Telefon : +90 212 275 71 06  
İşte size birinci sınıf bir psikologdan hedeflerinize gerçekten ulaşmanın yolları

İşte size birinci sınıf bir psikologdan hedeflerinize gerçekten ulaşmanın yolları


Psikolog Adam Alter, konu hedefleri belirleme olduğunda lafı ağzında gevelemiyor.


"Irresistible: The Rise of Addictive Technology and the Business of Keeping Us Hooked" kitabının yazarı Alter, Business Insider'a verdiği demeçte "Bence hedefler doğası gereği birçok yönü olan bir kavram" diyor.


Kitabın başlığındaki "Irresistible (Karşı konulmaz)" terimi akıllı telefon uygulamalarının ve oyunlarının beyinlerimizi ele geçirdiği binlerce yolu ve nasıl bunların çıkarlarımıza zıt hareket ettiğini ortaya koyuyor. Kitapta 

Alter, klinisyenlerin insanların smartwatch'ta bir sayı elde etmek uğruna kendilerini çok zorladıkları vakalarda hızlı bir artış gördüklerini ileri sürüyor.


Alter hedefleri suçluyor.


"Bir hedefin doğası öyle bir şeydir ki, çoğu zaman hedef ne olursa olsun ulaşamadığınızda etkili bir başarısızlık durumuna sahip olursunuz" diyen Alter ekliyor. "Ve bu caydırıcıdır. Çoğu insanı oldukça kötü hissettirir."

Nihayetinde hedefinize (diyelim ki günde 10.000 adım, bir maraton koşusu ya da bir enstrümanı çalmayı öğrenmek) ulaşsanız bile yine de zamanınızın neredeyse tümünü hedefi yakalamadan geçirirsiniz.


Alter'e göre bu başarısızlık durumu insanların belirledikleri hedeflerden hızlı şekilde vazgeçmelerine neden olabilir. Dahası hedefe bir kez ulaşıldığında alınan keyif hissi genellikle geçicidir. İnsanlar bir mutluluk sıçraması yaşar ancak ufukta yeni hedefler belirmeye başladığından bu his hızla silinir.

Alter: "Yüksek bir hedefi yakaladıklarında insanların genellikle 'Ne olduğunu bilmiyorum ama beklediğim kadar mutlu değilim ' demesi yaygındır" diyor.


Burada insanların gelişmek için kendini zorlamayı önlemesi önerilmiyor. Alter başka tür bir başarıyı yani uzun mesafeli bir hedef yerine sistemler oluşturmayı vurgulayan bir hedefi şiddetle öneriyor. Harvard psikoloğu Amy Cuddy eskiden şöyle demişti: “Ana fikir, hedefleri olabildiğince küçük lokmalar halinde ve göreve özel olarak elde etmektir.”


Diyelim ki bir kitap yazıyorsunuz. Hedefiniz kitabı yazmak ve onu yayınlatmak olsun. Alter'e göre bu hedefte bir sorun yok ama gerçekte bir kitap üretmenizi sağlayacak yol, onu yazmak için sistemlere sahip olmanızdır.

"Sistem örneğin her sabah ilk olarak beş yüz sözcük yazmak olabilir" diyen Alter ekliyor. "Bunların iyi ya da kötü olması zorun değil, ama yazan birçok insan bu tür bir alıştırma yapıyor."


Alter'in yaklaşımının avantajı iki yönlü. Belirsiz, uzun süreli bir hedefle boğuşmuyorsunuz ve ayrıca sürekli pozitif geri bildirim alıyorsunuz, çünkü düzenli olarak sağlam değerlendirmeler alıyorsunuz.


"Bu yalnızca yaptığınız bir şey. Bir alışkanlık" diyor Alter. "Ve bu alışkanlık, altı ay için 100.000 sözcük yazacağınızı söylediğiniz zaman omuzlarınızda olan uzun süreli, son derece amorf yükten çok farklı.' Hem de çok daha sağlıklı."Yazının orijinaliiçin tıklayınız.