Telefon : +90 212 275 71 06  
Uzaktan Çalışan Bir Ekibi Yönetme Konusunda 10 Hızlı İpucu

Uzaktan Çalışan Bir Ekibi Yönetme Konusunda 10 Hızlı İpucu

Uzak çalışan grubunuzla etkileşime girmek tek başına yeterli değildir! Bu ekip arasında işleyen bir ilişki kurmak çok önemlidir. Bu 10 ipucu ile uzaktan çalışan bir ekibi düzgün şekilde yönetmek için zemin hazırlar.

1. Doğru araçları kullanın

Video toplantıları, anlık mesajlaşma ve e-posta gönderme iletişimde kalmanın etkin yollarıdır. Hangisinin en çok işe yaradığına ve bu iletişimleri hangi sıklıkta görmek istediğinize karar verin. Bir grup takvimini muhafaza etmek son derece yararlıdır, bu sayede kimse grup çapındaki duyuruların dışında kalmaz. Ekibinizin ihtiyaçlarına göre en iyi araçları bulmak için araştırma yapın.

İşte önerebileceğimiz araçların bir listesi:

Task Management : Asana,Wunderlist,Moo.do,Todoist

Notes and Documents :Evernote,Google Drive

Time Management : Time Doctor,Rescue Time

Email Management : Mailbird (Windows),Unibox (Mac),Unroll.Me,FollowUpCC

Video Meetings : Skype,Hangouts,Veeting Rooms,AppearIn

Time Zone Scheduling : Easy Clock,ScheduleOnce,Google Calendar,Doodle,Calendly

Calendars : Google Calendar,Kin Calendar

Human Resource Management : People HR,Podio

Messaging/Chat : Slack,Skype,HipChat,WhatsApp

File Storage : Degoo,Dropbox

İhtiyaç duyabileceğiniz diğer araçlar için

Product Hunt


2. Ekip ile bu araçlar konusunda fikir birliğine varın

Ekibiniz için doğru araçları bulun ve bunlara sıkı sıkıya bağlanın. En etkili programları bulduğunuzda, insanların bunları hemen etkili bir şekilde kullanabileceğini varsaymayın ve bir eğitim oturumu ayarladığınızdan emin olun. Bu araçların uygulanması sırasında açık bir iletişim hattı sağlamak başarı için önemlidir.


3. “Water Cooler” kültürünü muhafaza edin

Bir ofis ortamının bir kısmı da yüz yüze etkileşimler ve iş arkadaşlarıyla gündelik şakalaşmalardır. Bu tip bir kültürü ‘uzak bir ekibe’ aktarmak kolaydır. Yalnızca geçerli bir proje hakkında değil çalışan hakkında bir mesaj gönderin ya da çalışanı bilgilendiren bir telefon araması yapın. Belki yakın zamanda bir maraton koşmuştur ya da bir çinçilla evlat edinmiştir. Konu ne olursa olsun, sorarak daha rahat bir diyalog başlatırsınız. Yalnızca iş hakkında konuştuğunuzda, iş hiç de eğlenceli olmaz!


4. Toplantıları sesli aramalarla yapın

Hem sesli hem metin bazlı iletişim yürütmek önemlidir. Zamanımızın çoğunda e-posta ya da anlık mesajlaşma ile iletişim kurduğumuzdan, çevirideki tonlama kaybedilebilir. Düzenli aralıklarla arama yaptığınızda tüm ekibin yanı görüşte olduğundan emin olursunuz. Ekip ile gerçek zamanlı etkileşime girmek önceden bahsettiğimiz “water cooler” kültürünü muhafaza etmek için şarttır. Bu herkesin yalnızca bir ekrandan katılım yapmasından ziyade bir grup olarak birbirine bağlanmasını sağlar.


