Telefon : +90 212 275 71 06  
Tavrınızın Zekanızdan Daha Önemli Olmasının Nedeni

Tavrınızın Zekanızdan Daha Önemli Olmasının Nedeni

Konu başarı olduğunda, zeka ile kutsanmış insanların geri kalanlardan kaçınılmaz olarak ayrılacağını düşünmek kolaydır. Stanford Üniversitesinin yeni araştırması fikrinizi (ve tavrınızı) değiştirecek.

Psikolog Carol Dweck tüm kariyerini tavır ve performansı araştırmaya adadı ve son çalışması, tavrınızın başarınız konusunda IQ'nuzdan daha iyi bir belirteç olduğunu gösteriyor.

Dweck, insanların öz tavırlarının iki kategoriden birine dahil olduğunu belirlemiş: sabit bir zihin ya da gelişme odaklı bir zihin.

Sabit zihinli olduğunuzda, olduğunuz kişi olduğunuza inanıyor ve değişemiyorsunuz. Bu durum, baş edebileceğinizden fazla gibi görünen şeyler sizi umutsuzluğa düşürdüğünde ve bunalttığında sorunlara yol açıyor.

Gelişim odaklı zihinler ise çaba ile gelişebileceğine inanıyor. Bu kişiler, daha düşük IQ'ya sahip olsalar bile sabit zihin yapılı kişilerden yüksek performans gösteriyor, çünkü zorlukları kucaklıyor ve yeni bir şeyler öğrenmek için birer fırsat olarak görüyorlar.

Sağduyu, akıllı olmak gibi yeteneklere sahip olmanın güven aşıladığını ön görebilir. Ki öyle de, ama yalnızca olaylar kolay olduğunda. Yaşamdaki belirleyici faktör, terslikler ve zorluklarla nasıl baş ettiğinizdir. Gelişme odaklı zihin yapısına sahip olan biri terslikleri kollarını açarak karşılıyor.

Dweck'e göre yaşamdaki başarı tümüyle başarısızlık karşısındaki duruşunuzla ilgili. Gelişim odaklı zihinlere sahip olan kişilerin başarısızlığa yaklaşımını bakın şu sözlerle açıklıyor:

“Başarısızlık bir bilgidir, onu başarısızlık olarak etiketleyen biziz, ama aslında durum daha çok şuna benziyor ‘Bu işe yaramadı ve ben bir sorun çözücüyüm, o zaman başka bir şey deneyeceğim.’”

Grafiğin hangi tarafında olursanız olun, değişiklik yapabilir ve gelişim odaklı bir zihin yapısı geliştirebilirsiniz. Bunun ardından zihninizin ince ayarını yapacak ve olabildiğince gelişim odaklı olduğundan emin olmanıza yardımcı olacak bazı stratejiler geliyor.

Yardımsız kalmayın. Hepimizin umutsuz hissettiği zamanlar olmuştur. Buradaki test, bu duyguya tepki verme şeklinizdir. Bundan bir şeyler öğrenebilir ve ilerleyebilir ya da bizi aşağı çekmesine izin verebiliriz. Umutsuzluk duygusuna kapılmış olsalardı hiçbir zaman başarılı olamayacak sayısız başarılı insan vardır: Walt Disney "hayal gücü yoksunluğu ve iyi fikir üretememesi" nedeniyle Kansas City Star'dan kovulmuştu, Oprah Winfrey "öykülerine çok fazla duygu yüklediği" gerekçesiyle Baltimore'daki TV sunuculuğu işinden kovulmuştu, Henry Ford ünlü Ford markası ile başarılı olmadan önce iki araba şirketini batırmıştı ve Steven Spielberg USC’nin Sinema Sanatları Okulu tarafından birden çok kez reddedilmişti. Bütün bu kişilerin sabit bir zihin yapısına sahip olması halinde neler olabileceğini hayal edin. Bunlar reddedildikleri için boyun eğip umutlarını kaybedebilirdi. Gelişim odaklı zihin yapısına sahip insanlar umutsuz hissetmez çünkü başarılı olmak için önce dibe vurmaya ve sonra tırmanmaya hazır olmaları gerektiğini bilirler.

