Telefon : +90 212 275 71 06  
Çok Beğenilen İnsanların 13 Alışkanlığı

Çok Beğenilen İnsanların 13 Alışkanlığı

Beğeni kazanmanın, ancak şanslı bir azınlığa bahşedilen doğal, öğretilemeyen özelliklerden (iyi görünüm, aşırı sosyallik ve inanılmaz yetenekler) geldiğini düşünme hatasına düşen çok sayıda insan var. Bu yanlış inanca kapılmak çok kolaydır. Gerçekte beğeni kazanmak sizin kontrolünüz altında ve aslında duygusal zeka (EQ) ile ilgili.

UCLA'da yapılan bir çalışmada, beğeniye ilişkin algılanan öneme göre 500 özellik üzerinden değerlendirildi. İlk sıradaki özelliklerin sosyal, akıllı ya da çekici (doğuştan gelen karakteristikler) olmakla hiç ilgisi yoktu. Bunun yerine ilk sıradaki özellikler samimiyet, şeffaflık ve anlama kapasitesi (başka birini) olarak belirlendi.


Bu özellikler ve bunun gibi diğerleri, duygusal zekanın sosyal tarafında yetenekli olan insanları açıklıyor. Bir milyondan fazla insanı kapsayan TalentSmart araştırma verisi, bu yetenekleri kullanan kişilerin yalnızca ileri düzeyde beğeni almadığını, bunların bunları kullanmayan kişilere büyük bir fark attığını da gösteriyor.


Duygusal zekası yüksek kişilerin benimsediği ve bu düzeyde beğeni almalarına yol açan önemli davranışları açığa çıkarmak biraz ayrıntıya daldık. Aşağıda bu davranışlardan 13 tanesini listeledik:


Soru Sormak

Konu dinlemek olunca insanları yaptığı en büyük hata, söylenecek bir sonraki şeyin ne olduğuna ya da karşısındaki kişinin söyleyeceği şeyin kendisini nasıl etkileyeceğine çok fazla odaklanmak; salt bu yüzden söylenen şeyleri kaçırıyorlar. Sözcükler sesli ve anlaşılır geliyor ama anlam kayıp.

Bunu önlemenin basit bir yolu çok sayıda soru sormak. İnsanlar dinliyor olmanızdan hoşlanacaktır, ve bazı basit netleştirme soruları yalnızca dinliyor olmadığınızı aynı zamanda söylenenleri önemsediğinizi de gösterecektir. Yalnızca soru sorarak  ne kadar saygı ve takdir topladığınıza şaşıracaksınız.

Telefonu Bir Kenara Bırakmak

Konuşmanın ortasında bir metin mesajı yazmak ve hatta telefonunuza kısa bir göz atmak kadar karşınızdakini rahatsız edecek şey çok azdır. Bir görüşmedeyken tüm enerjinizi görüşmeye verin. Dahil olduğunuz zaman görüşmelerin daha keyifli ve etkili geçtiğini fark edeceksiniz.


Özgün Olmak 

Özgün ve dürüst olmak beğenilmenin şartıdır. Kimse sahteliği sevmez. İnsanlar özgün olanlara daha fazla yaklaşır çünkü bu kişilerin güvenilebilir olduklarını bilirler. Tanımadığınız, gerçekte kim olduğunu ve ne hissettiğini bilmediğiniz birinden hoşlanmak zordur.

Beğeni alan insanlar kim olduklarını bilirler. Bunlar kendi kimlikleri içinde rahat hissedecek kadar öz güven sahibidir. İnsanların sizi sevmesini sağlayacağını düşündüğünüz tercihler yapmak yerine sizi birey olarak yönlendiren ve mutlu eden şeylere odaklanarak çok daha ilgi çekici bir kişi olabilirsiniz. 


Yargılamamak 

Beğenilen biri olmak istiyorsanız açık fikirli olmalısınız. Açık fikirli olmak sizi daha yaklaşılabilir ve ilginç biri yapar. Kimse zaten bir konuda fikri olan ve dinlemeye gönüllü olmayan biri ile bir konuşma yapmak istemez.

