Telefon : +90 212 275 71 06  
Gelişen Teknolojiler için Gartner Hype Döngüsündeki Gelecek Trendleri, 2017

Gelişen Teknolojiler için Gartner Hype Döngüsündeki Gelecek Trendleri, 2017

Ortalama bir insanın zekasına ve bilişsel yeteneklerine sahip bir yapay zeka teknolojisini hayal edin. Bu hayal, günümüzde yapay zekanın yer aldığı noktadan çok uzakta ve aslına bakarsanız çoğu uzman bu düzeyde bir sofistikeliği kanıtlayacak test konusunda bir anlaşmaya varamıyor.

Bugün lider şirketler "narrow" (dar) AI adı verilen çok özel AI departmanlarına sahip ve bu departmanlar özel görevleri otomatikleştirmek için derin ve güçlendirilmiş öğrenmeyi sağlıyor; bu yaklaşım bilim kurguda yaygın olarak kullanılan genel yapay zekadan (AGI) son derece farklı. bu daha güçlü AGI laboratuvarlarda bile henüz mevcut değil, ama AI projeleri gelişmeye devam ederken nihayetinde o noktaya varacağız.  

En gerçekçi tahminlerle önümüzdeki 10 yıl içinde ortaya çıkmayacak olan AGI, Hype Döngüsünde yeniliği başlatma aşamasının başında yer alıyor. Ancak, makine öğrenimi, kayıt zinciri, dronlar (ticari İHA'lar), yazılım tanımlı güvenlik ve beyin-bilgisayar arayüzleri gibi yeni gelişen tamamlayıcı teknolojiler, geçtiğimiz yıl 2017 Gelişen Teknolojiler Gartner Hype Döngüsü üzerinde önemli bir yol katetti.

Bu yılki Hype Döngüsü üç gelişen teknoloji mega trendine odaklanıyor: her yerde yapay zeka (AI), saydam çevreleyici deneyim ve dijital platformlar.  Bu trendler organizasyonların, sonraki 5 ila 10 yıl boyunca rekabetçi kalmalarını sağlayacak ekosistemlere bağlanmasını sağlayacaktır.

Bu Hype Döngüsü, yüksek düzeyde rekabetçi bir avantaj iletme taahhüdünde bulunan teknolojilere bakmaktadır.

Her yerde yapay zeka (AI)

AI uyumlu otonom araçlar kazaları azaltabilir, trafiği azaltabilir ve hatta şehirleşmeyi yavaşlatabilir, böylece insanlar seyahat zamanını kullanabilir ve şehir merkezlerine yakın yaşamak zorunda kalmayabilir. Teknoloji ile paylaşım ekonomisi gibi ekonomik trendleri birleştirirseniz, potansiyel olarak ezber bozan iş tasarımları ile karşılaşırsınız. Uber'in taşımacılık endüstrisini nasıl bir hizmet olarak özel araçlardan taşımacılığa dönüştürdüğünü düşünün.

Bununla birlikte, otonom araçlar için medyanın aldatıcı reklamları ve şişirilmiş beklentiler, AI ve makine öğrenimi algoritmalarında geliştirmelerin artmasına yol açmış bu da teknolojiyi daha da geliştirmiştir. Teknolojideki en aktif kavramlardan biri olan makine öğrenimi, ayrı tedarik zincirlerinden ilaç araştırmalarına kadar değişen endüstrileri değiştirme potansiyeline sahip. Yalnızca veri miktarının bile bir sorun olarak ortaya çıktığı veri yönetiminde, makine öğrenimi kullanışlı veri çıkarımları sağlayacaktır.

AI teknolojileri, veri miktarı ve sinir ağlarındaki evrim nedeniyle önümüzdeki on yılın en ezber bozan teknoloji sınıfı olacak. Bu teknolojilere sahip organizasyonlar, şu anda henüz var olmayan sorunları çözmek için veriyi kullanacak.

Saydam çevreleyici deneyim

Pokemon Go'nun popülerliği, artırılmış gerçekliği (augmented reality - AR) insanların zihninde ön plana getirirken, kuruluşlar hala kullanışlı uygulamalarda sorun yaşıyor. İş dünyası daha iyi teknolojiler ve daha iyi kullanım vakalarına ihtiyaç duyuyor ancak birçok kuruluş pilot projeleri keşfediyor. Örneğin AR, yazdırılmış kağıt ya da ayrı ekranları temel almak yerine bir bakım şemasını bozuk bir lamba direğini üzerinde bindirebilir. Kuruluşlar, denemeler ve referanslar için şirket içinde görevleri ve hedefleri olan bir AR stratejisi oluşturmalıdır.

Konu saydam çevreleyici deneyimler olduğunda, teknoloji, insanlar, şirketler ve şeyler arasında saydamlığı getiriyor. Teknoloji her geçen gün daha uyarlamalı, bağlamsal ve akışkan olacak şekilde evrilirken, bir yandan da daha insan odaklı oluyor. AR'nin yanı sıra, şirketler bu alanda dijital iş yerlerini, bağlantılı evleri, sanal gerçeklik ve 4D yazdırmayı da göz önünde bulundurmalıdır.

Dijital platformlar

Bitcoin'in 4.000 dolarlık fiyatına bakıldığında, kayıt zinciri, her kuruluş tarafından yapılan (ya da yapılması gereken) bir şey gibi görünüyor. Ama gerçekçi olmak gerekirse, çoğu girişim hala alfa ya da beta aşamasında. Bitcoin tarihsel olarak geçici nitelikte, ve kuruluşlar kanıtlanmış kullanım vakalarının eksikliği ile boğuşuyor. Ancak Gartner, uzun vadede bu teknolojinin tüm endüstrilerde bir reform hareketine yol açacağına inanıyor. Şimdi kuruluşların açık bir dil kullanarak ve en azından gelişmeleri takip ederek kendi içlerinde bazı kararlar alması gerekiyor. Kaynaklar mevcutsa, kavram kanıtlama odaklı pilot uygulamalarının kullanışlı olduğu kanıtlanabilir.

Dijital şirketler üst üste bindirilmiş iş girişimlerinden birbirine bağlı ekosistemlere geçtikçe, teknoloji, bölümlere ayrılmış teknik altyapıdan ekosistem uyumlu platformlara evriliyor. Şirketler platform tabanlı iş modellerinin nasıl oluşturulacağı ve bu hareketi desteklemek için hangi teknolojinin gerekli olduğu konusunda düşünmelidir. Bu alandaki diğer teknolojiler arasında 5G, digital twins (dijital ikizler), IoT platformları ve kuantum bilgi işlem sayılabilir.


Yazının orijinali için tıklayınız.