Telefon : +90 212 275 71 06  
Arkadaşlarınıza Zaman Ayıramayacak Kadar Meşgul Olmak Kariyerinize Yardımcı Olmayacaktır

Arkadaşlarınıza Zaman Ayıramayacak Kadar Meşgul Olmak Kariyerinize Yardımcı Olmayacaktır

  

Arkadaşlık önemlidir.

 

Kariyerimizde başarılı olmak için yaptığımız her şey, güçlü ve dengeli bir arkadaşlığın desteği ile daha da gelişecektir. Temel araştırmalar bize bunu söylüyor, yine de kariyerlerinde odaklanan bir çok kişi en yakın sosyal iletişimlerini kaybetme riski taşıyor.

 

Psikologlar yakın arkadaşları, doğum günlerini kutladığımız akraba olmayan, iş ya da evlilik stresi gibi kişisel konuları tartıştığımız ve bir taşınma ya da tıbbi acil durumda yardım isteyebileceğimiz kişiler olarak tanımlıyor.

 

Bu insanlar hem psikolojik hem de fiziksel sağlığımız için kritik önemde. Arkadaşlıklarımızın sayısı ve gücü uzun zamandan beri duygusal sağlığın tutarlı bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Ve psikolojik avantajlarının ötesinde, sosyal bağlantılar ile felakete karşı hücresel düzeyde koruma arasında ilişki kuran çalışmaların da gösterdiği gibi arkadaşlık temel psikolojimizi de etkiliyor. Sağlam bir arkada ağımız varsa daha az soğuk algınlığına yakalanıyor ya da akut stres tepkilerini daha az yaşıyoruz. Yakın zamanda 148 çalışma ile yapılan bir meta analiz, güçlü sosyal ilişkilere sahip olmanın ölüm riskini %50 azalttığını belirledi.

 

Ancak yakın arkadaşlıkları korumak hırslı profesyoneller için giderek daha da zorlaşıyor. Pişman insanların arkadaşlarıyla iletişimi kaybetme konusunda nasıl hissettiğine bakılırsa sorun tümüyle anlaşılır hale gelecektir.

 

Pişmanlık ve İlişkiler

Psikolojik araştırma yetişkinlerin yaşamlarının son dönemlerinde nelerden pişman olduklarını inceledi, ve ilk sıralarda yer alan pişmanlıkların sevgi ve iş merkezinde toplandığı belirgin bir model söz konusu; yani romantik ilişkiler, aile ve arkadaş ilişkileri bir taraftayken kariyer, iş ve eğitim diğer tarafta. (Mali yanlış adımlar konusundaki pişmanlıklar, sevgi ve iş pişmanlıklarının hemen ardından geliyor.) Örneğin Mike Morrison ve Kai Epstude ile yaptığım araştırmada, beş çalışmadan 1.300 kişi ankete katıldı ve insanların en büyük pişmanlıklarının ilişkiler ve kariyer etrafında toplandığı belirlendi. İnsanlar, ilişkilerle ilgili pişmanlıklarını, kariyerleri ve yaşamlarının sosyal olmayan diğer yönlerindeki pişmanlıklarından daha yoğun yaşıyor. En çok endişelendikleri şey sosyal bağlantı yokluğu, işlevsizliği ya da kaybı. Ayrıca, sosyal pişmanlıkların yoğunluğunun, insanların temel ait olma ihtiyaçlarının nasıl ilişki yoksunluğu ya da kaybı tehdidi altında olduğu ile ilgili olduğunu belirledik. Romantik ilişkiler pişmanlık sıklığında ilk sırada, hemen ardından aile ilişkileri geliyor; arkadaşlıklar ise sekizinci sırada. Bu bilgiler bize, bir çok kişinin romantik ilişkiler ve aile ilişkilerine zaman ayırmanın önemini hemen anlayabileceğini, ancak arkadaşlıkların bu kadar ön planda olmadığını söylüyor. Arkadaşlıklar kolaylıkla göz ardı edilebiliyor.

 

Günümüzde Arkadaşlığın Zorluğu

Günümüzdeki zorluğun bir kısmı arkadaşlık tanımımızın sürekli değişmesinden kaynaklanıyor. Daha geniş sosyal ağlar örüyoruz ama yakın bağlarımız zayıflıyor. İş ve aile yükümlülüklerine çok fazla adanmış olsak da, eşi görülmemiş bir coğrafi mobiliteye sahip olmak, meslektaşların yanında olmak yerine evden çalışmak, ve konuşmak yerine dokunmak ya da tweet atmak... Görünüşe göre bir sürü arkadaşımız var, yaklaşık 200 sosyal medya arkadaşı ve 11 çevrimdışı arkadaş. Ama yakın arkadaşlık açısından ortalama yalnızca beş arkadaşımız var, ve bunlar arasında örneğin cinsel hayatımızı paylaştığımız en yakın arkadaşlarımızın sayısı ortalama iki tane (bu sayı 1985'te yaklaşık 3 taneydi). Daha yoğun programların ve kariyer taleplerinin yakın arkadaşlık kurmayı, bunlara öncelik vermeyi ve muhafaza etmeyi daha da zorlaştıracağını bekleyebiliriz.

