Telefon : +90 212 275 71 06  
Bilgisayarla konuşmak mı? Bu programlama dilleri yüksek talep görüyor

Bilgisayarla konuşmak mı? Bu programlama dilleri yüksek talep görüyor


Risk sermayedarı Marc Andreessen'ın da ünlü beyanında olduğu gibi "Yazılım dünyayı yiyor".

Birileri bu yazılımı yazmalı. Bu neden siz olmayasınız?

Binlerce programlama dili var ama bazıları diğerlerinden çok daha popüler.


Bir şirket yeni programlama yeteneği arayışına girdiğinde, Apple Swift ya da Google Go gibi görece daha yeni diller prim yapmaya başlasa bile hali hazırda kullandığı dilleri ve sistemleri bilen birilerini arar.


Her zaman bir işiniz olmasını istiyorsanız Popüler TIOBE Index, Redmonk Programlama Dili Sıralamaları ve  yıllık Stack Overflow geliştirici anketi ile belirtilen bazı programlama dillerini bilmeniz gerekiyor.


Java: İlk olarak 1991'de akıllı televizyonlar için bir programlama dili olarak ortaya çıkan Oracle Java hala dünyadaki en popüler dil ve bu pozisyonunu Java'nın Android uygulama geliştirmesi ve bir dolu iş yazılımı için kritik olması gerçeği ile sağlamlaştırıyor.


C: En eski programlama dillerinden biri olan ve hala kullanılan C 1970'lerin başında yaratıldı. Dilin efsanevi ve hala yaygın olarak okunan 800 sayfalık "C Programlama Dili" kılavuzu 1978'de ilk baskısını çıkardı.

Python: Bu dilin geçmişi 1989'a kadar gidiyor ve son derece okunabilir kodlarından dolayı çok seviliyor. Bir çok programcı bunun başlamak için en kolay dil olduğunu söylüyor.


PHP: Web sitelerini programlamaya yönelik olan bu dil son derece yaygın — bazı tahminlere göre web'deki sitelerin üçte biri bu dille yazılmış. WordPress, Facebook ve Yahoo gibi büyük siteler tarafından kullanılıyor. Diğer taraftan bir çok programcı da PHP'den tutkuyla nefret ediyor — Stack Overflow kurucusu Jeff Atwood bir kesesinde şöyle yazmıştı; "PHP, rastgele keyfi kitaplıkları nedeniyle bir dil niteliğini çok da taşımıyor, daha ziyade anahtar sözcük ve işlev fabrikasındaki sanal bir patlama niteliğinde." 

Visual Basic: Microsoft Visual Basic (ve ardılı Visual Basic .NET), sürükle bırak mantığıyla program bölümlerini değiştirmenize olanak tanıyan bir grafik bileşen ile programlamayı kolaylaştırmaya çalışıyor. Daha eski ama hala çok sayıda kullanıcısı var.

 

 Microsoft Visual Studio6 running on Windows Vista.

JavaScript: Bu dil, öncelikle web uygulamaları için kullanılan süper popüler bir programlama dili. Ancak adı dışında Java ile fazla bir ilgisi yok. JavaScript modern web uygulamalarının çoğunu çalıştırıyor, ama aynı zamanda tarayıcıları yavaşlatması ve bazen kullanıcıları güvenlik açıklarıyla karşı karşıya bırakması yüzünden çok eleştiri alıyor.

 

A little JavaScript code.


R: Bu programlama dili, istatistikçiler ve veri analizleri yapanlar tarafından tercih ediliyor. Google, matematikçilere sağladığı avantajlardan dolayı R'nin büyük bir hayranı olduğunu açıklamıştı.

 


Go: İlk olarak Google tarafından, dünyanın en yoğun arama motorunun ihtiyaç duyduğu kapsamlı ölçekte sistemler oluşturmak için geliştirilen dil, o zamandan beri güvenilirlik ve bütünlüğü her şeyin önünde tutan geliştiricilerin tercihi. Aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen programlama dillerinden de biri.

 

 Google employees form a Google


Ruby: Geliştiriciler, Python gibi 24 yaşındaki bu dile de, okunması ve yazılması kolay olduğu için bayılıyor. Ayrıca Ruby için bir eklenti çerçevesi olan popular Rails de kullanımı ve web uygulaması oluşturmayı kolaylaştırıyor. Dilin resmi mottosu "Bir programcının en iyi dostu."

 


Groovy: 2007'deki çıkışından sonra hemen popüler olan bu Java yan ürünü, bir dolu kodu daha kolay ve hızlı yazmak için tasarlandı. Ayrıca Groovy'nin Java kodu ile oldukça iyi entegre olmasından dolayı, IBM, Google ve Target gibi büyük şirketlerdeki geliştiricilerin dikkatini çekti.

 


Objective-C: Orijinal C programlama dili benzer isimlerle anılan birçok ardılı için ilham kaynağı olacak kadar etkiliydi, ve ardından gelen birçok dil orijinalinden esinlenerek diğer dillerden özellikler ekledi. Hala Apple'ın kendi geliştirdiği Swift dilinden popüler olsa da Swift hızla büyüyor.

 


Perl: İlk olarak bir NASA mühendisi tarafından 80'lerin sonunda geliştirilen Perl, metin işlemede uzman ve geliştiriciler güçlü ve esnek olmasından dolayı bu dili tercih ediyor. Bir keresinde "web'in koli bandı" olarak tanımlanmıştı, zira web sitelerini bir arada tutma konusunda gerçekten iyi, ama en seçkin dil değil.

 


Pascal: Adını filozof Blaise Pascal'dan alan bu dil, orijinal Apple Macintosh bilgisayarların kodlanmasında etkiliydi. Nihayetinde Pascal şimdiki adıyla Object Pascal olarak adlandırılan dile dönüştü ve günümüzde hala sistemler tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

 


Delphi Object Pascal: İlk olarak Apple tarafından 1986'da geliştirilen ve programcılara Oracle veritabanlarına bağlanma konusunda yardımcı olduğu için bu adı alan ("The Oracle at Delphi" gibi) Delphi'nin yıldızı, akıllı telefon uygulamaları üretiminde bir alternatif olarak bir kez daha parlıyor.

 

 Lycurgus Consulting the Pythia (1835/1845), as imagined by Eugène Delacroix.


Swift: Apple'ın Taylor Swift ile yaşadığı sorunlar manşetlerden düşmese de Apple Swift programlama dili, iPhone uygulamaları üretmek için daha hızlı ve kolay bir yol olduğu için geliştiriciler arasında popülerlik kazandı. IBM gibi yüksek profilli destekçileri ile 2016'da da yükselişine devam etmesi bekleniyor.

 

 Taylor Swift rocks an iPhone circa 2012.


MATLAB: Üniversite öğrencilerine gelişmiş cebir ve görüntü işleme öğretimine yardımcı olmak üzere matematiksel bir proglamlama dili olarak tasarlanan Matlab, ayrıca hızla gelişen görüntü işleme ve diğer yapay zeka uygulamaları alanında çalışan bilim insanları, mühendisler ve programcılar tarafından da yaygın olarak kullanılıyor.


Yazının orijinali için tıklayınız.