Telefon : +90 212 275 71 06  
Vizyonunuzun Gücünü Kullanın

Vizyonunuzun Gücünü Kullanın

Hiç kimse size hedeflerinizin çok yüksek olduğunu söyledi mi? Ya da hayallerinizin imkansız olduğunu? Ya da daha gerçekçi şeyler düşünmenizi?

Bunlar tanıdık geliyor mu?

Hakkınızda biraz daha bilgi sahibi olmak için birkaç soru daha sormama izin verin. En son ne zaman hedeflerinizi bir kağıda yazdınız? Yalnızca kafanızdaki hedeflerden ya da fikirlerden söz etmiyorum, gerçek anlamda bu hedefleri kağıda dökme kararından söz ediyorum?

Bu eylem adımının gücünü araştırmaya girişmek çok uzun sürebilir, çünkü bu konuda yazılmış tonlarca iyi kitap var ve bunu araştırmak on yıllar sürer. Şimdiye kadar gördüğüm yazılmış en güçlü öyküler, hedeflerini açıkça dile getirmiş, bunları bir kağıda yazmış ve sonra harekete geçmeye karar vermiş olan kişilerin yazdıklarıydı.

Bir an bu yazıyı okumayı bıraksanız ve bir kalem ve kağıt alıp, zaman eyleme geçirmeyi düşlediğiniz büyük bir hedefi yazsanız ne olurdu? Günlük eylemlerinizde bu hedefi her gün önünüze düzenli olarak gelseydi sizce ne olurdu? Peki acaba, kontrol edemediğiniz şeylere değil de günlük işlerinize ve çalışmalarınıza odaklansaydınız ne olurdu?

Koçluk ve konuşma dünyamızda, genelde hedef belirlemenin öneminden bahsederiz. Ama hedef belirlendiğinde, çabalarınız ve günlük işlerinizde kontrol edebildiğiniz şeylere, sonuçlardan ziyade çabalarınız temelinde kazanmayı öğrenmeye odaklanmanız gerekir. Bu, tüm dünyada hem atletlerin hem de iş profesyonellerinin performansı en üst düzeye çıkarmak için kullandığı bir zihniyettir.

Şimdi sizinle güçlü bir öyküyü paylaşmak istiyorum.

NFL'de Ezilen Birinin Öyküsü

Aşağıdakileri düşünün. Ya...

• Şimdiye kadar hiç profesyonel sporcunun çıkmadığı küçük bir kasabadan geliyor olsaydınız?

• Büyürken çok büyük hedefler belirlediğiniz söylenseydi?

• Çok yavaş olduğunuz ve NFL için çok ufak beden olduğunuz söylenseydi?

• Hiç NFL Combine daveti almasaydınız?

• NFL'de hiç görev almasaydınız?

• Bir kez daha çok yavaş ve küçük olduğunuz söylenseydi?

• Nihayetinde çaylak olduğunuz ilk yılda ilk 16 hafta için Washington Redskins ile alıştırma takımı kontratı imzalasaydınız?

Bu uzun ve zorlu yolda hayallerinizden vazgeçer miydiniz?

Yukarıdaki yedi adımda özetlenen geri çevirmeler ve zorluklar bu ezilen kişiyi durdurmadı. Bugüne hızlı saralım; Will Compton şimdi dört yıllık bir NFL oyuncusu ve Washington Redskins ile orta saha defans oyuncusu ve savunma kaptanı olarak sahaya çıkıyor.

Peki bu nasıl oldu? Kendi yoluna inandı. Hedeflerini bir kağıda yazdı ve gerekli olan şeyleri her gün düzenli olarak yaptı. Tüm bu adımlar %100 onun kontrolündeydi, tıpkı günlük hedeflerimiz ve fikirlerimize yaklaşımımızda bizim de kontrolü elimizde tuttuğumuz gibi.

Will, sporcuların futbol sahası içindeki ve dışındaki etkisi ile sahip olabileceği güce harika bir örnek. Birkaç yıl önce onun koçu olarak çalışırken onun inanılmaz hedeflerini yazmasını sağlamıştım. Yakın zamanda, yazmış olduğu hedefleri yansıttıktan sonra benimle "eziklik" fikrinin her defasında ayağa kalkıp bir gün daha mücadele etmesine neden olan güç olduğunu söylemişti. Sözcükleri sizi de etkileyecektir.

Öyküsünü ve hedeflerini yakın zamanda bir Twitter iletisinde paylaşırken şunları söylüyordu:

"Zihniniz en güçlü silahınızdır. Çekim yasası gerçektir. İnandığınız yol, bilinçli eylemlerinizle birlikte, zihninizin o anda farkına varamayacağı derinlikte harikalar yaratacaktır. Hedeflerinizi yazın, [olmak istediğiniz] kişinin nasıl görüneceğine ilişkin örneklere geri dönüp bakın ve sonra bu hedefe ulaşmak için eyleme geçip kendinizi disipline edin"

Peki hazır mısınız? Hedefinizi daha önce bir kağıda yazdınız mı? Hedeflerinizle bağınızı yeniden sağlama sıklığınız ve zamanınız günlük eylemlerinizi yönlendirecektir.

Yeni hedefinizi tanımladığınızda ve 6buna kenetlendiğinizde, "filmi parçalara ayırma" olarak adlandırdığım sürece başlayabilirsiniz. Geçmişte başarılı olduğunuz zamanlara dönüp bakın ve sizi başarıya götüren davranışlarınızı tanımlayın. Genellikle, geçmişteki davranışlarınızın, çabalarınız ve kendinize olan inancınız arttığında değiştiğini fark edin. Bu aynı davranışlar sizi bir sonraki büyük hedefinize ulaştıracaktır. Genelde birçoğumuzun yalnızca biraz soluklanıp kendi davranışlarımızın ihtiyaç duyduğumuz şekilde devam edeceğini fark etmemiz ve bunları hedefimize giden yola göre değiştirmeye gönüllü olmalıyız.

Toparlayalım

Son adım bu yeni davranışta "yedi günlük bir test” yapmaktır. Sonraki yedi gün boyunca davranışlarınızın yakın takibe alın. Her defasında çabalarınızın bir gününe odaklanın. Dün için ya da yarın ne düşüneceğiniz hakkında endişelenmeyin. Bugüne odaklanın. Etkinliklerinizi bir yere yazın ve bunları performansınız üzerindeki etkisine göre bir araya getirin. Yedi gün sonra, uyguladığınız eylem adımlarının doğru olup olmadığını değerlendirin ve değilse düzenlemeler yapıp kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın.

Sınırlarınızı bulun ve kendinize her zaman inanın. Amacınızı, vizyonunuzu ve adına mücadele ettiğiniz şeyi tanımlayın, bu sizin günlük eylemlerinizde daha derine inmenizi sağlayacaktır. Her zaman çevrenizde size inanan kişileri bulundurun ve kendi harikalığınıza inanmaktan asla vazgeçmeyin. Kendinize söyledikleriniz büyük bir fark yaratabilir.

Kontrol edemeyeceğiniz sonuçlar yerine günlük sürece odaklanmak yaşamınızdaki performansı en üst düzeye çıkarmanızı sağlayacaktır. Asla yetinmeyin. Bahaneler üretmeyin. Öykünüzü yazmaya devam edin. İhtiyaç duyduğunuz her şey zaten sizde mevcut.

Her defasında bir günü ele alın ve çabalarınızla günden güne kazanın.

Yazının orijinali için tıklayınız.