Telefon : +90 212 275 71 06  
Linkedin Profiliniz ile CV'niz Arasındaki 4 Fark ve Bunların Kullanım Yerleri

Linkedin Profiliniz ile CV'niz Arasındaki 4 Fark ve Bunların Kullanım Yerleri

Bazen LinkedIn profilinizin yalnızca CV'nizin çevrimiçi bir versiyonu olduğunu ya da bir LinkedIn profiliniz varsa artk bir CV'ye ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz. Bu iki ifade de gerçekten daha uzak olamazdı.

Aslında, CV ile LinkedIn profili arasında birkaç önemli farklılık var ve bu farklılıkları bilirseniz, işe alım sorumluları ve insan kaynakları müdürleri karşısında güçlü bir ilk izlenim yaratmak bu ikisini birlikte kullanabilirsiniz.

 

ÖNCELİKLE, CV ILE LINKEDIN PROFİLİ ARASINDAKİ DÖRT ÖNEMLİ FARKLILIK.

 

 1. CV'niz, istediğiniz iş için özellikle uyarlanmış bir satış konuşmasıdır.

 

Harika bir LinkedIn profili bir dolu bilgi sunar, bunlardan bazıları CV'niz ile örtüşür, ama bilgilerin çoğu geniş kapsamlıdır ve bağlantılar kurarken olabildiğinde geniş bir yelpazede görünür olması için oluşturulur. Ancak, verimli bir CV, başvurduğunuz konumun sorumlulukları için özel olarak uyarlanmıştır ve genellikle doğrudan iş tanımının kendisi temel alınarak hazırlanır. Bazıları LinkedIn profilinizde hiç görünmeyebilecek en ilgili yeteneklerinizi vurgulamanız gerekir. Kısa tutulmalıdır; bir CV yazdığınızda kısa bir satış konuşması yazarsınız.

Uzman İpucu: İstediğiniz işin ilanındaki gerçek gereksinimleri temel alın ve her bir maddeyi inceleyin. CV'de, her gereksinim için ilgili bir yeteneğinizi ya da sorumluluğunuzu belirtmeye çalışın. İK temsilcileri ve işe alma müdürleri bir CV'yi incelemek yalnızca bir kaç dakikalarını ayırır, bu yüzden hızlı gözden geçirme sırasında dikkatlerini çekmek isteyeceksiniz.

Uzman İpucu 2: Birden fazla CV hazırlamak, düzenlemek ve yönetmek için bir CV oluşturucudan yardım alın. Harika bir ücretsiz CV uygulaması olan Spry Resume'un kurucusuyum; bu kendi türündeki ücretsiz ve sınırsız olan tek uygulama.

 

 2. Yalnızca bir LinkedIn profiliniz olsun.

 

Birden fazla profil oluşturmak yalnızca kafa karıştırıcı olmakla kalmaz, ayrıca zarar verici de olabilir. Bir işe alım sorumlusu genelde CV'nizi inceledikten sonra LinkedIn sayfanıza yönelir ve birden fazla profilinizin olduğunu görürlerse bir görüşme kazanma şansınızı etkileyecektir. Bu, beraberinde bir zorluk da getirir.

İstediğiniz iş türünü hedefleyen bir profil oluştururken aynı zamanda geniş bir kitleye ulaşmak ve harika bir ağ kurmak kritiktir. Ne tür bir iş istediğinizi biliyorsanız, profilinizin işe alım sorumlularının istediği şekilde olduğundan, ama aynı zamanda diğer tüm önemli yeteneklerinizi de içerdiğinden emin olun. Profiliniz kapsayıcı olmalıdır, özellikle de geçerli işiniz hayalinizdeki işten çok farklıysa… Patronunuzun iş pazarında olduğunuzu fark etmesini istemezsiniz.

Uzman İpucu: LinkedIn profilinizdeki alandan faydalanın. Gereksiz şişirmelere girmeden en çok gurur duyduğunuz yeteneklerinizi dahil edin. İK'cılar şirketin parasını yeni bir işlem ile nasıl koruduğunuzu görmeye bayılacaktır ama *(muhtemelen) şirketin yakar top kaptanı olduğunuzu bilmek pek umurlarında olmayacaktır.