 

Daha Anlamlı Arkadaşlıklara Giden Yol

Arkadaşlıklar etkili kariyer performansı için hiç daha önemli olmamıştı. Araştırma arkadaşların sizi iş yerinde daha iyi yaptığını ve daha fazla kazanmanıza yardımcı olduğunu gösterdi, bu kısmen arkadaşların motive olmanızı ve odaklanmanızı sağlayan duygusal bir tampon işlevi görmesinden kaynaklanıyor. Bu yüzden derin, değerli ve uzun arkadaşlıkları geliştirmenin yolları hakkında düşünmeniz önemli.

 

Çaba harcayın. İnsanlar bir zamanlar yakın olan arkadaşları ile olan bağlarını kaybetmeden pişman oluyor, ama romantik ilişkiler ya da aile ilişkileri ile karşılaştırıldığında arkadaşlıkların önemi muhtemelen daha az göz önünde bulunduruluyor. Kariyerinizin başlarındaysanız, arkadaşlıklarınızı geliştirmek ve korumak için fazladan çaba harcamanın zamanıdır. Yani, doğal hayat koşullarında, özellikle 20'lerimizden sonra, kariyer ve aile kurma konularına odaklandığımızda çoğumuzun karşılaştığı arkadaşlardan uzaklaşma olgusunu önlemeliyiz. Facebook sayfasında bir tıklama yerine yakın bir arkadaşınızı arayın; bahaneler yerine planlar yapın. Yüz yüze geçirilen zaman (ki iPhone'da görüntülü görüşmeden bahsetmiyorum) Facebook'ta geçirilen zamandan daha iyi sonuç verir. Erkekler bire bir ilişkileri sürdürme konusunda kadınlara göre daha fazla sorun yaşıyor, bu yüzden arkadaşları ile vakit geçirmek için daha fazla çaba göstermeleri gerekiyor.

 

Arkadaşlarınızın bakış açılarını sorun. Arkadaşlarınızın olması önemlidir, ama onlarla nasıl etkileşim kurduğunuz da önemlidir. Yakın arkadaşlar özellikle, ister alamadığınız bir terfi, ister kötüye giden bir romantik ilişki ile ilgili olsun, bozulmuş algılarımızı düzeltme konusunda yararlıdır. Arkadaşlar galibiyetlerimizi daha canlı kutlamamıza ve mağlubiyetlerimizde başımız dik devam etmemize yardımcı olur. Bu şekilde paylaşımda ve bağlantıda olmak yakın arkadaşlıklarımızı güçlendirmemize ve korumamıza yardımcı olabilir.

 

Ortak çıkarlar çerçevesinde plan yapın. Örneğin bir sinemaya gitmek, yeni tür bir mutfağı denemek, politik bir etkinlik için organize olmak ya da belirli bir kariyer sorununa çözüm bulmak gibi bir amaç çerçevesinde küçük gruplar halinde bir araya gelin.

 

Yeni arkadaşlar edinin. Günümüzün küresel ekonomisindeki özel bir zorluk da yeni bir şehre ya da ülkeye taşınmak ve kurduğunuz arkadaşlık ağını arkanızda bırakmaktır. Bir New York'lu bir yıllık bir görev için Singapur'a taşındığından ne yapar? Sizinle aynı tutkuları paylaşan kişilerle çevrimiçi olarak kolayca bağlantıya geçebilirsiniz. Yakınınızda yaşayan ve sizinle kafa dengi olan kişileri arayın ve yüz yüze tanışın.

 

İşe ve arkadaşlıklara öncelik verin. İşte ilerlemek ve arkadaşlıkları sürdürmek, her ikisi için de gereken zaman ve çaba göz önünde bulundurulduğunda birbirine zıt amaçlar gibi görünebilir, ancak öyle değillerdir. Devam edin ve hırslı kariyer hedefleri belirleyin, ancak devam eden yakın ilişkilerinizi feda etmeyin; her biri için gereken enerjiyi verin. Kariyer ve arkadaşlıklar birbirini güçlendirebilir, zira farklı firmalardaki arkadaşlar kariyer fikirlerini dana geniş bir perspektiften görmek için bir araya gelir ve profesyonel büyüme için birbirinin tutkularını tetikleyebilir.

 

Araştırma, arkadaşlığın önemli olduğunu, yine de güçlü, yakın sosyal bağlantıları sürdürme zorluklarının hiç bu kadar ciddi olmadığını gösteriyor. Arkadaşlık kurmak ve sürdürmek için özel bir sihir yok. Günün sonunda arkadaşlıkları güçlendirmek bir kariyeri yönetmek kadar zordur, ama üst basamaklara tırmanarak ve arkadaşlıkların çoğumuz için öncelik ve çaba gerektirdiğini fark ederek, kariyer performansınızı güçlendirebilir, aynı zamanda yaşamınızda daha çok tatmin olabilirsiniz.


Yazının orijinaliiçin tıklayınız.