Telefon : +90 212 275 71 06  
İşe Alım Sorumluları: Sanal İnsanlarla Nasıl Gerçek İlişkiler Kurulur

İşe Alım Sorumluları: Sanal İnsanlarla Nasıl Gerçek İlişkiler Kurulur


On yıldan biraz fazla bir süre önce işe alım sorumlusu olarak göreve başladığımda, görüşmeye gelen adaylarla birebir tanışmak için her zaman can atardım. Bu daha çok merakla ilgiliydi, ama ayrıca iyi karşılandıklarını hissetmelerini sağlamak ve meslektaşım olsunlar ya da olmasından bir ilişki kurmak da istiyordum. Bugün, sınırlarımız her geçen gün genişlerken ve teknoloji sayesinde insanlar sürekli iletişim halindeyken, artık adaylarımla birebir tanışmıyorum. Ve bu durum ilişkilerimi büyük ölçüde etkiliyor; olumlu yönde.


Bir zamanların el sıkışmasının ya da adayın iyi bir park yeri bulma ihtimaliyle ilgili birkaç dakika konuşmanın yerini uzun vadeli, etkileşimli ilişkiler aldı. Sosyal medya ve web teknolojiler sayesinde hiç karşılaşmadığımız insanlarla iletişim kurabiliyor ve gerçek ilişkiler oluşturabiliyoruz. Tıpkı birebir ilişkilerde olduğu gibi, yüz yüze hiç görüşme yapılmaksızın güven tesis edilebiliyor, karşılıklı çıkarlar tanınabiliyor ve bağlar oluşturulabiliyor. Bu "ilişkilere" yalnızca LinkedIn'de bağlantıda olduğumuz ve her gün güncellemelerini izlediğimiz insanlar olarak bakmıyoruz, bunları arkadaşlarımız kabul ediyoruz, çocuklarının adlarını, doğum günlerini biliyoruz ve bir şeyler paylaşıyoruz.


Hatta bir keresinde kişisel olarak hiç tanışmadığım bir iş ortağı ile bir şirket kurup işletmişliğim bile var. Hiçbirini kişisel olarak tanımadığım 25 çalışanımız vardı ve nihayetinde işletmeyi bir yayıncılık şirketine sattık; tahmin ettiğiniz gibi hiç bir araya gelmediğimiz insanlara. Bu insanlar, yani önceki meslektaşlarım, benim yakın arkadaşlarım oldu.


İşe alım sorumluları ve yetenek geliştiriciler olarak işiniz doğası gereği ilişkiler kurmakla ilgilidir; ama günlük çalışmamız giderek daha çevrimiçi hale geliyor. Kullanıcı grupları ya da konferanslar yerine adaylar web seminerlerine kayıt yaptırıyor. Daha fazla zamanlarını çevrimiçi geçiriyor ve bu şekilde bağlantı kurulmasını umuyorlar. Ve evet, birçok işe alım sorumlusu güçlü çevrimiçi ilişkiler oluşturmakta zorlanıyor.


Bu krizi atlatmak isteyenler için giderek sanallaşan bir dünyada gerçek ilişkiler oluşturmaya yönelik birkaç ipucumuz var:


1) Kişisel olun:


Kendinizi ifşa etmek, özellikle profesyonel ilişkilerde ince bir çizgidir. Ama profesyonel ilişkilerde bile ortak bir zemin çok önemlidir, zira bağlantıda olduğunuz kişilerin size güvenmeleri için sizi gerçekten tanımaya ihtiyacı vardır. Bu açılmalar kedi (ya da köpek) sevginiz, taraftarı olduğunuz futbol takımı ve hatta aşçılık tutkunuz bile olabilir; kişisel olmak bağlantılarınızla ilişki kurmak ve engelleri ya da tereddütleri gidermek için çok yararlı olabilir.


2) Yardımsever olun:


Küçük, beklenmedik lütuflar sanal ilişkilerde bir yapı taşı görevi görebilir. Yüz yüze ilişkilerde, bir kapıyı tutmak, öğlen yemeği ısmarlamak ya da meslektaşlarınıza ikramlarda bulunmak basit eylemler olabilir. Çevrimiçi iken, birinin anketini yapabilir, eşsiz bir Twitter iletisini re-tweet'leyebilir ya da birinin anlamlı bir davasına küçük miktarda bağış yapabilirsiniz. Yardımsever, ama aynı zamanda samimi de olun.


3) Zengin olun:


Zengin medya olanaklarından yararlanmak, örneğin yalnızca metin mesajları yerine resim ve video göndermek, sizi izleyenler ile aranızda duygusal bağlantı oluşmasına yardımcı olur. "Gerçekliğinizi" ne kadar gösterirseniz ağınızla olan bağlantınız o kadar derin olacaktır.


4) Kendiniz olun:


Gerçek yaşamda olduğu gibi, çevrimiçi kişiliğinizde de herkes için her şey olamazsınız. Dürüstlük ve şeffaflık takdir edilecektir.


5) Tutarlı olun:


İşe alım sürecinde sosyal medya kullanmak bir hedef değil bir yolculuktur. Çok fazla sayıda işe alım sorumlusu yalnızca işlerle ilgili LinkedIn durum güncellemeleri yayınlıyor ve neden başarılı olmadıklarını merak ediyorlar. Bağlantıda olduklarınızın zihninde istediğiniz zaman kaybolup sonra aday gerektiğinde yeniden ortaya çıkamazsınız. Amacınız her zaman zihinlerinde kalmak olmalıdır, bu şekilde bir kariyer değişikliği ya da yaşamlarında bir değişikliğe ihtiyaç duyduklarını anladıklarında akıllarına gelecek olan çözüm siz olursunuz.


6) İletişimde kalın:


Tweet'ler ve durum güncellemeleri ağınızla bağlantıda kalmanızı sağlasa da, bunlar yalnızca birileriyle birebir iletişim kurma olasılığını tesis eder; güven, dürüstlük ve açıklık çevresinde oluşturulan bir ilişki için zemin hazırlayan şey doğrudan, kişisel bağlantıdır. Ağınızla toplu olarak değil birebir etkileşimde olun. Bir işe alım sorumlusu olarak gelecekte doğrudan ve kişisel görüşmeler başlatmanız gerekecektir; birileri Twitter'da kediler ile ilgili ileti gönderiyorsa, kedi ile ilgili bir sonraki tweet'nizi onlara yönlendirin. Aptalca gelebilir, ama ilişkiler “Yeni kariyer fırsatları mı arıyorsunuz? Hemen başvurun!" gibi mesajların etrafında oluşmaz.


Teknolojiler iyileştikçe ve insanlar sanal ilişkiler kurmaya alıştıkça, işe alım sorumluları, bu ilişkileri etkili şekilde oluşturma tekniklerinde ustalaşmalıdır. Sıklıkla değişen teknolojilerde, bu kimse için doğal bir süreç olmaz. Ancak çevrimdışı ilişki kurma tekniklerini çevrimiçi dünyaya adapte ederek sanal ağınızı değerli ilişkilerle dolu bir ağa dönüştürebilirsiniz.Yazının orijinali için tıklayınız.