Telefon : +90 212 275 71 06  
Mesleki Bağlantı Ağınızda Olması Gereken 10 Kişi

Mesleki Bağlantı Ağınızda Olması Gereken 10 Kişi


Tümü iyi şekilde istihdam edilmiş ve aktif olarak bir iş arayışında olmayan üst düzey yöneticilere yönelik bir kariyer planlama atölyesinde, hala işe alım uzmanı ilişkilerinin önemine dikkat çekerim. İşe alım uzmanları piyasa için kritik bir pencere niteliğindedir. İş aramasanız bile, yaptığınız şeye olan ilgi seviyesini (pazarlanabilirliğinizi), görevinizin karşılığını (piyasa değerinizi) ve tipik sorumluluk kapsamını, seviyenize karşılık gelen ekibin bütçesini ve/veya boyutunu (ilerliyor musunuz, meslektaşlarınıza göre ileride misiniz yoksa geride misiniz?) bilmek isteyebilirsiniz. İşe alım uzmanları, ağınızda olması gereken kişilerden yalnızca biridir.

Aşağıda, profesyonel ağınızda olması gereken dokuz kişi daha listelenmiştir:


Piyasa Uzmanı


İyi bir işe alım uzmanı, iş piyasasında bir uzmandır. Diğer piyasa uzmanları arasında yönetim danışmanları, araştırmacılar, gazeteciler, hisse senedi analistleri, akademisyenler ev profesyonel kurum liderleri sayılabilir. Belirli bir endüstri, şirket ya da işlevsel alanında uzmanlığa ihtiyaç duyduğunuz bir zaman gelecektir. Bir dizi sektör, şirket ve işlev alanının yanı sıra farklı bilgi türlerini de kapsamınıza dahil etmek için farklı türde piyasa uzmanlarını tanımak isteyebilirsiniz.


İK


İşe alım uzmanları ağınızda olmasını isteyeceğiniz tek İK bağlantıları değildir. Teklif görüşmeleri, ayrılma sözleşmeleri, ayrımcılık sorunları, ve hatta sorunlu görünen bir şeyler olduğunda yalnızca ikinci bir fikir almak için birçok müşterimi yönlendirdiğim mükemmel bir iş hukuku avukatı tanıyorum. Sigorta planlarımı değiştirmem gerektiğinde, Sosyal Yardımlar konusunda konuyu basit bir dille açıklaması için arkadaşıma güveniyorum. Tazminat konusunda bilgi sahibi olan birilerini tanımak tekliflerde geri bildirim sağlayacaktır. Bir Çalışan İlişkileri kontağı, ayrılma ya da sıkıntılı bir iş yeri sorununda beyin fırtınası konusunda yardımcı olacaktır. Hem şirketinizin içinde hem de dışında İK çalışanları tanımak isteyebilirsiniz. Her soru şirketinizdeki İK departmanına götürülmemelidir (belki de çoğu soru götürülmemelidir!).


Koruyucu Melek

Bu terimi, tüm akıl hocaları ya da sponsorlar için kapsayıcı bir terim olarak kullanmak istiyorum. Koruyucu meleğiniz sizi gözetir. Bu bir akıl hocasının önerisi şeklinde de olabilir bir sponsorun yapacağı üzere daha aktif bir destek de (örn, sizi karlı bir iş için aday göstermek) olabilir. Akıl hocaları, çalıştığınız alanı bildikleri ve ilgili danışmanlığı sağlayabildikleri sürece şirketinizin içinden ya da dışından olabilirler. Sponsorlar kararları ve sonuçları etkiler, bu yüzden neredeyse her zaman mevcut işvereninizin dahilinde bir kişi olmalıdır. Buna istisna olarak bir Kurul üyesi ya da kıdemli liderlik kademesine danışmanlık yapan bir danışman olabilir.


Yönetim Kurulu


Hiçbir akıl hocası, ihtiyaç duyduğunuz her şeyi size sunamaz. Koruyucu meleğiniz genel danışmanlık sunar, ama ayrıca özel ihtiyaçlarınız da olabilir; örneğin idari varlığınızı ilerletmek, daha iyi sunumlar yapmak, CFO ile daha güçlü bir ilişki geliştirmek. Tıpkı bir şirkette, farklı yeteneklere ama aynı zamanda şirketi gözetmek gibi ortak bir misyona sahip bir Yönetim Kurulu olması gibi, siz de size yardımcı olabilecek bir dizi insanla aranızdaki ilişkileri geliştirmek isteyebilirsiniz. Normal bir akıl hocalığının dışında bir kerelik bir yardım olsa da, örneğin sürekli bir araya geldiğiniz arkadaşınız gardırobunuzu idari seviyeye getirmenize yardımcı olabilir. Ya da sunumlarına hayran olduğunuz iş arkadaşınız ize bazı ip uçları verebilir, sizinle bir giysi provası yapabilir ve ger ibildirimde bulunabilir. İhtiyacınız olan şeyler ve bunların uzmanlarını içeren bir ilerleme listesi oluşturun, bu sayede ihtiyaç doğduğunda kimin kapısını çalacağınıza ilişkin bir fikriniz olacaktır.


