Telefon : +90 212 275 71 06  
Yazılım Geliştirmenin Sonu

Yazılım Geliştirmenin Sonu

DNA bilgi işlem, kendini düzenleyen, kendini onaran ve sürekli bir bilgi tabanına sahip olan paralel işleme teknolojisini kullanıyor. Bir yazılım programlama gerekmiyor.


Yıl 2025 ve eski insanların bir zamanlar silikon teknolojili yongalar tarafından geliştirilen ikili bilgi işlem sistemlerinde programlar ve algoritmalar geliştiren yazılım geliştiricileri olarak çalışması alışıldık bir durum. Ancak Bill Gates ve Steve Wozniak ile başlayan çağda yeni bir teknoloji onların yerini alıyor, biyomoleküler bilgi işlem yaygınlaşıyor ve DNA yongaları son kullanıcı ile buluşuyor.


Yazılım mühendislerinin ve geliştiricilerin 1950'lerdeki ve 20. yüzyılın ilk zamanlarındaki fabrika işçileri kadar yüksek rağbet gören bir kategori olması şaşırtıcı değil, ancak artık bunların uzmanlık bilgisi eskidi ve fabrikalarda çalışan insanlarda olduğu gibi programlama dillerine de artık ihtiyaç duyulmuyor, çünkü teknoloji silikon yonga dönemini bitirdi ve yeni biyomoleküler bilgi işlem (DNA bilgi işlem) dönemine girdi.


Bir on yıl sonra neler olacağını ön görmek zor olabilir, ancak toplumdaki teknolojik değişimler hali hazırda gerçekleşiyor ve son on yılda ilerleme kaydetti bile. Bu gelişimler popüler medya tarafından büyük oranda görmezden gelindi ve bunun yerine medyada yazılım geliştiricilerini ve bilgisayar bilimi as oyuncularını idolleştirme eğilimi gözlendi, bunun sonucunda da genç zihinler bu alanda bir kariyerin peşine düştüler, öyle ki Başkan Obama bile kamuya hitap ederken Amerika'nın genç zihinlerinin Çin ve Hindistan'daki boyun eğmez yazılım geliştirici ordusu ile rekabet etmek için sosyal bilimler eğitimi almak yerine yazılım mühendisleri olacağını umduğu belirtti. 


Ancak yazılım geliştirmenin abartılı tanıtımı bir kenara bırakıldığında, VC, Küresel liderler ve Kurucuların eğitimine gelişi güzel bir göz attığımızda, ayırt edici trendi görebiliriz:Oysa yakın gelecekte yazılım geliştirmenin yerini AI alacak, zira birçok teknik sektör, örneğin tıp, mühendislik ve hukukta, eğitim hiyerarşisi içinde küresel liderlerin ve kurucuların öncelikle felsefe, ekonomi ve politika okuyor. Bilgisayar bilimlerindeki sorun, teknolojinin hızla ilerlemesi ve uzmanlaşmanın dar ve teknik güdümlü olması nedeniyle çoğu bilgisayar bilimleri as oyuncusunun kısa bir kariyer ömrü olması ve birçok programcının ek programlama dilleri öğrenerek beceri setini sürekli güncellemek zorunda olmasıdır, ayrıca birçok teknoloji şirketi ve yeni kurulan şirket yaş ayrımı yaparak yalnızca ve 30 yaş ve altındaki genç programcılara şans vermektedir. Bir yazılım mühendisinin yaşamı genellikle zorlu ve kısa olabilir.Oysa felsefe, ekonomi ve politika okuyan gençler bilgi temellerini uygulayabilecekleri bir çok sektöre sahiptir, ve birçok farklı alana dönüştürülebilecek çok çeşitli beceri setleri edinirler: eCommerce, politika, teknoloji, risk sermayesi, finans, yönetim vb. eğitimli uzman kişilerin yerini hızla AI alıyor. Her ne kadar bir uzmanlık çağında yaşıyor olsak da daha genel bir eğitime sahip olmak nihayetinde ikili sistemler üzerindeki dar odaklı ve kısa ömürlü bilgisayar bilimleri ve bilgisayar mühendisliğine göre daha uzun bir kariyer ömrü sağlıyor.


Her ne kadar en iyi eğitim kendinden yönelimli, kişinin kendi merakının güdümünde olan eğitim olsa da ve kesinlikle Hindistan ve Çin'deki Kurucularda yazılım mühendisliği derecelerine bir sapma olsa da, durum ne İngiltere ne de ABD'de böyle değil, birçok CTO/Kurucu yazılım geliştirme kökenli olmasına rağmen, Kurucularda daha çok genel bir eğitim trendi gözleniyor.STEM eğitimine merak duyan öğrenciler ya da kişilerin sayısında bir sorun yok, daha ziyade asıl sorun mevcut STEM eğitim sistemin eski olması ve bu nedenle kadınlar STEM'i takip ettiğinde, bunu kurumsal eğitimin dışında yapmayı ve kendi projelerini araştırmayı ya da yeni bilgileri entegre edebilecekleri bir alana kaymayı tercih edebiliyor.Yazının orijinali için tıklayınız.