Tutkulu olun. Yetki sahibi kişiler inatla tutkularının peşinden gider. Her zaman sizden daha yetenekli doğan birileri olacaktır, ama yetenekteki eksikliğinizi tutkunuzla kapatabilirsiniz. Yetki sahibi kişilerin tutkusu onları inatla mükemmellik peşinde koşmaya iter. Warren Buffet gerçek tutkularınızı, kendisinin 5/25 tekniği olarak adlandırdığı şeyi kullanarak bulmanızı öneriyor: En çok ilgilendiğiniz 25 şeyi yazın. Ardından alttaki 20 tanesinin üzerini çizin. Kalan 5 madde sizin tutkularınızdır. Geri kalan her şey yalnızca dikkat dağıtıcı birer unsurdur.

Harekete geçin. Kimse gelişim odaklı zihinlere sahip kişilerin geriye kalanlardan daha cesur oldukları için korkularını yenebildiğini söylemiyor; bu kişiler yalnızca korkunun ve endişenin duyguları felç ettiğini ve bu tutukluğun üstesinden gelmek için en iyi yolun hareket geçmek olduğunu biliyor. Gelişim odaklı zihinlere sahip kişiler yetki sahibi kişilerdir, ve yetki sahibi kişiler harekete geçmek için gerçek anlamda mükemmel koşulları barındıran bir an olmadığını bilir. O zaman neden böyle bir anı bekleyelim ki? Harekete geçtiğinizde başarısızlık ile ilgili tüm endişeleriniz pozitife dönüşür ve enerjiye odaklanır.

Sonra fazladan bir (ya da iki) adım daha atın. Yetki sahibi kişiler en kötü günlerinde bile canını dişine takar. Her zaman kendilerini fazladan bir adım daha atmak için zorlarlar. Bruce Lee’nin öğrencilerinden biri her gün kendisiyle 5 km koşuyormuş. Bir gün 5 km tabelasını geçtiklerinde Bruce “Haydi 3 km daha koşalım” demiş. Öğrencisi yorgunmuş ve “3 km daha koşarsam ölürüm” demiş. Bruce’un yanıtı ne olsa beğenirsiniz? “O zaman koş.” Öğrencisi 8 km'yi tamamladığında çok kızmış. Tükenmiş ve sinirli bir halde Bruce ile ters düşmüş, Bruce ise durumu şu şekilde açıklamış: "Koşmamış olsaydın da ölebilirdin. Yapabileceklerin konusunda her zaman kendine fiziksel ya da başka nitelikte sınırlar belirlersen, bu senin yaşamının geri kalanına yayılır. İşine yayılır, erdemlerine yayılır, tüm varlığına yayılır. Sınır diye bir şey yoktur. Düzlükler vardır ama buralarda durmamalısın; bunların ötesine gidebilmelisin. Bu seni öldürecekse bırak öldürsün. Bir insan her zaman kendisini aşmalıdır.”

Her gün bir adım daha ileri gitmiyorsanız, o zaman muhtemelen daha kötü bir duruma geliyorsunuzdur, peki sizce bu nasıl bir hayat?

Sonuçlar bekleyin. Gelişim odaklı zihinlere sahip kişiler ara sıra başarısız olacaklarını bilir, ama hiçbir zaman bu yüzden sonuç beklemekten vazgeçmezler. Sonuç beklemek sizi sürekli motive eder ve güçlenme döngüsünü besler. Nihayetinde başarılı olacağınızı düşünmüyorsanız neden dertleniyorsunuz ki?

Esnek olun. Herkes öngörülemeyen tersliklerle karşılaşır. Yetki sahibi, gelişim odaklı bir zihne sahip insanlar, terslikleri kendilerini engelleyen bir şey olarak düşünmez, aksine bunları birer gelişim yolu olarak kucaklar. Yetki sahibi kişiler beklenmeyen bir durumla karşılaştıklarında, sonuç alana kadar esneklik sergiler.

İşler istediğiniz gibi gitmediğinde şikayet etmeyin. Şikayet, sabit zihinli kişilerin açık bir işaretidir. Gelişim odaklı bir zihin her şeyde fırsat arar, bu yüzden bu kişilerin hayatında şikayete yer yoktur.

Toparlarsak

Küçük şeylere nasıl tepki verdiğinizi takip ederek, kendinizi her gün yukarıdaki grafiğin doğru tarafında tutmak için çalışabilirsiniz.


Yazının orijinali için tıklayınız.