5. Yıllık Hackathon’lar düzenleyin

Bir hackathon festivali uzak ekiplerin bir aylık sağlam bir çalışma için bir araya geldiği bir zaman aralığıdır. Bu süre, yeniden bir grup haline gelmenizi ve gelecek yılın projelerini daha derinlemesine planlamanızı sağlar. Herkes ortaya fikir atabilir ya da önerilerde bulunabilir. Bu etkinlikler sırasında açık iletişim, yaratıcı fikirler için zemin hazırladığından bu ekibin başarısı için çok önemlidir. Ayrıca ekibinizin yüz yüze etkileşime girerek daha sağlam bağlar oluşturmasını sağlar.


6. Harika Internet ve mobil bağlantı erişimleri olduğundan emin olun

Sağlam bir Internet bağlantısı olmadan etkili şekilde çalışmak ve iletişim kurmak mümkün değildir. Herkesin güçlü bir bağlantısı olduğundan emin olun, bağlantısı ara sıra iyi olan üyeler için ise güvenilir bir mobil çalışma noktası sunun. Bu, örneğin yakındaki Açık Çalışma Alanında bir üyelik şeklinde olabilir. Bu adımları atmak çalışanları önemsediğinizi gösterir ve potansiyel teknik sorunları azaltır. Bu her iki taraf içinde avantajlı ve düşük maliyetli bir adımdır.

Bu adımları atmak çalışanları önemsediğinizi gösterir ve potansiyel teknik sorunları azaltır. Bu her iki taraf içinde avantajlı ve düşük maliyetli bir adımdır.


7. Ekip için beklentileri ve kültürü belirleyin

Eylemleriniz, ekip üyelerinizin arkadaşları ve yöneticileri ile etkileşime girerken kullanacağı tonu belirler. Sıkı ve sık iletişimler kurarken konu ne olursa olsun kendinizi erişilebilir kılarak, ekibinizin standartlarını belirlersiniz. Bu nedenle üretkenliği korumak, motivasyon sağlamak ve eğlenceli olmak, ekibinizin de peşinizden gelmesini sağlayacaktır. Çalışanlarınıza sergilediğiniz tavır, onların size olan tavırlarını doğrudan etkiler. Ekibinizde olmasını istediğiniz bir çalışan gibi olun.


8. İş/özel yaşam dengesini destekleyin

Çalışanları öldüresiye çalıştırmak yalnızca yüksek eleman döngüsüne ve sürekli umursamazlığa yol açar. Bunun yerine ekibinizin kendi sağlığına ve mutluluğuna öncelik vermesini destekleyin. Bazen projeyi dar zamanda bitirmeye yönelik büyük baskıdan sonra bir zihinsel rahatlama günü gereklidir. Ekibiniz tam uyumlu olduğunda çok daha üretken olacaktır. Tıpkı bir bitki gibi ekibin de beslenmesi gerekir. Onlara ihtiyaç duydukları şeyleri temin ederseniz işlerini iyi yaparlar, ama onlara kişisel yaşamlarında ekstra destek verirseniz parlamaya başlarlar.


9. Ekipteki herkesi bir toplantıyı yönetmeye teşvik edin…

…ya da gruba haftalık toplantının bir parçası olarak yeni bir şeyler öğretin. Bu fikri herhangi bir grup ya da toplantı için şekillendirebilirsiniz. Bu, uzak ekibinizi bir dizi nedenden dolayı bir araya getirir. Bu sayede ekip ofiste olmadığında bile toplantı sorumluluklarını üstlenir. Ek olarak öğrenmek için iletişime dayalı bir ortam oluşturur. İnsanlar başka birine öğrettiklerinde bilgiyi daha iyi öğrenir, yani bu herkes için avantajlıdır.


10. Farklı kültürlere ve zihniyetlere karşı saygılı ve esnek olun.

Genellikle aynı çözüme ulaşmanın birçok yolu vardır. Diğer farklılıkların her biri hakkında bilgi sahibi olmak güçlü bir ekip bağı oluşturur. Bu anlayış herkesin tüm ekip üyeleri için bir destek teşkil ettiği fikrini güçlendirir.


*Bonus: işi EĞLENCELİ hale getirin!