Telefon : +90 212 275 71 06  
Dünyanın En İyi Programcılarından Beş Başarı Sırrı

Dünyanın En İyi Programcılarından Beş Başarı Sırrı

“Biz Avrupa'da veri bilimlerinin Stanford'uyuz.”

Yatırım bankacısı ve şimdi bir üniversite kurucusu olan Svetlana Velikanova, yeni girişimi olan Harbour.Space adındaki Avrupa üniversitesini böyle tanımlıyor; Barcelona, İspanya'daki bu cesur ruhlu yeni üniversite özellikle veri bilimleri ile ilgileniyor. Harbour.Space Eylül 2016'da açılmış olmasına rağmen, şimdiden Avrupa'da yüksek teknoloji uzmanları eğitmek adına cesur adımlar attı. Harbour.Space'teki tüm dersler modüler: Harbour.Space'in güçlü olduğu yan, alanlarında uzman endüstri liderlerinin tüm yıl üniversitede kalmak yerine gelip modüler dersler vermesi. Program sonunda öğrenciler kapsamlı bir pratik deneyim ve tüm dünyada veri bilimlerin alanında ileri düzeyde arzu edilen stajyerlikler kazanıyor.


Şubat 2017'de Harbour.Space üniversitesi, dünyanın en prestijli programlama şampiyonalarından biri olan ACM International Collegiate Programming Contest (ACM-ICPC) için bir eğitim oturumuna ev sahipliği yaptı. IBM tarafından desteklenen ACM-ICPC, “Programlama Olimpiyatları” olarak düşünülebilir ve dünyanın önde gelen üniversiteleri tarafından/için yürütülen bir numaralı küresel bilgisayar programlama yarışmasıdır. 2016'da, 102 ülkenin 2.736 üniversitesinden 40.266 yarışmacı, 20 Mayıs'ta Rapid City, Güney Dakota'da düzenlenecek Dünya Finallerine gitmek için 481 sitede yarıştı.


Elit programlama yarışmaları dünyasında başarılı olmanın sırları hakkında daha fazla bilgi için, Palo Alto merkezli bir girişim sermayesi firması olan Catalyst Partners'da bir seri girişimci ve kurucu olan Kamran Elahian ve Rusyan'nın hakim arama motoru Yandex Data Factory'de Baş Veri Bilimcisi ve önceki ACM ICPC konferanslarından gümüş ve bronz madalya sahibi olan Michael Levin ile konuştum. Bu iki kişiye göre başarının sırrı yalnızca çok miktarda bilgisayar bilimi sorunu üzerinde pratik yapmakta değil ayrıca duygusal zekayı öğrenmek, programlama sorunları ile gerçek dünya arasında bağlantı kurmak ve insanlar arasında köprü oluşturmakta.


1. Sorunları çözmek için yeni yollar düşünün


Kamran Elahian'a göre, özellikle bilgisayar bilimleri alanında herhangi bir sorunun çözümü ile ilgili genel olarak iki husus var: 1) algoritmik düşünmeyi öğrenmek, ve 2) modelleri tanıyıp noktaları birleştirmeyi öğrenmek. Bunların her ikisi de öğrencilerin çözmeye çalıştığı sorunların hacmiyle bağlantılı; bu nedenle programın birinci adımı standart problem çözme yöntemlerini öğrenmek ve aralıksız olarak pratik yapmaktır.


Diğer taraftan Kamran'a göre, bilgisayar bilimleri sorunlarını çözerken var olan yollara başvurmak yerine yeni yaklaşımlar bulmak çok daha değerlidir. Yarışma robotik değil; nihayetinde çeşitli çözümleri yalnızca mekanik olarak hafızaya almak ve bunları doğru yerlerde uygulamak yeterli değil. Kazanmak için katılımcıların yaratıcı olmaya ve bilgisayarlarından bir adım geri çıkarak yeni yollar bulmaya ihtiyaçları var.


2. Takım çalışmasını ve duygusal zekayı öğrenme


ACM ICPC yarışmalarında daha önce gümüş ve bronz madalya kazanan Michael Levin, bilgisayar bilimlerinde takım çalışmasının önemine vurgu yapıyor. Etkinlikte en başarılı takımlar sorumlulukları bölüşüyor: Takımda, sorunların çözümü ile görevli olan ana matematikçi konumunda özel bir kişi olmalı ve takımın diğer üyeleri matematik çözümleri koda dönüştürmeli. Bazı takımlar rolleri, sayılar teorisi, geometri ya da kodlama gibi belirli uzmanlıkları olan kişilere göre belirliyor.


