyon için görevinizi bir bütün olarak anlamak. Şirketin yolunu yordamını öğrenmek ve teknolojisine uyum sağlamanın yanında, yapmanız gereken bir başka şey de yeni bir işe başladığınızda patronunuzun takviminde bir toplantı ayarlamaktır. Bu süreden beklentilere ilişkin hususlara netlik kazandırmak için yararlanın. Ekibinize en iyi nasıl yardımcı olabilirsiniz? Görevinizi organizasyon içinde nereye oturuyor? Şirketin hedefi ne ? Muhtemelen bu soruları iş görüşmenizde sormuşsunuzdur, ama yanıtların kapsamını genişletmek için bu yolla bir de patronunuza sorma şansı elde edebilirsiniz. Görüşme yaptığınızdan beri iş tanımınız değişmeden kaldı mı yoksa bazı değişiklikler söz konusu mu. Yeni işinizin ilk gününü iş görüşmenizin bir uzantısı olarak düşünün ve bundan beklentilere dair bir genel görüş elde etmek için yararlanın.


2. Hedeflerinizi belirleyin. Patronunuz ile birlikte, ne gibi şeylerin görevinizde başarı olarak addedildiğini belirleyin. İlk üç ay ve altı ay içinde varılacak belirgin, nicel hedefler belirleyin ve bunlara ulaşmak için bir yol haritası çizin.


3. Danışmanlık ve eğitim hakkında bilgi öğrenin. Ayak uydurmak için ilk başlarda size danışmanlık yapabilecek biri olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun. Bazı şirketler alabileceğiniz iş eğitimleri ve/veya özel kurslar da sunar. Kullanabileceğiniz kaynaklar hakkında daha fazla ayrıntı isteyin. Patronunuzun “Evet, dört ay içinde katılmanı istediğim bir eğitim var” demesi bir yana, bunun takibini yapmak sizin sorumluluğunuzdur. Eğitimlere ve masrafları karşılama talimatlarına ilişkin bir bağlantı sorun.


4. Diğer departmanlarla tanışın. Görevinizin bir bütün olarak organizasyonun neresine oturduğuna dair patronunuzla konuşmak gibi, işinizle temas eden diğer dahili departmanları da tanımlayın. Kendinizi yeni meslektaşlarınıza tanıtın ve öğle yemeği ya da kahve molalarında onlara şirkete ilişkin büyük resimdeki görevlerini sorun. Yeni işinizde görevinizi ve diğerlerinin görevinizle ilişkisini net bir şekilde anlayarak bir temel oluşturmak için ne kadar zaman harcarsanız, işinize o kadar donanımlı başlarsınız.Yazının orijinali için tıklayınız.