Açık fikirli olmak, yaklaşılabilirliğin yeni fikirlere ve yardıma erişim anlamına geldiği bir iş yerinde çok önemlidir. Peşin hükümlü fikirleri ve yargıları elemek için dünyayı başka insanların gözünden görmelisiniz. Bunun için onların inancını paylaşmanız ya da davranışlarını onaylamanız gerekmez, bunun anlamı yalnızca onların vurgulamaya çalıştığı şeyi anlamaya yetecek kadar uzun süre yargıda bulunmamaktır. Ancak bu şekilde onların oldukları kişi olmalarına izin verebilirsiniz.


Dikkat Çekmeye Çalışmamak

İnsanlar dikkat çekmeye çalışan kişilere karşı hoşnutsuzdur. Beğeni kazanabilecek, büyük, dışa dönük bir kişilik geliştirmeniz gerekmiyor. İnsanları kazanmak için sıcak kanlı ve düşünceli olmak yeterlidir. Önemli olduğunuzu göstermek yerine sıcak kanlı, güvenli, az ve öz konuştuğunuzda, insanların dikkatini daha fazla verdiğini ve çok daha fazla takip ettiğini fark edeceksiniz. İnsanlar tavırlarınızı hızla yakalar ve neyi bildiğinizden (ya da kaç kişiyi tanıdığınızdan) değil doğur tavırlardan daha çok etkilenir.

Dikkatleri üzerinize çektiğinizde, örneğin bir başarınız tanındığında, dikkatleri, ilgili başarıya ulaşmanıza yardım etmek için çok çalışan insanlara çekin. Bu kulağa klişe gelebilir ama samimiyseniz, dikkatleri diğerlerine çekmek ve yardımlarını takdir etmek sizi değer bilir ve mütevazı gösterecektir, her iki özellik de beğeni kazanmaya yakından bağlantılıdır.


Tutarlı Olmak

İnsanların sizden hoşlanmama nedenleri arasında çok az şey darmadağınık olmanın önüne geçer. İnsanlar size yaklaştığında, kiminle iletişim kurduklarını ve ne tarz tepkiler bekleyebileceklerini bilmek ister. Tutarlı olmak için güvenilir olmalısınız, ve ruh durumunuzun yükselmesinin ya da düşmesinin başkalarına yönelik davranışlarınızı etkilemeyeceği konusunda güven vermelisiniz.


Pozitif Vücut Dili Kullanmak

Jestlerinin, ifadelerinin ve ses tonunun farkında (ve bunların pozitif olduğundan) emin olmak insanları size çekecektir. Tutkulu bir ton kullanmak, kollarınızı kavuşturmamak, göz kontağını korumak ve konuşan kişiye dönük olmak, yüksek EQ sahibi insanların diğer insanların dikkatini çekmek için kullandığı pozitif vücut dili biçimleridir. Pozitif vücut dili bir görüşmeden büyük fark yaratabilir.

Bir şeyi nasıl söylediğiniz, ne söylediğinizden daha önemli olabilir.


Güçlü Bir İlk İzlenim Bırakmak

Araştırmalar birçok kişinin birinden hoşlanıp hoşlanmadığına ilk yedi saniye içinde karar verdiğini göstermektedir. Bu kişiler daha sonra görüşmenin kalanında bu ilk izlenimlerine dayanak bulmaya çalışır. Bu bilgi kulağa korkutucu gelebilir, ancak bunu bildiğinizde bundan yararlanabilirsiniz ve beğeni skorunuzda büyük kazanımlarda bulunabilirsiniz. İlk izlenimler pozitif vücut dili ile yakından bağlantılıdır. Güçlü bir duruş, sağlam bir el sıkışması, gülümseme ve omuzlarınızı konuştuğunuz kişiye dönmek yarattığınız ilk izlenimin iyi olmasına yardımcı olacaktır.


