Telefon : +90 212 275 71 06  
Pozisyonunuz Ne Olursa Olsun İş Yerinde Saygı Uyandırmanın 7 Kolay Yolu

Pozisyonunuz Ne Olursa Olsun İş Yerinde Saygı Uyandırmanın 7 Kolay Yolu

Başkalarının size saygı duymadığı ortamlarda istediğinizi gerçekleştirmek zor olabilir. Saygı uyandırmamanızın nedeni genç ya da kıdemsiz bir personel olmanızdan kaynaklanabilir. Ya da belki de yeterli bütçesi olmayan bir departmanda çalışıyorsunuzdur veya hak ettiği krediyi alamayan bir görevdesinizdir.


Sizi C düzeyinde bir lider gibi davranmaktan alıkoyan bu koşullara geçit vermeyin. Yaşınızı, deneyim düzeyinizi ya da başkalarının görevinizi algılama şeklini kontrol edemeyebilirsiniz, ama kendi davranışlarınızın kontrolü sizin elinizde. Davranışınız ve bunun diğerleri üzerindeki etkisi güçlü sonuçlar doğurur.


Koşullarınız ne olursa olsun bir lider gibi davranabilirsiniz. Bir lider gibi davrandığınızda ise kariyerinizi ilerletmek için gereken saygıyı kazanırsınız. İşte iş yerinde anında CEO düzeyinde saygı kazanmak için uygulayabileceğiniz yedi yol:


1. Dinleyin.


Liderler dinler. Dinlemek anlamayı sağlar. Yazar Stephen Covey diyor ki “Çoğu insan anlamak amacıyla dinlemiyor; yalnızca yanıt vermek amacıyla dinliyor.” İnsanlar dinlendiklerini ve anlaşıldıklarını hissettiğinde, size saygı duyar. Liderlik sizin sesinizi duyurmaktan çok başkalarının sesini duyurmak ile ilgilidir.


2. Sorular sorun.


Liderler bilgi edinmek için sorular sorar. Bu aptallığın değil ilgilinin bir göstergesidir. İnsanların üzerinde çalıştıkları projeler ve günlerinin nasıl geçtiği hakkında sorular sorun. Başkalarına ilgi gösterdiğinizde, bu kişiler size saygı duyacaktır.


3. İnsanların gözlerinin içine bakın.


Konuşurken ya da dinlerken karşınızdaki kişiye bakın. Telefonunuzu kurcalamayın ya da gözlerinizi etrafta gezdirmeyin. Karşınızdaki kişiye odaklanın, bu sayede dikkatinizin kendisinde olduğunu anlayacaktır. İnsanları değerli hissettirmek size saygı duymalarını sağlar.


4. Bire bir konuşun.


Toplantılarda insanlar "özel konuşalım" diyebilir. Bu, sizinle bir grup düzeninde değil bire bir konuşmak istedikleri anlamına gelir. Bolca özel konuşun. Bireylerle özel konuşmak için toplantı öncesindeki ve sonrasındaki zamandan yararlanın. İnsanlara kendi perspektiflerini, sorunlarını ve endişelerini dile getirme fırsatı tanıyın. Bunu takdir edeceklerdir.


5. İnsanlara gücünüzü hissettirmeden saygı ile yaklaşın.  


İster CEO olsun, ister resepsiyon görevlisi ya da kapıcı olsun herkes saygıyı hak eder. Liderler yalnızca belirli bir zümrenin değil herkesin lideridir. Saygı duyulmasını istiyorsanız siz de başkalarına saygı duymalısınız.


6. İnsanlara dokunun.


Tabi ki insanlara uygun olmayan şekilde dokunmaktan söz etmiyorum. İnsanların ellerini sıkın. Birini selamlarken ya da tebrik ederken, o kişinin omzuna ya da ön koluna hafif ve kısa bir şekilde dokunabilirsiniz. Hükümet ve iş dünyasındaki birçok liderin bunu yaptığını göreceksiniz.


Dokunmanın uyandırdığı tepki güçlüdür. Dokunmak bir empati kurma ve daha derim bir bağlantı geliştirme yoludur. Dokunmak yalnızca bir baskın olma belirtisi değildir, ayrıca size saygı uyandıracak bir bağlantının da işareti olabilir.


7. Gülümseyin.


Saygı kazanmak için her zaman ciddi olmanız gerekmez. Gülümsemek insanlara sizin de bir insan olduğunuzu hatırlatır. Bu bir zayıflık belirtisi değildir. Gülümsemek ve duygu belirtisi göstermek insanların rahat hissetmesini sağlar ve liderlerin liderlik yaptığı kişilerle arasında daha derin bir bağ geliştirmesine yardımcı olur.


CEO olmasanız bile öylemiş gibi davranmanızı önleyen bir kural yoktur. Yazar Ralph Waldo Emerson şöyle diyor; "Gelecekte olacağınız yegane kişi olmaya karar verdiğiniz kişidir." 


Hak ettiğiniz saygıyı kazanmak için olmak istediğiniz kişi olma fırsatından yararlanın.


Yazının orijinali için tıklayınız.