 

 3. LinkedIn profilinizin üslubu daha hafif ve daha sosyal olmalıdır.

 

LinkedIn bir sosyal medya aracıdır, profiliniz bunu yansıtmalıdır. Profile #hashtag'ler ve bebek resimleri eklemenizi önermiyorum, ama sadece daha geleneksel bir üslup kullanmak bile profilinizin okunabilirliğini artırabilir.

Uzman İpucu: Her ne kadar, CV'nizi yazarken eylem fiilleri kullanmak en iyi yol olsa da (örn, “Yeni bir sosyal medya stratejisi geliştirdi…”), LinkedIn profilinde öykünüzü anlatırken daha kişisel zamirler kullanın (örn, “Deneyimlerim arasında … amacıyla yeni sosyal stratejiler geliştirmek de vardır”).

 

4. CV'nizin olabildiğince öz olması gerekir, LinkedIn profilinizde ise böyle bir kısıtlama yoktur.

 

Çoğu uzman, çok fazla, örneğin 10 yıldan fazla bir deneyiminiz yoksa bir CV'nin tek bir sayfada hazırlanması konusunda hemfikirdir. Bu nedenle, en ilgili denetim ve yetenekleri, görece daha küçük bir alana sığdırmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir. Bu yaklaşım genelde en son deneyimin daha eski deneyimlere göre daha ön plana çıkmasına neden olur. LinkedIn profiliniz, çok daha fazla ayrıntıyı istediğiniz gibi dahil etme konusunda çok daha fazla özgürlük sunar.

Uzman İpucu: Bir CV yazarken, Don Draper'ın hedef kitleniz için uyarlanan harika bir satış kopyası yazdığını düşünün. Bir LinkedIn profili oluştururken, G.R.R.M.'yi düşünün ve kim olduğunuz ve ne yapmak istediğiniz hakkında harika bir öykü anlatın.

 

CV'NİZİ VE LINKEDIN PROFİLİNİZİ BİRLİKTE KULLANMA.

 

Bazen bir işe alım sorumlusu sizi LinkedIn'de bulur ve sonra sizden CV'nizi ister. Bazen de CV'nizi görür ve sonra LinkedIn profilinize giderler. Her iki şekilde de bu iki platformda en iyi adımları atmanız gerekir. Yukarıdaki ipuçlarına uyarsanız zaten bu iki platformu sağlam bir temele oturtursunuz. Ancak gerçek anlamda öne çıkmak için birkaç ipucumuz daha var.

 

LinkedIn URL'nizi telefon numaranız ve e-posta adresiniz ile birlikte yazın. Özel bir LinkedIn URL'si oluşturmayı unutmayın; örn, linkedin.com/johndoe.

 

LinkedIn profilinizin yalnızca CV'nizin bir tekrarından ibaret olmadığından emin olun. Daha fazla bilgi ekleyin ve profilinizin yalnızca yeteneklerinizi değil öykünüzü de anlatmanın bir yolu olduğu konusunda gerçekten düşünün.

 

LinkedIn profiliniz hakkında olabildiğince öneri alın. İşe alım sorumluları diğer profesyonellerin anlamlı öneriler yazmak için zaman ayırdığını görmekten hoşlanır, bu yalnızca yaptığınız işte iyi olduğunuzun değil ayrıca nasıl iyi ilişkiler kurup bunları geliştireceğinizi bildiğinizin de bir göstergesidir.

 

Benzer şekilde CV'nizde listelediğiniz beceriler ve yetenekler ile örtüşen onaylar toplayın.

 

LinkedIn'in bir kaliteli bir iş panosu olduğunu unutmayın ve genellikle CV'nizi doğrudan gönderebileceğiniz harika kişiselleştirilmiş iş önerilerinden sonuna kadar yararlandığınızdan emin olun.Yazının orijinali için tıklayınız.