Çoban


Bir çoban, şirket içinde size kılavuzluk yapan kişidir. Bu kişi iş arkadaşınız ve hatta sizin astınız olabilir, ama bu kişiler kararları kimin aldığı, kimin kiminle ittifak halinde olduğu, kimin kiminle rekabet ettiği, ve kendi başınıza öğrenmenizin zor olduğu diğer kurumsal geçmiş gibi kurum içi ayrıntıları bilirler. Bu kişi bu bilgileri şirket içindeki uzun geçmişinden ya da çok fazla şeye şahit olabileceği bir görevde (örn, kıdemli liderler için Uzman Danışman (EA) ya da önemli bir karar alıcı için Personel Şefi) olduğu için biliyor olabilir. Bunlar çok çeşitli kişilere kendilerini sevdiren ve üst düzeyde güven yaratan bir kişiliğe sahip olabilirler. Bu kişiler şirket içinde her zaman çobandır ve bunları tanımak ve ideal olanı arkadaşları olmak harikadır.


Değişim Aracısı


Bazı insanlar değişim konusunda diğerlerinden daha iyidir. İster değişimi kucaklayın ister bu konuda ilerleyin, yeni bir girişim ya da ufukta yeni bir yapılandırma olduğunda değişim ruhunuzu paylaşan başka insanlara ihtiyaç duyacaksınız. Değişim konusunda iyi değilseniz, o zaman bir değişimin ortasındayken sizi cesaretlendirecek, yalnızca endişe verici taraflarını değil iyi taraflarını görmenize yardımcı olabilecek birilerini tanımak isteyebilirsiniz. Değişim aracıları da dahil çeşitli tavırlara sahip insanlardan oluşan bir ağ geliştirin.


Amigo Kızların Lideri


Bazen, önerilere, fikirlere ya da şeytanın avukatına değil yalnızca cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyarsınız. Hepimiz daha iyimser ve genel olarak iyi bir ruh haine sahip insanlar tanırız. Kariyer alanında olsunlar ya da olmasınlar, bu kişiler profesyonel ağınızda yer alır çünkü işten uzaklaştırma yeteneği işin çok önemli bir parçasıdır. En iyi performansınızı sergilemek için yenilenmeniz gerekir. Sürdürülebilirliği sağlamak için bir molaya ihtiyaç duyarsınız. Yaşamak için ne iş yaptığını bile bilmediğiniz koşu partneriniz, profesyonel ağınızın önemli üyelerinden biridir. Bu ilişkilere öncelik verin!


Doğrucu


Bazen şeytanın avukatına ihtiyaç duyarsınız. Şeytanın avukatı karşıt görüşü açığa çıkarır ve fikrinizdeki ya da eyleminizdeki olumsuz yanları gösterir. Şeytanın avukatı bir çeşit doğrucudur; ağınızdaki bu kişiler kör noktaları görmenize yardımcı olur, zor ama yapıcı geri bildirimler sunar ve karşıt görüşü paylaşmaktan çekinmez. Tıpkı bir liderin yalnızca her zaman onaylayıcı insanlarla çevrili olmaması gerektiği gibi, siz de çevrenizde yalnızca sizi her zaman pohpohlayan ya da öven kişileri bulundurmamalısınız. Sizin için doğruları söyleyecek mizaca ve uzmanlığa sahip olan kişiyi tanımlayın ve bu ilişkinin değerini bilin.


Bağlayıcı


Kurulunuzda bir boşluğu doldurabilecek bir kişiye ya da bir sorun için bir piyasa uzmanına bağlıysanız ya da gerçekten bir iş hukuku avukatına ihtiyacınız varsa ve tanıdığınız böyle bir avukat yoksa, belki de her zaman önerisi olan bir bağlantınız olabilir. Bu bağlayıcılar sıra dışı çeşitlilikte insanları tanıyabilir ve sizi tanıştırabilir. Profesyonel ihtiyaçlarınız ve odağınız zaman içinde değişecektir. Ayrıca piyasalar ve şirketler de gelişir. Aşınızı her zaman genişletmelisiniz, ve bağlayıcı kişiler bu konuda önemli bir rol oynar.


Profesyonel ağınızı geliştirdikçe, sahip olduğunuz bağlantı türlerine dikkat edin. Ağa harcadığınız zamana nerede öncelik vermeniz gerekiyor? Bağlantılarınızı nerede genişletmeniz gerekiyor? Hangi yollar (profesyonel kurumlar, sosyal medya, doğrudan erişim) tanışmanız gereken kişiye ulaşmanın en uygun yolu ve ilişkileri nasıl koruyup geliştirebilirsiniz? Bu etkinlikleri ne zaman planlayacaksınız? Bugün, önümüzdeki hafta, bu yıl ne yapacaksınız?


Yazının orijinali için tıklayınız.