İnsanlar Adlarıyla Selam Vermek

Adınız kimliğinizin ayrılmaz bir parçasıdır ve biri onu kullandığında harika hissedersiniz. Beğenilen insanlar, başkalarını her gördüklerinden onlara adlarıyla hitap ettiklerinden emin olur. Birinin adını yalnızca ona selam verirken kullanmamalısınız. Araştırmalar, insanların konuştukları kişilerin kendilerine adlarıyla hitap edildiğinde onaylanmış hissettiklerini göstermektedir.

Yüzleri hatırlıyorsanız ama adlarla ilgili sorununuz varsa, bunu eğlenceye çevirin insanların adlarını hatırlamayı bir beyin alıştırmasına dönüştürün. Biriyle tanıştığınızda, duyduktan hemen sonra unuttuysanız karşınızdaki kişiye ikinci kez adını sormaktan çekinmeyin. Bir sonraki görüşünüzde hatırlamanız gerekiyorsa, adı elinizin altında olmalıdır.


Gülümsemek 

İnsanlar doğal olarak (ve bilinçsizce) konuştukları kişinin vücut dilini kopyalar. İnsanların sizi sevmesini istiyorsanız bir görüşme sırasında olnara gülümseyin, bu sayede bilinçsiz bir şekilde size gülümseyerek yanıt verirler ve bu da sizi iyi hissettirir.


Açılacağı Zamanı  Bilmek

Kişisel sorunları ve ve itirafları çok çabuk paylaşmaktan kaçınmaya dikkat edin, zira bu tavır bir şikayetçi olarak etiketlenmenize neden olur. Beğenilen kişiler kendileri için açılmanın doğru olduğu zamanlarda diğer kişilerin rehberlik yapmasına izin verir.


Kime Dokunacağını Bilmek (ve Onlara Dokunmak)

Bir görüşme sırasında birine dokunduğunuzda o kişinin beyninde oksitosin salgılanır; bu nörotransmit o kişinin beyninin sizi güven kavramı ve diğer birçok pozitif duygu ile ilişkilendirmesini sağlar. Omza basit bir dokunuş, bir sarılma ya da arkadaşça bir el sıkışması gibi eylemlerim hepsinde oksitosin salgılanır. Tabi ki oksitosin salgılamak için doğru kişiye doğru zamanda dokunmalısınız, zira istenmeyen ya da uygunsuz bir dokunma ters etki yaratacaktır. Unutmayın, ilişkiler yalnızca sözcüklerden değil ayrıca birbirimiz hakkındaki genel duygulardan inşa edilir. Birine uygun şekilde dokunmak ilgilendiğinizi göstermenin harika bir yoludur.


Tutku ve Eğlence Arasında Denge Kurmak

İnsanlar tutkulu olan bireylere yaklaşır. Denir ki tutkulu insanlar kolaylıkla çok ciddi ya da ilgisiz biri izlenimi yaratabilirler çünkü genellikle çalışmalarına gömülme eğilimindedirler. Beğenilen kişiler tutkuları ile eğlenme kabiliyetleri arasında denge kurar. İş yerinde çok ciddi ama yine de arkadaş canlısıdır. Yine de işler yapılır çünkü kısa zaman aralıklarında son derece sosyaldirler ve değerli sosyal anlardan yararlanırlar. Bu kişiler küçük konuşmaları ve dedikoduyu en aza indirir ve bunun yerine astlarıyla anlamlı etkileşimler kurmaya odaklanır. Dün ya da geçen hafta ne söylediklerini hatırlarlar; bu da onların sizin de onlar için en az işleri kadar önemli olduğunuzu gösterir.


Toparlarsak

Beğeni alan kişiler çok değerli ve benzersizdir. Bu kişiler kolaylıkla ağ oluşturur, iş yerinde uyumu ödüllendirir, çevresindeki herkesin en iyi performansı göstermesine ön ayak olur ve genel olarak her zaman eğleniyor görünürler. Bu yetenekleri repertuvara ekleyin ve beğeninin nasıl arttığını izleyin!Yazının orijinali için tıklayınız.