Telefon : +90 212 275 71 06  
Ofis… Eğlenceli Bir İş Yeri

Ofis… Eğlenceli Bir İş Yeri

Ofisiniz Kuzey Kore'de değilse, herkes iş yerinde biraz eğlence bekleyebilir, aksi halde çok sıkıcı bir yer olurdu. Özellikle de gününüzün üçte birini harcadığınız bir yer olduğunu düşünürseniz.


Bu yüzden iş yerinde mizahın iyi bir şey olduğunu bilmek hoşunuza gidecektir ve fıkra anlatan biriyseniz bir lider olarak itibarınız ciddi oranda artacaktır. En azından yakın zamanda BBC'ye röportaj veren Profesör Maurice Schweitzer'a göre böyle. Yakın zamanda Risky Business: When Humour Increases and Decreases Status (Riskli İş: Mizah Ne Zaman 


Statüyü Yükseltir ve Azaltır) adı verilen bir çalışmanın yardımcı yazarlığını yaptı. Profesörün sözleri:


İş yeri bağlamında, insanlar kendine güvenen kişilere bakıyor. Eğlenceli olmak risk almak anlamına geliyor ve risk almak da kendine olan güvenin bir göstergesi. Eğlenceli olmak için diğer insanların bakış açısını ve neyi eğlenceli bulabileceklerini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ve eğlenceli olmak etkili zamanlamayı ve mizahi olanla saldırgan olan arasındaki ince çizgiyi belirlemeyi bildiğiniz anlamına geliyor.


Prof Schweitzer ayrıca bir kişinin küstah ya da eğlenceli olmayan şakalar yaptığında bile yine kendine güvenli ama şaşırtıcı olmayan bir şekilde bazı durumlarda yetersiz olarak görüldüğünü de ekliyor. Çalışmaya göre:


Uygunsuz şakalar yapmak bir yetersizlik işareti ve yüksek özgüven etkisi ve yetersizliğin bir araya gelmesi statüye zarar veriyor.

Peki adaylarınıza ya da çalışanlarınıza mizah ya da şaka yapmak söz konusu olduğundan en fazla ne kadar ileri gidebilirsiniz? Sizce eğlenceli misiniz? İşe alım sorumlularımızın bazılarından iş ile ilgili en iyi şakalarını anlatmalarını istedik. Eğlenceli olup olmadıklarının kararını size bırakıyoruz.


1. “Patronum bana -Kim aptal, sen mi ben mi? diye sorduğunda Ona -Aptal birini işe almayacağınızı herkes bilir yanıtını verdim."


2. Başvuru yapan bir adaya soruldu: “Sizce güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir?”  Yanıtı şu oldu: “Asıl zayıf olduğum yanım kesinlikle gerçeklik ile ilgili sorunum olmasıdır. Bazen neyin gerçek olup neyin olmadığını söylemekte zorlanıyorum.” Görüşmeci: “Tamam. Peki ya güçlü yanlarınız?” Aday: “Ben Batman'im.”


3. “Yalnızca 10 tür insan vardır. İkiliği bilenler ve bilmeyenler.


4. Ben: “Geç kaldığım için herkesten özür dilerim, arabam çalışmadı.”

Meslektaş: “Bunu duyduğuma üzüldüm, sorununuz neydi?”

Ben: “Arabada kontağı çevirecek kimse yoktu.”


5. Ekip çalışması önemlidir; bu sayede suçu başkalarına atma olanağınız vardır.


6. Kutu ezici neden işinden ayrıldı? Çünkü işi soda preslemekti. 


7. Bir iş görüşmesine gittim ve müdür dedi ki; “Sorumluluk sahibi olan birini arıyoruz.” Ben de yanıt verdim: “O zaman aradığınız kişi benim”. “Son işimde ne zaman bir şeyler yanlış gitse herkes benim sorumlu olduğumu söylüyordu." 


8. Ofisimizde yeni bir trend var; herkes yiyeceklerine adlarını yazıyor. Bugün bir sandviç yerken Kevin adını gördüm.


9. “En zayıf yönünüz nedir?” “Açıkçası” “Bunun bir zayıflık olduğunu düşünmüyorum” “Ne düşündüğünüzü hiç önemsemiyorum”


10. Patron: Defol git. Ben: Kalayım mı yoksa gideyim mi? Kafam karıştı.


2006'da yayımlanan ve The Journal of Behavioral and Applied Management'ta yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, eğlence seviyesi yüksek iş yerlerinde çalışan sağlık çalışanlarında duygusal tükenmenin önemli oranda daha az olduğunu belirledi.


University of Auckland Business'ta kıdemli eğitmen olan Barbara Plester, saldırganlık olarak algılanmayacak şakalar yapmanın son derece önemli olduğunu söylüyor. Complexity of Workplace Humour: Laughter, Jokers and the Dark Side of Humour kitabının yazarı da üst düzey müdürlerin ofise eğlence getirdiğine dikkat çekiyor.


Bazı müdürler mizah anlayışlarını koruyup bunu kullanırken, denkleme bir güç farkı eklendiğinde rahatsızlığa neden olma potansiyeli de artıyor. Bu nedenle, bir müdür, şaka tam anlaşılmadığında çalışan için saldırgan algılanmanın yanı sıra ayrıca şaka geri teperse cinsel taciz gibi diğer suçlamalarla da karşı karşıya kalabilir.Yazının orijinali için tıklayınız.