Takım rolleri atandığında, takımların duygusal zeka geliştirmesi ve birlikte çalışması gerekiyor. Kamran, duygusal zekayı, bir programcı için en önemli ama genellikle gözden kaçırılan tek yetenek olarak vurguluyor. Bunun bilgisayar bilimleri yarışmalarında yardımı dokunsa da, duygusal zeka gerçek dünyada çok daha fazla şey ifade ediyor; örneğin girişimcilerin müşteriyi anlaması, kendilerini onların yerine koyması ve en zoru, asıl sorunu çözmesi gerekiyor.


3. Salt matematik ile başlayın, sonra uygulamalara geçin


Michael Levin, Olimpiyat programlama topluluğuna kişisel olarak sıkı sıkıya bağlı biri. Kariyerine Moscow State University'de bir öğrenci olarak programlama yarışmalarıyla başladı, burada derin ve engin bir matematik eğitimi alırken bilgisayar bilimlerinde neredeyse hiç eğitim almadı. Ona göre bilgisayar bilimleri öğrenmenin tek yolu, kendi tabiriyle "gerçek hayat okulu" olan ICM etkinliklerine katılmak.


Gelecekte, rekabetçi programlamayı gerçek dünya için daha geçerli hale getirmek için Michael, ICM topluluğunun makine öğrenimi ve çeşitli diğer uygulama alanlarına adım atmasını umuyor. ICM topluluğu 40 yaşında ve uzun zaman önce kendi sorunlarını özelleştirmeye ve oluşturmaya başladı; Michael’a göre topluluk, yarışmaların pratikliğini katlamak için gerçek hayat uygulamalarına yönelmeye çalışmalı.


4. Endüstri ortaklıkları oluşturun


ICM topluluğu ile gerçek dünya arasında köprü kurma görevini yerine getirmek için üniversiteler ve önde gelen teknoloji şirketleri zaten kurumsal rekabetçi programlamayı kendi gündemlerine dahil ediyor. Örneğin Michael, Rusya'nın hakim arama motoru Yandex ile ortaklaşa bir bilgisayar bilimi oluşturan Moskova Ekonomi Yüksek Okulu'na bağlı. Michael ve ekibi, rekabetçi programlama ile makine öğrenimini bir araya getirebilecek yeni uluslararası yarışmalar oluşturma konusunda çalışıyor.


Endüstri ortaklığı açısından etkinlik, Codeforces, Kaspersky Lab, One Rag Time gibi endüstri ortakları tarafından destekleniyor, ve organizatörler, endüstrinin sorunlar sunarak ve yeteneklerini geliştirmeleri için koçluk yaparak genç programcıları yarışmalarda desteklemeye devam edeceğini umuyor.


5. Uluslararası sorunları çözmek için uluslararası insanları bir araya getirme


Nihayetinde organizatörler etkinliğin dünya ile bağlantı kurma potansiyeli olduğuna inanıyor. Barcelona'daki eğitim kampına katılmak için katılımcılar ABD'den Japonya'da kadar uzanan bir coğrafyada dünyanın 20 ülkesindeki 20 farklı üniversitesinden geliyor.


“İnsanları bir araya getirerek, Brexit ve Donald Trump ışığında bir çok politik sorunun üstesinden geliyoruz. Yabancı ya da göçmen korkusu ya da öfkesi yaratmak isteyen kim olursa olsun bu tür toplantılarla insanları bir araya getiriyorsunuz” diyor Kamran. Bu yıl bir çok takım, ABD göçmenlik politikasındaki son değişikliklerden dolayı seyahat sorunları ya da tahmin edilebilecek sıkıtılar yaşadı. Yüksek teknoloji şirketlerinin ve girişimci toplulukların işbirliği ruhu sergilemesi ve kodlama tutkuları üzerinden birbiriyle örtüşen farklı ülke kökenli insanları birleştirmesi umuluyor.


Sonuç olarak Kanpur'daki Hindistan Teknoloji Enstitüsü'nden iki katılımcı öğrenciye deneyimlerini sordum. “Vay – Burada çok fazla baskı hissediliyor! Böyle güçlü rakiplere alışık değiliz.” Hindistan takımı bu yıl ikinci kez katılıyor” diyor Atanu Chakraborty.


Takım arkadaşı Sahil Grover ise ekliyor “Genel olarak finaller fantastikti – yalnızca bir sorun vardı. “Barcelona'da vejeteryan yemeği bulmak zor.”


Umalım ki gelecek yıl etkinlik uluslararası programcıları birlikte çalışmaya teşvik etmeye ve uluslararası arkadaşlığı artırmaya devam etsin; Barcelona limanında kaliteli vejeteryan Hint yemeklerini de unutmamak lazım.Yazının orijinali için tıklayınız.